کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
صحبت کردن در خواب

علت حرف زدن در خواب چیست؟

حرف زدن در خواب ، که به نام خواب گویی شناخته می شود، بسیار رایج است، اما همچنین بی ضرر است. بنابراین، وقتی صحبت از تحقیق می شود، در لیست اولویت ها بسیار پایین است. اگرچه از این وضعیت به عنوان صحبت کردن در خواب  یاد می شود، اما خواب گویی شامل فریاد زدن، زمزمه کردن، و “حرف زدن” بی معنی در طول خواب نیز می شود. اپیزودهای حرف زدن در خواب معمولاً در فواصل کوتاه 30 ثانیه ای رخ می دهند. در برخی موارد، ممکن است برای شب باشد، و در موارد دیگر، فرد ممکن است همچنان که شب می‌گذرد به صحبت کردن ادامه دهد. حرف زدن در خواب  در کودکان و نوجوانان رایج‌تر است و زمانی که کودک وارد سن بلوغ می‌شود از بین می‌رود.

حرف زدن در خواب

بیشتر بدانید: اختلالات خواب در دوران بارداری

حرف زدن در خواب  چیست؟

حرف زدن در خواب  یک خواب پریشی یا پاراسومنیا (اصطلاح چتر برای رفتارهای غیرعادی که افراد قبل از به خواب رفتن، در هنگام خواب یا در مرحله برانگیختگی خواب تجربه می کنند) در نظر گرفته می شود. این می تواند در هر مرحله خواب رخ دهد و در مرحله خواب REM به اندازه مرحله خواب NON-REM رخ می دهد. با این حال، اغلب اوقات، حرف زدن در خواب  در طول انتقال بین مراحل خواب رخ می دهد.

جالب توجه است، به نظر می رسد که جنسیت عاملی برای بروز صحبت در خواب در نوجوانان نیست. موارد صحبت کردن در خواب  به طور مساوی بین دختران و پسران توزیع می شود. با این حال، مطالعات همچنین تفاوت جنسیتی در حرف زدن در خواب  در بزرگسالان را نشان می دهد. حرف زدن در خواب  در مردان نسبت به زنان رایج تر است.

کاتترنی،  یک وضعیت کاملا مجزا که با ناله کردن هنگام خواب هنگام بازدم مشخص می شود. در حالی که حرف زدن در خواب  فقط روی شرکای تختخواب تأثیر می گذارد و تأثیر کمی بر فردی که آن را تجربه می کند دارد، کاتترنی خواب هر دو طرف را مختل می کند.

صداهای ناله نه تنها شرکای رختخواب را بیدار می کنند، مانند خروپف. همچنین نشان داده شده است که کاتاترنیا کیفیت خواب افراد مبتلا به آن را مختل می کند و باعث سردردهای مکرر، خستگی و بی حالی می شود. یکی دیگر از تصورات نادرست از حرف زدن در خواب  این است که این امر ناشی از بازی کردن یا گفتن دیالوگ از روی یک رویای عجیب است و این اصلا درست نیست. حرف زدن در خواب  منعکس کننده اتفاقات رویای کسی نیست.

راه_های درمان یا کنترل حرف زدن در خواب

علائم حرف زدن در خواب  چیست؟

علائم حرف زدن در خواب  بسیار ساده است. آنها اغلب عبارتند از:

 • صحبت کردن
 • خندیدن
 • بیان جملات یا عبارات کوتاه
 • زمزمه کردن
 • فریاد زدن
 • استفاده از کلمات واقعی یا هذیان
 • صحبت کردن یا فریاد زدن و یا فحاشی

چه چیزی باعث حرف زدن در خواب  می شود؟

دلایل حرف زدن در خواب  هنوز مشخص نیست، اما برخی از محققان این نظریه را مطرح می کنند که ممکن است با استرس یا کمبود خواب مرتبط باشد. علاوه بر این، حرف زدن در خواب  با سایر پاراسومنیاها مرتبط است و برخی از محققان معتقدند که می تواند نشانه ای از اختلالات خواب جدی تر باشد.

اختلالات خواب

صحبت کردن در خواب که به نام خواب گویی نیز شناخته می‌شود، یک اختلال خواب است که با صحبت کردن یا ایجاد صدا در هنگام خواب مشخص می‌شود. این اتفاق می‌تواند در هر مرحله از خواب رخ دهد و بیشتر در کودکان و مردان شایع است. صحبت کردن در خواب اغلب با سایر اختلالات خواب مانند راه رفتن در خواب و کابوس‌های شبانه مرتبط است. تصور بر این است که این شرایط به دلیل ارتباط مشترک آنها با اختلال در چرخه خواب و مرحله حرکت سریع چشم (REM) خواب مرتبط باشد. در طول خواب REM، مغز بسیار فعال است و بدن فلج عضلانی را تجربه می‌کند. در افراد مبتلا به اختلالات خواب،  ممکن است این فلج ناقص باشد و منجر به رفتارهایی مانند صحبت کردن، راه رفتن در خواب یا تجربه کابوس‌ شود.

حرف زدن در خواب و ژنتیک

ژنتیک

در حالی که دلایل دقیق صحبت کردن در خواب به طور کامل شناخته نشده است، تحقیقات نشان می‌دهد که ژنتیک ممکن است در بروز این اختلال نقش داشته باشد. مطالعه‌ای  که بر روی دوقلوها انجام شد، شواهدی از تاثیر ژنتیک بر صحبت کردن در خواب ارائه می‌دهد. محققان به تحقیقی روی دوقلوها پرداختند که به طور معمول در حالت خواب صحبت می‌کردند و متوجه شدند که والدین آنان نیز سابقه صحبت کردن در خواب یا اختلالات مرتبط با خواب داشتند. این یافته نشان می دهد که ممکن است ارتباط ژنتیک یا ارثی با این رفتار خواب وجود داشته باشد.

ژن‌ها مسئول انتقال صفات و ویژگی های مختلف از والدین به فرزندان خود هستند. احتمال این وجود دارد که تغییرات ژنتیکی خاص، فعالیت مغز یا عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی را تحت تاثیر قرار داده و بر صحبت کردن در خواب نقش داشته باشد. با این حال، ژن‌های خاص دخیل در صحبت کردن در خواب هنوز شناسایی یا به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند.

کمبود خواب

صحبت کردن در خواب، پدیده‌ای است که بسیاری از افراد تجربه می‌کنند و می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد که کمبود خواب یکی آن‌ها است. هنگامی که افراد تحت استرس یا محرومیت از خواب هستند، می تواند احتمال دوره‌های صحبت در خواب را افزایش دهد. محرومیت از خواب می‌تواند منجر به تغییر چرخه خواب، کاهش خواب REM و افزایش فعالیت مغز در طول خواب شود که به طور بالقوه باعث شروع صحبت در خواب می‌شود. علاوه بر این، استرس و محرومیت از خواب می‌تواند سطح برانگیختگی را افزایش داده و مکانیسم‌های طبیعی را که حرکات ماهیچه‌ای و صدا را در طول خواب تنظیم می‌کند، مختل کند و باعث مکرر صحبت کردن در خواب شود.

داروهای خاص

برخی از داروها می‌توانند الگوی خواب طبیعی را مختل کنند و به عنوان یک عارضه جانبی منجر به اختلالات خواب از جمله صحبت کردن در خواب شوند. این داروها اغلب بر کنترل عضلات در طول خواب تاثیر می‌گذارند و منجر به افزایش فعالیت ماهیچه‌ها، حرکات غیرارادی و رفتارهایی مانند صحبت کردن در خواب می‌شوند. برای مثال برخی داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) با اختلالات خواب، از جمله صحبت کردن در خواب، مرتبط هستند. این داروها می توانند سطوح انتقال دهنده های عصبی را در مغز تغییر دهند و بر تنظیم تونوس عضلانی در طول خواب تاثیر بگذارند. در نتیجه، ممکن است افراد رفتارهایی مانند صحبت کردن، لگد زدن، مشت زدن یا حتی راه رفتن در خواب را انجام دهند.

اختلال رفتاری خواب(REM)، تب، اختلال در خوردن غذا، اختلال در خوردن غذا، وحشت شبانه، اختلال سلامت روان و مصرف مواد مخدر و محرک از دیگر دلایل حرف زدن در خواب هستند.

حرف زدن در خواب

آیا باید نگران حرف زدن در خواب  باشید؟

حرف زدن در خواب  معمولاً جای نگرانی نیست. بروز حرف زدن در خواب  اغلب مختصر (حملات 30 ثانیه ای) و معمولاً پراکنده است. اگر در خواب صحبت می کنید، خبر خوب این است که در خواب شما اختلالی ایجاد نمی کند. با این حال، برای شریک رختخواب شما، ممکن است داستان متفاوت باشد. در اغلب موارد، حرف زدن در خواب ، خواب شرکای رختخواب را بیشتر از خود کسانی که در خواب صحبت می کنند، مختل می کند.

راه‌های درمان یا کنترل حرف زدن در خواب

1. رفع اختلالات خواب: اگر اختلال خواب زمینه ای شناسایی شود، درمان بیماری اولیه ممکن است به کاهش دوره های صحبت کردن در خواب کمک کند. این می‌تواند شامل استفاده از درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای آپنه خواب یا داروها برای مدیریت سایر اختلالات خواب باشد.

2. کنترل استرس: کنترل استرس و تمرین تکنیک‌های کاهش استرس از جمله مدیتیشن، می‌تواند به پایین آوردن احتمال صحبت کردن در خواب کمک کند. استرس و نگرانی می‌تواند عواملی باشند که اختلالات خوابی را تشدید می‌کنند. مدیتیشن و تکنیک‌های تمرکز ذهنی می‌توانند به شما کمک کنند تا استرس را کاهش داده و آرامش  داشته باشید.

3. یک روال خواب مداوم را حفظ کنید: ایجاد یک برنامه خواب منظم و آرامش بخش قبل از خواب موجب بهبود کیفیت خواب شده و احتمال صحبت کردن در خواب را کاهش می‌دهد.

4. اجتناب از محرک‌ها: هرگونه محرک بالقوه برای صحبت کردن در خواب مانند برخی غذاها، داروها یا مواد را شناسایی کنید و سعی کنید قبل از خواب از آن‌ها اجتناب کنید.

5. با یک متخصص خواب مشورت کنید: اگر صحبت کردن در خواب ادامه دارد و بر کیفیت خواب یا عملکرد روزانه تاثیر می‌گذارد، توصیه می‌کنیم با متخصص خواب مشورت کنید.

درمان برای حرف زدن در خواب

چگونه حرف زدن در خواب  را متوقف کنیم؟

راه هایی که برای متوقف کردن حرف زدن در خواب  وجود دارد شامل موارد زیر است:

بهداشت خواب خود را اصلاح کنید

بهداشت خواب تمام کارهایی است که شما برای ایجاد یک محیط خواب ایده آل انجام می دهید و برای خواب خوب شب بسیار مهم هستند. اگر متوجه شدید که آنطور که دوست دارید آرام نمی خوابید یا اگر شریک زندگی تان آنقدر به شما می گوید، ممکن است چند تغییر استراتژیک در بهداشت کلی خواب خود در نظر بگیرید. برای خواب بهتر، ممکن است بخواهید:

 • یک برنامه خواب ثابت داشته باشید
 • روی تشک ها، بالش ها و ملافه های با کیفیت سرمایه گذاری کنید
 • دمای اتاق خواب خود را کاهش دهید (60 تا 67 درجه فارنهایت ایده آل است) و از هر روشی برای خنک کردن اتاق خواب خود استفاده کنید.
 • روال قبل از خواب آرام بخش و ثابت را حفظ کنید
 • اتاق خواب خود را تاریک نگه دارید
 • بهم ریختگی و سایر اختلالات را حذف کنید
 • یک محیط خواب بدون سر و صدا را انتخاب کنید
 • برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض نور آبی مختل کننده خواب، حداقل یک ساعت قبل از خواب، صفحه نمایش (از جمله گوشی های هوشمند، رایانه و تلویزیون) را خاموش کنید.

استرس را کاهش دهید

استرس بخشی از زندگی است، و در حالی که همیشه رپ بدی را به همراه دارد، ممکن است شما را متعجب کند که بدانید کمی استرس واقعاً می‌تواند چیز خوبی باشد – تأکید بر کمیت «کم». نشان داده شده است که کمی استرس عملکرد شناختی را بهبود می بخشد و تاب آوری را بهبود می بخشد. با این حال، استرس بیش از حد می تواند منجر به اضطراب، تحریک پذیری و درد جسمی شود، و این فقط چند قطره در سطل است. استرس می تواند تاثیر زیادی بر کیفیت کلی خواب شما داشته باشد و این به خودی خود پاهای زیادی دارد. درک اینکه کاهش استرس می تواند منجر به خواب بهتر و سالم تر شود، دور از دسترس نیست.

برای این منظور، چند تمرین تنفس عمیق را امتحان کنید، به یک سرگرمی بپردازید، مقداری ورزش را به روز خود اضافه کنید یا در صورت نیاز از یک متخصص کمک بگیرید.

کافئین را محدود کنید

کافئین یک محرک است و اثرات کافئین بر کیفیت خواب به خوبی ثبت شده است. بنابراین اگر هدف شما داشتن یک خواب خوب شبانه است، نوشیدن کافئین در ساعات بعدازظهر بسیار معکوس خواهد بود. در صورت امکان، سعی کنید از کافئین بعد از ساعت 2 بعدازظهر اجتناب کنید.

یک دفتر خاطرات خواب داشته باشید

در ظاهر، داشتن دفترچه خاطرات خواب ممکن است راه مفیدی برای جلوگیری از خواب با حرف زدن در خواب  به نظر نرسد – اما ممکن است تعجب کنید. با پیگیری الگوهای خواب و عادات خود، از جمله زمانی که به رختخواب می روید، زمانی که از خواب بیدار می شوید، غذاهایی که خورده اید یا نوشیدنی هایی که قبل از خواب مصرف کرده اید، ممکن است متوجه الگوی شوید که می تواند به تعیین رابطه علّی با حرف زدن در خواب

خاطرات خواب این پتانسیل را دارد که چیزهایی را که شما آگاهانه از آنها آگاه نیستید روشن کند. چه کسی می داند، دفترچه خاطرات خواب شما ممکن است نشان دهد که تمایل دارید بعد از یک روز استرس زا به صحبت در مورد خواب بپردازید یا شاید زمانی که تا اواخر عصر کافئین مصرف می کنید، صحبت در مورد خواب می کنید. چه کسی می داند ممکن است چه چیزی را کشف کنید؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

خواب صحبت کردن به ندرت مضر است و نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر با سایر رفتارها یا پاراسومنیا همراه باشد، ممکن است بخواهید به پزشک مراجعه کنید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، حرف زدن در خواب  با اختلال رفتاری خواب REM و وحشت شبانه مرتبط است. بنابراین، اگر هندی وجود داشته باشد، بعید است که پزشک شما بدون دلیل موجه برای یک پلی سومنوگراف یا مطالعه خواب فشار بیاورد. برای اکثر افراد، تأیید علائم معمولاً از طرف شرکای تختخواب یا والدینی است که این بیماری را در فرزندان خود مشاهده می کنند.

سوالات متداول

آیا استرس باعث می شود که در خواب صحبت کنید؟

حرف زدن در خواب  می تواند با استرس عاطفی در زندگی شما مرتبط باشد، به خصوص اگر این استرس باعث رویاهای شدید در شب نیز شود. اگر علت استرس باشد، وقتی عوامل استرس زای زندگی شما تحت کنترل شما باشند، حرف زدن در خواب  ممکن است متوقف شود. با این حال، اگر حرف زدن در خواب  شما ادامه یابد یا حتی بدتر شود، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که با یک متخصص خواب صحبت کنید و هرگونه شرایط پزشکی زمینه‌ای بالقوه را رد کنید.

چه شرایط پزشکی می تواند باعث صحبت در خواب شود؟

حرف زدن در خواب  معمولاً با شرایط سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مرتبط است. اختلال رفتاری خواب REM همچنین می‌تواند به عنوان یک علامت حرف زدن در خواب  همراه با حرکات خشونت‌آمیز دست و پا در خواب فرد باشد. رفتار خواب REM می تواند به تدریج ایجاد شود اما تشدید شود و این اختلال خواب با بیماری های عصبی مانند زوال عقل و بیماری پارکینسون مرتبط است.
حرف زدن در خواب  نیز می تواند از علائم آپنه خواب باشد.

چگونه در خواب حرف نزنم؟

هیچ راه شناخته شده ای برای درمان مستقیم حرف زدن در خواب  وجود ندارد، اما ممکن است بتوانید با پرداختن به شرایط پزشکی زمینه ای یا استرسی که باعث آن می شود، آن را مدیریت کنید. صحبت با متخصصان در یک مرکز خواب می تواند به شما کمک کند تا یک برنامه عملیاتی برای درمان تهیه کنید.
اما به عنوان یک قانون کلی، داشتن یک برنامه خواب ثابت که به شما امکان می دهد هر شب یک شب کامل استراحت کنید، مهم است. ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و زمان خواب کم استرس نیز از اجزای کلیدی برای خواب سالم هستند.

چرا در خواب می خندم؟

خندیدن در خواب معمولاً به اندازه صحبت کردن بی ضرر است و می تواند به سادگی پاسخ به یک رویا باشد. حتی ممکن است کسانی که می‌خوابند توضیح دهند که چرا به خوابی می‌خندند که وقتی بیدار هستند کمتر سرگرم‌کننده به نظر می‌رسد، برایشان مشکل باشد. با این حال، در موارد نادر، خنده خواب می تواند نشان دهنده یک اختلال عصبی باشد.

آیا بیدار شدن از خواب ناطق بد است؟

از آنجایی که حرف زدن در خواب  معمولاً بی ضرر است، نباید نیازی به بیدار کردن یک متکلم خواب به خاطر خودش داشته باشید. با این حال، اگر سخنان او شما را از خواب بیدار کند و مانع از به خواب رفتن مجدد شود، ممکن است وسوسه شوید که سخنران خواب را بیدار کنید. اگر آن‌ها را بیدار کنید، احتمالاً دچار گیجی و بی‌قراری از خواب عمیق می‌شوند.

کلام آخر

حرف زدن در خواب یک بیماری نسبتاً رایج است، اما خبر خوب این است که بی ضرر است. با زمزمه کردن، فریاد زدن و پچ پچ های بی معنی مشخص می شود. اغلب اوقات، حرف زدن در خواب  باعث ایجاد مزاحمت برای خود سخنگو در خواب نمی شود، اما معمولاً برای هم تختی آن فرد مشکل ایجاد می کند. در حالی که هنوز اطلاعات کمی در مورد حرف زدن در خواب  وجود دارد، محققان بر این باورند که حرف زدن در خواب  ممکن است با پاراسومنیاهای دیگر یا نشانه ای از اختلالات خواب جدی تر مرتبط باشد.

هیچ درمان پزشکی برای حرف زدن در خواب  وجود ندارد، اما اگر برای همخوابی شما مشکلی ایجاد می‌کند، می‌توانید سبک زندگی خود را تغییر دهید و کمی بهداشت خواب خود را اصلاح کنید تا به شما کمک کند صحبت‌های شبانه خود را کاهش دهید. اگر حرف زدن در خواب  با سایر ناهنجاری های شبانه همراه خستگی مفرط در طول روز، شما یا شریک زندگی تان را تا حدی آزار می دهد  ممکن است بخواهید برای رد کردن موارد جدی تر به پزشک خود مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *