کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
پرخوابی

پرخوابی

پرخوابی می تواند به دلایل مختلفی در افراد ایجاد شود، پرخوابی ممکن است نشانه بیماری هایی مانند افسردگی باشد یا اینکه خود پرخوابی باعث بروز بیماری هایی شود که در ادامه به بررسی علل و عوارض و درمان پرخوابی خواهیم پرداخت بنابراین با ما همراه باشید.

دلایل پرخوابی

چند ساعت خوابیدن در شب پرخوابی محسوب می شود؟

میزان خواب مورد نیاز هر فرد در مراحل مختلف زندگی بسیار متفاوت است و به سن، سلامت عمومی، عادات و سبک زندگی و سطح فعالیت بستگی دارد. به عنوان مثال، در زمان استرس یا بیماری، ممکن است به خواب بیشتری نیاز داشته باشید. با این حال، نیاز به خواب در طول زمان و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که بزرگسالان هر شب بین 7 تا 9 ساعت بخوابند.

دلایل پرخوابی

• خواب ناکافی یا بی کیفیت: ساعات کار طولانی و اضافه کاری را می توان برای ماه ها قبل از ظاهر شدن علائم پرخوابی در نظر گرفت زیرا فرد خواب کافی و باکیفیتی ندارد.

• عوامل محیطی: مانند خروپف افراد خانواده، بیدار شدن و گریه شبانه نوزاد، همسایه های پر سر و صدا، گرما و سرما، یا خوابیدن روی تشکی که راحت نیست.

• شرایط روانی: اضطراب می تواند فرد را در شب بیدار نگه دارد و او را مستعد خواب آلودگی در روز می کند. همچنین افسردگی باعث کاهش انرژی و خواب آلودگی می شود.

• داروها: به عنوان مثال: نوشیدنی های الکلی و کافئین دار، آرام بخش ها، قرص های خواب و آنتی هیستامین ها می توانند خواب را دچار اختلال کنند.

• شرایط پزشکی: شرایطی مانند کم کاری تیروئید، سردردهای شدید، رفلاکس، آسم شبانه و شرایط درد مزمن ممکن است خواب را با اختلال رو به رو کند.

• تغییرات منطقه زمانی: مواردی مانند مهاجرت یا سفر (ساعت خواب بدن با منطقه زمانی جدیدی که در آن هستید تنظیم نمی شود) می تواند بر ساعت داخلی بدن که خواب را تنظیم می کند، تأثیر بگذارد. این ساعت به نور واکنش نشان می دهد.

• اختلالات خواب: عارضه هایی مانند آپنه خواب، سندرم پاهای بی قرار، راه رفتن در خواب، نارکولپسی، پرخوابی ایدیوپاتیک و بی خوابی می توانند باعث مختل شدن خواب شوند.

• اختلال سیستم عصبی اتونومیک: اختلال اتونومیک می تواند بر عملکرد قلب، مثانه، روده ها، غدد عرق، مردمک ها و رگ های خونی تأثیر بگذارد.

علائم و نشانه های پرخوابی

علائم پرخوابی شامل موارد زیر هستند:

 • همیشه احساس خستگی غیرعادی می کنید.
 • چرت زدن در طول روز
 • احساس خواب آلودگی، با وجود خوابیدن و چرت زدن، احساس کسلی پس از بیدار شدن از خواب
 • اختلال در تفکر و تصمیم گیری
 • بی تفاوتی نسبت به وقایع و اتفاقات
 • بروز مشکلات در زمینه حافظه یا تمرکز
 • افزایش خطر تصادفات

درمان و پیشگیری پرخوابی

جهت تشخیص و درمان پرخوابی می توانید به پزشک یا کلینیک های خواب مراجعه نمایید. علاوه بر درمان پرخوابی، می توانید از نکاتی جهت خواب سالم و همچنین بهبود عادات خواب خود بهره ببرید:

 1. تا حد امکان برای خوابیدن از یک برنامه منظم خواب استفاده کنید تا بدنتان زمان خواب را بداند.
 2. از چرت زدن در بعدظهرها خودداری کنید زیرا این کار باعث می شود در تایم خواب، به سختی به خواب بروید.
 3. شب ها هنگام خواب پرده ها را بکشید تا صبح در معرض نور خورشید قرار بگیرید و به موقع بیدار شوید.
 4. دستگاه هایی مانند کامپیوتر یا گوشی موبایل خود را خاموش کنید و خود را در معرض نور آبی این دستگاه ها قرار ندهید زیرا نور آبی ریتم شبانه روزی بدنتان را مختل می کند.
 5. به محض به صدا درآمدن ساعت زنگ دار خود از رختخواب خود بلند شوید نه 10 دقیقه دیگر.
 6. سعی کنید در طول روز فعالیت داشته باشید و در معرض نور خورشید قرار بگیرید، این موضوع کمک می کند تا شب خوب بخوابید.
 7. از انجام فعالیت های ورزشی در زمان نزدیک به تایم خواب خودداری کنید.
 8. تنها زمانی به رختخواب بروید که احساس خواب آلودگی دارید.

کلام آخر

گاهی اوقات پرخوابی باعث می شود فرد علائمی را در روز بعد تجربه کند. برای مثال، ممکن است انرژی کمی داشته باشد یا تمرکزش مختل شده باشد. اگرچه پرخوابی به خودی خود خطرناک نیست، اما خواب منظم می تواند بر بسیاری از مشکلات جسمی و روحی تأثیر بگذارد. بنابراین در صورتی که با خواب زیاد دست و پنجه نرم می کنید حتما باید برای تشخیص پرخوابی به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *