کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
وحشت شبانه

وحشت در خواب

وحشت در خواب یک اختلال خواب است که می تواند در تمام سنین رخ دهد اما در کودکان شایع تر است. وحشت های شبانه به عنوان پاراسومنیا طبقه بندی می شوند، که اصطلاحی است که برای توصیف تجربیات غیرعادی افراد هنگام به خواب رفتن یا هنگام خواب استفاده می شود. سایر تجربیات وحشت در خواب یک اختلال خواب است که می تواند در تمام سنین رخ دهد اما در کودکان شایع تر است. وحشت های شبانه به عنوان خواب پریشی یا پاراسومنیا طبقه بندی می شوند، که اصطلاحی است که برای توصیف تجربیات غیرعادی افراد هنگام به خواب رفتن یا هنگام خواب استفاده می شود. سایر تجربیات پاراسومنیا شامل مواردی مانند راه رفتن در خواب و فلج مکرر خواب است.

وحشت در خواب

کسی که وحشت در خواب را تجربه می کند، فریاد می زند، اندام خود را تکان می دهد و به اطراف می زند. چیز دیوانه کننده این است که همه چیز در خواب اتفاق می افتد. فردی که وحشت شبانه را تجربه می کند، حادثه صبح را به خاطر نمی آورد. شامل مواردی مانند راه رفتن در خواب و فلج مکرر خواب است. کسی که وحشت در خواب را تجربه می کند، فریاد می زند، اندام خود را تکان می دهد و به اطراف می زند. چیز دیوانه کننده این است که همه چیز در خواب اتفاق می افتد. فردی که وحشت شبانه را تجربه می کند، حادثه صبح را به خاطر نمی آورد.

به‌عنوان والدین، تماشای فرزندتان از ترس شبانه می‌تواند وحشتناک باشد. متأسفانه، بیدار کردن کودک در نیمه وحشت در خواب می تواند خطرناک باشد و توصیه نمی شود. به جای بیدار کردن کودک، به آرامی او را به رختخواب برگردانید. مداخله در هنگام وحشت در خواب می تواند مدت و شدت وحشت را افزایش دهد. وحشت های شبانه می تواند ناشی از ژنتیک یا اختلالات خواب مانند آپنه انسدادی خواب باشد. کلید تشخیص و درمان وحشت در خواب، یافتن علت اصلی مشکل و ایجاد یک برنامه درمانی موفق است.

وحشت در خواب در مقابل کابوس ها

هر دو ترس شبانه و کابوس در هنگام خواب اتفاق می‌افتند، اما در مراحل مختلف خواب رخ می‌دهند. وحشت های شبانه در خواب موج آهسته رخ می دهد، بنابراین معمولاً در 3 ساعت اول خواب “لیک ساعت” اتفاق می افتد. کابوس ها در خواب REM یا خواب رویایی رخ می دهند و معمولاً در قسمت آخر خواب رخ می دهند.

علائم این دو نیز متفاوت است. وحشت‌های شبانه معمولاً با فریاد خون‌آلود شروع می‌شوند و واکنش‌های فیزیکی مانند لرزیدن اندام‌ها دارند. بر خلاف کابوس، معمولاً هیچ خاطره ای از وحشت در خواب وجود ندارد. مردم در تمام زندگی خود کابوس می بینند، اما وحشت در خواب در دوران کودکی شایع تر است. به گفته بنیاد خواب، وحشت های شبانه معمولاً بین سنین 4 تا 12 سالگی ظاهر می شوند و اغلب با بلوغ برطرف می شوند.

در طول وحشت در خواب چه اتفاقی می افتد؟

وحشت های شبانه بسته به فرد و شب متفاوت به نظر می رسند، اما در همه موارد، فرد نمی تواند اعمال خود را کنترل کند زیرا هنوز در خواب است. ممکن است شخصی اندام خود را تکان دهد، با مشت ضربه بزند، در خانه بدود، جیغ بزند، یا وحشت کامل را تجربه کند. غالباً فرد عرق می‌کند، برافروخته به نظر می‌رسد و مردمک چشم‌هایش گشاد شده است. آنها معمولاً بسیار ترسیده به نظر می رسند. برای کسی که تماشا می کند، این تجربه وحشتناک است. نگرانی همیشه این است که فرد به خودش صدمه بزند یا به دیگری صدمه بزند.

اگر پدر و مادر هستید، می‌تواند وسوسه انگیز باشد که فرزندتان را از هراس شبانه بیدار کنید تا به او آرامش دهید. اگرچه ممکن است این ایده خوبی به نظر برسد، اما اینطور نیست. بیدار کردن کودک در هنگام وحشت در خواب می تواند احتمال آسیب را افزایش دهد. همچنین می تواند کودک را به شدت منحرف کند و برای دوباره به خواب رفتن مشکل ایجاد کند.

علت وحشت در خواب چیست؟

وحشت در خواب می تواند ژنتیکی باشد. اگر سابقه خانوادگی وحشت در خواب وجود داشته باشد، احتمال ابتلای کودک به آن بیشتر است. وحشت شبانه همچنین می تواند با سایر اختلالات خواب مانند آپنه انسدادی خواب یا سندرم پای بی قرار نیز رخ دهد. آنها همچنین می توانند ناشی از مسائل روانشناختی مانند ترس، اضطراب،  PTSD و غیره باشند. در برخی موارد، ترس های شبانه با تب، میگرن و آسیب های سر ایجاد می شوند.

در بزرگسالان، وحشت در خواب می تواند ناشی از مصرف الکل باشد. حتی داروهای خاصی وجود دارند که باعث وحشت در خواب می شوند. بخشی از هدف هنگام مراجعه به متخصص خواب، یافتن علت اصلی وحشت شبانه است. یافتن علت اصلی ایجاد یک برنامه درمانی موفق را آسان تر می کند. به عنوان مثال، وحشت شبانه ناشی از آپنه خواب متفاوت از وحشت شبانه ناشی از یک اختلال اضطرابی درمان می شود.

چه زمانی وحشت های شبانه مشکل ساز می شوند؟

وحشت های شبانه زمانی به یک مشکل تبدیل می شوند که به طور مکرر رخ دهند. بنیاد خواب می‌گوید که وحشت‌های شبانه زمانی که دو یا چند بار در هفته اتفاق می‌افتند، موضوعی هستند. بنیاد خواب همچنین بیان می‌کند که وحشت‌های شبانه زمانی که باعث صدمات، اختلال در خواب و همراه با راه رفتن در خواب شوند، مشکل‌ساز هستند.

وحشت شبانه می تواند یک اتفاق فیزیولوژیکی طبیعی باشد که در دوران کودکی شایع تر است. وحشت شبانه هر چند وقت یکبار احتمالاً دلیل زیادی برای نگرانی نیست، اما زمانی که این موضوع مزمن می شود، وقت آن است که به یک متخصص خواب مراجعه کنید.

درمان وحشت در خواب

وحشت های شبانه بر اساس علت آنها به طور متفاوتی درمان می شوند. به عنوان مثال، اگر ترس شبانه با آپنه خواب همزمان باشد، درمان آپنه خواب با CPAP یا برداشتن لوزه ممکن است وحشت های شبانه را درمان کند. اغلب، وحشت شبانه به دلیل یک علت روانی مانند اضطراب یا آسیب های گذشته است. در این مورد، درمان شامل مراجعه به روانشناس و در برخی موارد، مصرف داروی ضد اضطراب است. مهم است که یک مطالعه خواب را کامل کنید تا به متخصص خواب شما تصویر کاملی از سلامتی شما بدهد. هیچ جزئیاتی را از قلم نیندازید وقتی نوبت به بدن ما می رسد، همه چیز به هم مرتبط است. شما هرگز نمی دانید چه مشکل اساسی سلامتی می تواند در ایجاد وحشت در خواب نقش داشته باشد.

وحشت های شبانه با کابوس های شبانه بسیار متفاوت هستند زیرا می توانند خطرناک باشند و فرد دچار وحشت صبح ها آنها را به خاطر نمی آورد. وحشت در خواب حتی می تواند منجر به آسیب شود، زیرا فرد نمی تواند حرکات خود را در طول تجربه کنترل کند. در حالی که وحشت در خواب می تواند در هر سنی رخ دهد، این وحشت در کودکان 4 تا 12 ساله شایع است. اغلب، آنها با سایر اختلالات خواب مانند آپنه خواب همزمان هستند یا به دلیل مسائل روانی مانند اضطراب ظاهر می شوند.

اگر کودک شما با ترس های مزمن شبانه دست و پنجه نرم می کند، وقت آن است که با یک متخصص خواب کودکان تماس بگیرید. در کلینیک خواب آرامان، ما در کمک به کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلالات خواب تخصص داریم. از طریق فرآیند مطالعه خواب، ما تلاش می‌کنیم تا علت اصلی مشکلات خواب را پیدا کنیم و تشخیص درستی بدهیم. هر طرح درمانی برای هر فرد منحصر به فرد است تا نتایج موفقیت آمیزی داشته باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *