کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
نحوه صحیح خوابیدن

نحوه صحیح خوابیدن

نحوه صحیح خوابیدن یا بهترین وضعیت خواب، وضعیتی است که از ستون فقرات تا ناحیه باسن، تراز باشد. با این حال، برخی از موقعیت‌های خواب وجود دارند که  از دیگر موقعیت‌های بهتر هستند. به طور خاص، خوابیدن به پهلو یا به پشت بهتر از خوابیدن روی شکم است. در هر یک از این موقعیت‌های خواب، بهتر است که فشار کمی روی ستون فقرات قرار بگیرد. پوزیشن‌های مختلفی برای خواب وجود دارد که برای داشتن خواب راحت و مناسب مفید باشد.

نحوه صحیح خوابیدن

نحوه صحیح خوابیدن به چه صورت است؟

نحوه صحیح خوابیدن برای سلامت ستون فقرات بسیار مهم است و باید به آن توجه زیادی کرد. از میان شکل‌های مختلف خوابیدن می‌توان به موقعیت جنین، خوابیدن به پهلو، خوابیدن روی شکم، خوابیدن به پشت و… اشاره نمود. برای آشنایی بیشتر با نحوه درست خوابیدن، متن زیر را بخوانید.

بیشتر بخوانید: توهمات هیپناگوژیک

موقعیت جنین

وضعیت جنین شامل خوابیدن به پهلو با پاهای خمیده به سمت بدن است. این محبوب ترین حالت خوابیدن است  و دلیل خوبی هم دارد. نه تنها برای کمردرد یا بارداری عالی است ، بلکه خوابیدن در وضعیت جنینی نیز می تواند به کاهش خروپف کمک کند .

با این حال، خوابیدن در وضعیت جنینی دارای چند جنبه منفی است. مطمئن شوید که وضعیت بدن شما نسبتا شل است، در غیر این صورت وضعیت راحت شما می تواند تنفس عمیق را در حین خواب محدود کند. همچنین، اگر مشکل یا درد یا سفتی مفاصل دارید، خوابیدن در وضعیت سفت جنین ممکن است باعث درد شما در صبح شود. اگر می‌خواهید به حالت جنین بخوابید، مطمئن شوید که هنگام خم شدن، وضعیت بدنتان شل است. پاهای خود را نسبتا کشیده نگه دارید. حتی می توانید از یک بالش میان پاهای خود استفاده کنید.

به پهلو خوابیدن

خوابیدن به پهلو شبیه به خوابیدن در وضعیت جنینی است، اما پاهای شما به سمت بدن کشیده نمی شود. مانند وضعیت جنین، خوابیدن به پهلو برای شما بسیار مفید است. علاوه بر کاهش خروپف، برای هضم غذا عالی است و حتی ممکن است سوزش سر دل را کاهش دهد. با وجود این فواید، خوابیدن به پهلو ممکن است همیشه خوب نباشد. نه تنها می تواند باعث سفتی در شانه های شما شود، بلکه می تواند منجر به سفتی فک در آن سمت نیز شود. قرار دادن یک بالش بین ساق پاها کمک می‌کند تا از درد کمر جلوگیری شود.

خوابیدن روی شکم

اگر بخواهیم  انواع موقعیت خواب را رتبه بندی کنیم، ممکن است دراز کشیدن روی شکم در انتهای لیست باشد. خوابیدن بر روی شکم می تواند باعث درد در ناحیه گردن و کمر شود. همچنین می تواند فشار زیادی به ماهیچه ها و مفاصل شما اضافه کند، به همین دلیل است که ممکن است با درد و خستگی از خواب بیدار شوید. قرار دادن بالش زیر شکم ممکن است به کاهش کمردرد کمک کند. البته، باید گفت که دراز کشیدن روی شکم برای خروپف یا آپنه  خواب مفید است.

بیشتر بخوانید: توهمات هیپنوپامپیک

نحوه صحیح خوابیدن به چه صورت است؟

خوابیدن به پشت

خوابیدن به پشت بیشترین فواید را برای سلامتی دارد. از ستون فقرات شما محافظت می کند و همچنین می تواند به تسکین درد لگن و زانو کمک کند .خوابیدن به پشت از نیروی جاذبه استفاده می کند تا بدن شما را در یک راستا روی ستون فقرات قرار دهد. این می تواند به کاهش هر گونه فشار غیر ضروری بر روی کمر یا مفاصل شما کمک کند. استفاده از یک بالش پشت زانو می‌تواند از انحنای طبیعی کمر پشتیبانی کند. بهتر است بدانید، خوابیدن به پشت برای کسانی که خروپف یا آپنه خواب دارند، دشوار است. همچنین برای کسی که کمردرد دارد، مناسب نیست.

بهترین حالت خواب برای گردن درد

دراز کشیدن به پشت بهترین حالت خوابیدن برای گردن درد است، زیرا از ناهماهنگی که می تواند در حالت پهلو یا شکم رخ دهد، جلوگیری می کند. برای جلوگیری از گردن درد، از بالشی استفاده کنید که گردن را نگه می دارد و در عین حال اجازه می دهد سر شما عمیق تر در آن فرو رود. بالش‌های مموری فوم گزینه‌های خوبی هستند.

زمانی که به پشت می خوابید، سعی کنید بازوهای خود را در موقعیت های مشابه نگه دارید. به عنوان مثال، قرار دادن هر دوی آن‌ها در کنار شما، بهتر است تا اینکه یکی روی پیشانی شما قرار گیرد، زیرا باعث ایجاد ناهمواری در ستون فقرات شده و درد شانه یا گردن را در پی داشته باشد.

بیشتر بخوانید: درمان خواب سنگین

نحوه صحیح خوابیدن

بهترین حالت خواب برای گرفتگی بینی

اگر با آلرژی یا گرفتگی بینی رو به رو هستید، می‌توانید از بالش‌ برای نگه داشتن قسمت بالای کمر خود استفاده کنید تا در وضعیت عمودی‌تری قرار بگیرید. این موقعیت می تواند راه تنفس شما را باز نگه دارد. از دراز کشیدن به پشت خودداری کنید، زیرا احتقان بینی را افزایش می‌دهد.

نتیجه‌گیری

نحوه صحیح خوابیدن می‌تواند به حالت جنین، خوابیدن به پهلو، خوابیدن روی شکم، خوابیدن به پشت و… باشد. در متن مقاله، در خصوص هر یک از این موقعیت‌ها صحبت شده است.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *