کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
پلی سومنوگرافی

پلی سومنوگرافی یا مطالعه خواب

اگر برای مدتی دچار مشکلات خواب هستید، ممکن است پزشک شما یک مطالعه خواب یا پلی سومنوگرافی را برای پاسخ به سؤالات شما در مورد کیفیت خواب شما توصیه کند و پزشک شما را قادر می سازد تا مشکل شما را تشخیص دهد. ما یک راهنمای در مورد آنچه که هنگام رفتن برای مطالعه خواب باید انتظار داشته باشید گردآوری کرده ایم.

پلی سومنوگرافی یا مطالعه خواب

بیشتر بدانید: پرخوابی

مطالعه خواب چیست؟

مطالعه در آزمایشگاه یک شبه در اتاق امتحانی که شبیه اتاق هتل است انجام می شود. شما اغلب عصر برای آزمایش خود می‌رسید و تمام شب را می‌مانید. با این حال، اگر معمولاً یک شیفت شب کار می‌کنید و در طول روز می‌خوابید، آزمایش اغلب می‌تواند در ساعات خواب عادی شما برنامه‌ریزی شود.

از لحاظ تاریخی، بیشتر مطالعات خواب از شما خواسته شده است که شب را در کلینیک خواب بگذرانید تا تیم مراقبت بهداشتی شما بتواند از تجهیزات خاصی برای نظارت بر فعالیت مغز و بدن شما در هنگام خواب استفاده کند. اما فناوری جدیدی پدیدار شده است که به برخی از افراد اجازه می دهد تا تحت مطالعه خواب یا تست های خواب کوچکتر از تخت خود قرار گیرند. مهم نیست که کجا مطالعه خواب خود را انجام می دهید، این آزمایش به خودی خود تهاجمی نیست.

پلی سومنوگرام یک مطالعه خواب غیر تهاجمی و چند وجهی است که از موارد زیر استفاده می کند:

 • الکتروانسفالوگرام: برای ارزیابی زمان صرف شده در هر مرحله خواب
 • الکترودهای غیرتهاجمی: برای ارزیابی حرکات عضلانی در طول خواب
 • پالس اکسیمتری: برای اندازه گیری اشباع اکسیژن خون

این تجهیزات از حسگرهای غیرتهاجمی استفاده می کند که به پوست یا موی شما می چسبند یا به آرامی روی انگشت شما قرار می گیرند تا بدن شما را زیر نظر بگیرند. سنسورهای الکتروانسفالوگرام (EEG) و سایر مانیتورها معمولاً حرکات مغز و بدن، از جمله چرخه‌های خواب شما (و مدت زمانی که در هر مرحله از خواب سپری می‌کنید) و همچنین سرعت تنفس، حرکت چشم، اکسیژن‌رسانی و سایر معیارها را ردیابی می‌کنند. در اینجا دقیقاً آنچه که شما و پزشکتان می توانید از نتایج یک مطالعه خواب بیاموزید و چگونه برای آن آماده شوید، آمده است.

انواع مطالعات خواب

چندین مطالعه خواب مختلف وجود دارد که عناصر مختلف مغز و بدن شما را هنگام خواب اندازه گیری می کند.

مطالعه خواب در آزمایشگاه

این نوع پلی سومنوگرافی یک شبه در کلینیک خواب انجام می شود. در حالی که تحت نظر هستید، تیمی کیفیت خواب را می سنجد و علائم حیاتی بدن شما را در هنگام خواب اندازه گیری می کند، از جمله موارد زیر:

 • سطح اکسیژن خون
 • حرکات چشم
 • فعالیت در عضلات و مغز شما
 • نفس كشيدن
 • خرناس
 • ضربان قلب
 • تیتراسیون CPAP

افراد مبتلا به آپنه خواب اغلب از دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای مدیریت علائم خود استفاده می کنند. اگر پزشک فکر می‌کند که این دستگاه می‌تواند به شما کمک کند، ممکن است از شما بخواهد که تیتراسیون CPAP را انجام دهید. این آزمایش به تعیین میزان فشار هوای مورد نیاز دستگاه شما کمک می کند.

اگر پزشک شما بتواند تشخیص دهد که شما در نیمه اول مطالعه خواب در آزمایشگاه دچار آپنه خواب هستید، ممکن است بتواند تیتراسیون را در نیمه دوم انجام دهد (که به عنوان مطالعه تقسیم شبانه شناخته می شود). اگر نه، ممکن است مجبور شوید دومین مطالعه خواب را در آزمایشگاه انجام دهید.

تست آپنه خواب خانگی

همانطور که از نام آن پیداست، این آزمایش در کلینیک خواب انجام نمی شود. این مطالعه تنفس شما را هنگامی که در خانه در تخت خود می خوابید اندازه گیری می کند. با این حال، نمی تواند به اندازه یک آزمایش آزمایشگاهی اطلاعاتی را ارائه دهد، و توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی نظارت نمی شود.

اگر پزشک شما این آزمایش را تجویز کند، دستگاهی را در اختیار شما قرار می دهد تا هنگام خواب آن را بپوشید. بسته به سازنده آزمایش، این دستگاه ممکن است به سر، شکم یا بازوهای شما متصل شود.

در حالی که خواب هستید، آزمایش شما را اندازه گیری می کند:

 • سطح اکسیژن خون
 • تپش قلب
 • تلاش برای تنفس
 • خرناس

مطالعات در خانه اغلب به طور قابل توجهی ارزان تر از مطالعه در آزمایشگاه است. پزشک شما ممکن است ابتدا یک آزمایش در خانه را توصیه کند تا ببیند آیا می تواند آپنه خواب را به روشی مقرون به صرفه رد کند یا خیر.

تست تاخیر خواب چندگانه (MSLT)

این آزمایش طول روز را اندازه گیری می کند که به خواب رفتن، معروف به تاخیر خواب، در طول روز برای غربالگری نارکولپسی یا پرخوابی ایدیوپاتیک، که باعث خواب آلودگی بیش از حد در طول روز و چرت زدن حتی پس از یک شب کامل خواب خوب می شود، اندازه گیری می کند.

در طول این آزمایش، سعی می کنید چندین بار در طول روز به خواب بروید. اگر به طور متوسط در 8 دقیقه بخوابید و در یک چرت به خواب REM برسید، ممکن است به پرخوابی ایدیوپاتیک تشخیص داده شود. اگر در دو چرت به خواب REM برسید، آزمایش برای نارکولپسی مثبت در نظر گرفته می شود.

هدف از مطالعه خواب

هدف از مطالعه خواب آزمایش مسائلی است که می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد یا مانع از دستیابی به خواب با کیفیت کافی شود. دو بزرگ ترین اختلالاتی که مطالعات خواب می توانند به پزشک شما در تشخیص کمک کنند، آپنه خواب و نارکولپسی هستند. با این حال، آنها همچنین می توانند به تشخیص مسائلی مانند رفلاکس شبانه، اختلال حرکتی دوره ای اندام ها یا تشنج های شبانه کمک کنند.

در طول فرآیند مطالعه خواب چه انتظاری باید داشت

برای تست خواب در یک مرکز اختصاصی ارزیابی خواب، قرار ملاقات شما چند ساعت قبل از اینکه معمولاً به رختخواب بروید، برنامه ریزی می شود.

تکنسین ها حسگرها و سیم ها را به سر و بدن شما متصل می کنند. برخی از آن‌ها می‌گویند که موهای بلندتر ممکن است در برداشتن چسب سنسور از موهای خود کمی مشکل داشته باشند، اما این معمولاً تنها ناراحتی گزارش‌شده است.)

این حسگرها اندازه گیری می کنند:

 • چه مدت خواب هستید، به علاوه چند بار بیدار می شوید.
 • مدت زمانی که در هر مرحله از چرخه خواب سپری می کنید.
 • چه مقدار اکسیژن در بدن شما وجود دارد.
 • چقدر اندام های شما در هنگام خواب حرکت می کنند.

می توانید در طول مطالعه برای رفتن به دستشویی استراحت کنید. اکثر مراکز خواب دارای حمام در مجاورت فضای خواب هستند، اگرچه شرکت کنندگان معمولاً باید به تکنسین ها هشدار دهند تا حسگرها را جدا کرده و آزادانه حرکت کنند. بسیاری از مردم نگران هستند که در طول مطالعه خوب نخوابند، اما پیش‌بینی می‌کنیم که این بهترین شب خواب شما نباشد. در طول اولین مطالعه خواب در آزمایشگاه، اغلب چیزی را تجربه خواهید کرد که به عنوان اثر شب اول شناخته می شود. این زمانی است که به دلیل انتظار، اعصاب یا فقط تجربه حضور در یک محیط ناآشنا، کمتر از حد معمول می خوابید.

تجهیزات مورد استفاده در مطالعات خواب

تجهیزاتی که بدن شما را لمس می کند ممکن است شامل حسگرهایی باشد که به سر و بدن شما چسبانده شده و به سیم ها متصل هستند. این سیم ها معمولاً به اندازه ای بلند هستند که به شما اجازه می دهند در رختخواب حرکت کنید. همچنین ممکن است حسگرهایی به آرامی در اطراف انگشتان شما بسته شده باشد و همچنین کمربندهای الاستیکی که دور بدن شما می چرخند وجود داشته باشد.

اگر تیتراژ CPAP دریافت می کنید، ماسک تنفسی برای شما تعبیه می شود که هنگام خواب از آن استفاده می کنید.

خطر مطالعات خواب

انجام مطالعات خواب خطرات کمی دارد. از نظر فیزیکی، برخی از افراد ممکن است یک واکنش پوستی جزئی به چسب استفاده شده روی حسگرها یا ناراحتی در برداشتن حسگرهای پوست سر از روی موهای خود را تجربه کنند. بسیاری از افراد قبل از مطالعه خواب خود اضطراب یا عصبی بودن را تجربه می کنند، اما همچنان می توانند در نهایت به اندازه کافی آرام شوند تا به خواب بروند. در مجموع، مزایای بینش هایی که در مورد نحوه خوابیدن و مشکلات واقعی خواب شما ممکن است به دست آورید، بر این معایب برتری دارد.

چگونه برای مطالعه خواب خود آماده شویم

بهتر است در روز امتحان از چرت زدن یا داروهای محرک مانند ریتالین خودداری کنید. اگر نگران هستید که نخوابید، اشکالی ندارد که شب قبل دیرتر از حد معمول بیدار بمانید یا صبح زودتر از مطالعه بیدار شوید. شما همچنین می توانید به باشگاه بروید یا کارهای دیگری را انجام دهید تا انرژی بدنی خود را بیرون بیاورید، بنابراین قبل از مطالعه خسته تر می شوید.

مطمئن شوید که وسایلی را که معمولاً در خانه استفاده می‌کنید برای خواب بسته‌بندی می‌کنید، مانند دستگاه صدای سفید، بالش مورد علاقه یا ماسک خواب. شما می‌توانید هرچه می‌خواهید بیاورید و بپوشید. با این حال، مهم است که شما چیزی می پوشید. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید برهنه بخوابید، کاملاً خوب است. ما فقط ترجیح می دهیم وقتی در آزمایشگاه خواب هستید این کار را نکنید.”

افراد زیر سن قانونی باید در طول کل مطالعه خواب آنها را همراهی کنند، و اگر خوابیدن در کنار همسرتان بخش مهمی از خواب خوب شبانه است، آزمایشگاه اغلب می تواند شما را در خود جای دهد.

نتایج یک مطالعه خواب به چه معناست؟

پس از یک مطالعه خواب در آزمایشگاه، پزشک شما موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 • سطح اکسیژن، زیرا افت اکسیژن در هنگام خواب می تواند ناشی از آپنه خواب باشد.
 • امواج مغزی برای ارزیابی مدت زمان چرخه REM شما
 • حرکات اندام، که می تواند ناشی از تشنج یا سایر اختلالات خواب باشد

اگر پزشکتان از روی نتایج آزمایش خواب تشخیص دهد که شما مبتلا به آپنه خواب هستید، ممکن است مجبور شوید به یک قرار ملاقات دوم یا مطالعه خواب در آزمایشگاه بروید تا دستگاه CPAP خود را مناسب بسازید. اگر آزمایش آپنه خواب را در خانه انجام دهید و نتایج، آپنه خواب را رد کرد، پزشک ممکن است یک مطالعه خواب در آزمایشگاه را تجویز کند.

هزینه مطالعه خواب چقدر است؟

اگر پزشک شما مطالعه خواب را توصیه کند، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار می گیرد. با این حال، شرکت بیمه شما ممکن است از شما بخواهد که قبل از اینکه آزمایش در آزمایشگاه را پوشش دهد، یک آزمایش در خانه انجام دهید. هزینه ها بین مراکز خواب و بر اساس محل زندگی شما متفاوت است. با برقراری ارتباط با کلینیک خواب آرامان، این کلینیک می تواند به شما کمک کند تا تخمینی از هزینه مطالعه خواب شما قبل از بیمه داشته باشید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *