کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
غذاهای ممنوع قبل خواب

چه غذاهایی قبل خواب ممنوع است؟

خوردن درست قبل از خواب هرگز یک عادت خوب در نظر گرفته نمی شود و باید حتما غذاهای ممنوع قبل از خواب را بشناسید و از خوردن آنها قبل از خوابیدن اجتناب کنید. تقریباً همه این روزها با مشکل خواب مواجه هستند. نباید هیچ مانعی برای داشتن یک خواب آرام شبانه وجود داشته باشد، حتی اگر فردی شرایط خواب نداشته باشد. بهداشت خواب خوب شامل تغذیه سالم و تصمیم گیری عاقلانه برای شام و میان وعده های آخر شب است. از محرک ها، غذاهایی که هضم آنها سخت است، غذاهای بسیار شیرین یا تند و غذاهایی که سوزش سر دل را تشدید می کنند، باید اجتناب شود.

غذاهای ممنوع قبل از خواب

بیشتر بخوانید: اختلالات ریتم شبانه روزی خواب

ارتباط بین غذا و خواب خوب

عادات غذایی یک فرد برای داشتن خواب خوب ضروری است. بین خوب خوردن و خوب خوابیدن رابطه ای وجود دارد. به عنوان مثال، رژیم های غذایی سرشار از چربی اشباع شده و کم فیبر ممکن است میزان خواب عمیق به دست آمده را کاهش دهد. قند بیش از حد می تواند فرد را بیشتر از خواب بیدار کند. خواب ضعیف همچنین می تواند ناشی از خوردن برخی غذاها و نوشیدن برخی نوشیدنی ها درست قبل از خواب باشد. آنچه برای خوردن و آشامیدن انتخاب می کنیم ممکن است علت ناتوانی در به خواب رفتن و خواب ماندن باشد.

غذاهایی که باید قبل خواب از آنها اجتناب کرد

غذاهایی باید از آنها قبل از خواب اجتناب کنید شامل موارد زیر است:

  • الکل

مردم ممکن است این تصور را داشته باشند که خوردن چند آبجو، لیوان شراب، یا نوشیدنی شبانه به خواب آنها کمک می کند. با این حال، استدلال های قانع کننده ای علیه مصرف الکل، به ویژه در مقادیر زیاد، قبل از شب وجود دارد. اگرچه الکل بدون شک به توانایی خوابیدن کمک می کند، اما الکل در اواخر شب الگوی خواب را مختل می کند. توانایی خواب عمیق و جوان کننده REM ممکن است در نتیجه آسیب ببیند.

مصرف الکل باعث شل شدن عضلات کل بدن می شود که می تواند آپنه انسدادی خواب و خروپف بلند را بدتر کند. الکل همچنین بر عضله اسفنکتر مری تأثیر می گذارد. رفلاکس اسید اغلب با شل شدن ایجاد می شود. علیرغم این واقعیت که بسیاری از افراد شب ها برای رفع خستگی الکل مصرف می کنند، الکل باعث ایجاد اختلالات خواب میشود. بدن به سرعت الکل را تجزیه می کند، بنابراین وقتی اثرات از بین رفت، فرد باید از رختخواب خارج شود. وقتی فردی درست قبل از خواب الکل می‌نوشد، کیفیت خواب پایینی دارد و احتمال بیدار شدن در نیمه‌های شب بیشتر است.

  • غذاهای سنگین

به عنوان یک قاعده کلی، توصیه می شود قبل از شب فقط کمی غذا مصرف کنید. شکم پر خوابیدن را دشوار می کند و حفظ هضم غذا در طول شب انرژی مصرف می کند.

ناهارهای بزرگتر و شام‌های سبک‌تر معمولاً به بهبود خواب کمک می‌کنند. همچنین ممکن است در مورد غذا خوردن با زمان محدود فکر کنید، که ثابت شده است که به افراد کمک می کند تا شب خوب استراحت کنند.

غذاهایی که در معده احساس سنگینی می کنند، هضم طولانی تری دارند. غذاهای چرب، پنیری و سرخ شده علاوه بر ایجاد سوء هاضمه، می توانند فرد را در شب بیدار نگه دارند. از اقلامی مانند چیزبرگر، سیب زمینی سرخ شده، غذاهای سرخ شده و استیک های بزرگ در اواخر روز دوری کنید.

  • غذاهای چرب

به سه دلیل اصلی باید از مصرف غذاهای چرب مانند همبرگر چرب، سیب زمینی سرخ شده و بستنی پرچرب در طول روز خودداری کرد. اول اینکه مضر و چاق کننده هستند. دو نفر دیگر با خواب سروکار دارند. وعده های غذایی چرب می تواند باعث شود فرد در طول شب بارها با درد ناشی از رفلاکس اسید یا سوزش سر دل از خواب بیدار شود.

از آنجایی که غذاهای چرب زمان بیشتری برای تجزیه شدن دارند و هضم آنها دشوارتر است، برای تجزیه به اسید معده بیشتری نیاز دارند. آنها همچنین می توانند حفظ یک رژیم غذایی متعادل را برای فرد سخت تر کنند و در خواب اختلال ایجاد کنند که می تواند منجر به افزایش وزن شود.

  • غذاهای ادویه دار

اگر از غذاهای تند زیاد لذت می برید، بهتر است آن را برای ناهار یا در طول یک وعده غذایی سبک مصرف کنید. این به این دلیل است که کاری مورد علاقه ما ممکن است باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود، حتی در نیمه های شب پس از خواب.

بیشتر بدانید: پرخوابی

وعده های غذایی تند شامل مقادیر قابل توجهی کپسایسین است، یک ماده شیمیایی گیاهی که می تواند خواب برخی افراد را مختل کند زیرا متابولیسم و گرمازایی (فرایند سوزاندن کالری برای تولید گرما) را افزایش می دهد.

غذاهای تند می توانند در شب مشکل ساز باشند، زیرا هرکسی که سوزش سر دل را تجربه می کند بیدار است. دمای بدن باید به طور طبیعی در طول خواب کاهش یابد، اما غذاهای تند می توانند احساس گرما را در فرد ایجاد کنند. ممکن است فرد با احساس گرمای بیش از حد، مدت بیشتری بیدار بماند. خوردن غذاهای تند را در صبح یا ناهار به جای شام در نظر بگیرید.

  • غذاهای پر آب

خواب را می توان با بلند شدن برای استفاده از دستشویی مختل کرد. فرد باید از داشتن مثانه پر در نیمه شب خودداری کند، حتی اگر نوشیدن آب فراوان بدون شک عنصری حیاتی برای حفظ سلامتی است.

غذاهای با محتوای آب بالا، از جمله غذاهای غنی از مواد مغذی، به طور ایده آل باید در شب محدود شوند. هندوانه، خیار و کرفس نمونه های مشخصی هستند.

  • غذاهای اسیدی

حتی غذاهای مغذی مانند نعناع، مرکبات، شکلات تلخ، پیاز، گوجه فرنگی و سیر نیز می توانند باعث رفلاکس شوند. غذاهای اسیدی ممکن است مخاط معده را تحریک کرده و سطح PH اسیدی بدن را بالا ببرد و منجر به سوء هاضمه، سوزش سر دل و رفلکس اسید شود که ممکن است به خواب رفتن را دشوار کند.

  • غذاهای حاوی کافئین پنهان

حتی اگر ممکن است آن را پیش بینی نکنیم، کافئین در m وجود دارد
هر وعده غذایی مگر اینکه غیر از این ذکر شده باشد، چای و نوشابه اغلب دارای کافئین هستند. علاوه بر این، چندین شیرینی و بستنی حاوی شکلات، قهوه یا اسپرسو هستند. به عنوان محرک، غذاهایی مانند شکلات و غیره حاوی کافئین هستند. آنها مقدار خواب REM را کاهش می دهند و ورود به مراحل عمیق تر خواب را سخت تر می کنند.

نوشیدنی های حاوی کافئین مانند نوشابه و چای کافئین دار نیز ممکن است ما را در شب بیدار نگه دارند. تعیین محدودیت برای خود در طول روز هنوز ایده خوبی است، حتی اگر فکر کنیم قهوه روی ما تاثیری ندارد. همچنین، نوشیدنی های گازدار ممکن است مانع هضم شوند.

  • خوراکی های فوق العاده شیرین

افزایش مصرف قند می تواند منجر به خواب ناآرام تر و منقطع شود. افرادی که به طور منظم غذاهای پر قند مصرف می کنند، خواب عمیق و آرام کمتری را تجربه می کنند. آنها همچنین در به خواب رفتن با خواب کمتر و بیدار شدن بیشتر در طول شب مشکل دارند.

این مرحله خواب برای بدن برای ترمیم و بازسازی فیزیکی و حفظ متابولیسم و سیستم ایمنی سالم بسیار مهم است. کافئین، که خواب را مختل می کند، در برخی از خوراکی های شیرین وجود دارد، به خصوص در هنگام عصر.

  • غذاهای غنی از تیرامین

اسید آمینه ای به نام تیرامین را می توان در شراب قرمز، پنیر، بادام و گوشت های فرآوری شده یافت. نورآدرنالین در پاسخ به این انتقال دهنده عصبی ترشح می شود که مغز را تحریک می کند و ما را بیدار نگه می دارد.

این اسید آمینه محرک طبیعی مغز را تحریک می کند که باعث افزایش فعالیت ذهنی می شود. در نتیجه خوابیدن سخت تر می شود. متخصصان توصیه می کنند برای بهبود کیفیت خواب از مصرف غذاهای غنی از تیرامین در اواخر روز اجتناب کنید. گوجه فرنگی، سس سویا، بادمجان، شراب قرمز و پنیرهای کهنه از جمله غذاهای پر تیرامین هستند.

  • غذاهایی که شما را دچار نفخ میکند

برخی از غذاها ممکن است برای داشتن یک خواب خوب مضر باشند. غذاهایی که فیبر زیادی دارند و زمان هضم سختی دارند می توانند باعث ایجاد نفخ ناراحت کننده شوند.

میوه های خشک، لوبیا، بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل بیش از حد می تواند باعث ایجاد فشار و گرفتگی عضلات شود که می تواند ما را تا دیروقت بیدار نگه دارد. سعی کنید قبل از رفتن به رختخواب از مصرف میوه ها و سبزیجات پر فیبر خودداری کنید، زیرا برای بدن مفید هستند اما برای خواب مضر هستند.

کلام آخر

خواب فرآیند پیچیده ای است که تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند سلامت جسمانی، سلامت روان و قرار گرفتن در معرض نور قرار می گیرد. رژیم غذایی جنبه های مختلفی دارد. این به دلیل یک غذای واحد نیست، بلکه به دلیل این است که چه زمانی و چه مقدار در طول یک روز، و همچنین در طول هفته ها، ماه ها و سال ها می خوریم.

تعمیم در مورد رژیم غذایی ایده آل برای همه چالش برانگیز است زیرا افراد می توانند به رژیم های مختلف واکنش متفاوتی نشان دهند. با توجه به پیچیدگی‌های تغذیه و خواب، ممکن است برای بسیاری از افراد تمرکز بر عوامل گسترده‌تر، الگوهای خوب خوردن و خواب  بیشتر از وعده‌ها و نوشیدنی‌های خاص باشد.

سوالات متداول

چه غذاهایی را قبل از خواب نباید بخورید؟

از خوردن غذاهای زیر در شب خودداری کنید.
1. شکلات
2. کاری
3. پنیر
4. بستنی
5. چیپس
6. آلبالو
7. عسل

بهترین غذا برای خوردن قبل از خواب چیست؟

1. بادام
2. ترکیه.
3. چای بابونه
4. دمنوش های گیاهی
5. کیوی
6. آب آلبالو تارت
7. ماهی آزاد چرب
8. گردو

اگر قبل از خواب گرسنه هستم چه بخورم؟

میان وعده های آخر شب را می توان به راحتی، خوشمزه و سالم از غذاهای کامل و به سختی فرآوری شده مانند تخم مرغ، انواع توت ها، کیوی، گوجی بری، ادامه، پسته، بلغور جو دوسر و ماست ساده تهیه کرد.
حتی بهتر از آن، چندین غذا حاوی موادی مانند تریپتوفان، سروتونین، ملاتونین، منیزیم و کلسیم هستند که باعث خواب راحت می شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *