کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
 عوارض بی خوابی  و کم خوابی

عوارض بی خوابی چگونه به شما آسیب می‌رساند؟

عوارض بی خوابی، زمینه ساز بروز بسیاری از بیماری ها و اختلالات ذهنی و جسمی در افراد هستند. داشتن الگوی خواب مناسب برای داشتن زندگی با کیفیت و حفظ سلامت بدن اهمیت زیادی دارد. با در نظر گرفتن اثرات منفی نداشتن خواب کافی بر سلامت ذهن و بدن می توان به اهمیت بهبود کیفیت خواب پی برد. مشکلات مختل شدن خواب دلایل مختلفی دارند؛ اما به هر دلیلی که این مشکلات به وجود بیایند، اثرات منفی بی خوابی، کیفیت زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوارض بی خوابی

 عوارض بی خوابی  و کم خوابی

عوارض کم خوابی و بی خوابی یا سخت به خواب رفتن، بیشتر از همه خلق و خوی افراد را تحت تاثیر قرار می دهند. فردی که در خوابیدن دچار مشکل شود، به سختی بیدار می شود و پس از بیدار شدن همچنان احساس خستگی خواهد داشت. به صورت میانگین هر فرد بالغ به 7 الی 8 ساعت خواب مفید در طول روز نیاز دارد. در صورتی که این نیاز بدن تامین نشود، مشکلات زیر گریبانگیر وضعیت زندگی شما خواهند شد.

کاهش بهره ذهنی

تاثیر خواب بر کیفیت یادگیری یکی از مهمترین مواردی است که در سال های اخیر توسط دانشمندان به اثبات رسیده است. یکی از مهمترین اثرات منفی بی خوابی کاهش بهره ذهنی در افراد است. خواب به اندازه بیش از همه برای حافظه کوتاه مدت افراد سودمند خواهد بود. برای افزایش بهره ذهنی، باید حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنیم. پیشگیری از مشکلات بی خوابی و جلوگیری از ایجاد اثرات منفی بی خوابی، سبب بهبود وضعیت حافظه کوتاه مدت و به دنبال آن بهبود بهره ذهنی افراد خواهد شد.

 

ابتلا به سرطان 

در صورتی که به اثرات منفی بی خوابی بی توجهی کنید، در معرض بیماری های خطرناکی مانند سرطان قرار می گیرید. خطر ابتلا به سرطان سینه یکی از رایج ترین مضرات بی خوابی است. بی خوابی رشد سلول های سرطانی در بدن را تشدید می کند و مشکلات شدیدی در این زمینه به وجود می آورد. ابتلا به سرطان پروستات نیز یکی از نتایج نداشتن خواب کافی در شبانه روز است که سلامت آقایان را تحت تاثیر قرار می دهد.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی خر و پف

خطر افسردگی   

در میان انواع عوارض کم خوابی و بی خوابی، خطر افسردگی بیشتر از همه در معرض توجه قرار دارد. اضطراب و افسردگی دو مشکل عصبی مهم هستند که در اثر مشکلات کمبود خواب در بدن افراد به وجود می آیند. افراد بی خواب با مشکلات رفتاری بسیاری روبرو می شوند که به تدریج سبب ابتلا به برخی مشکلات روحی و روانی خواهند شد.

افزایش خطر اختلالات عصبی

اثر مخرب کم خوابی و بی خوابی همواره متوجه سلامت سیستم عصبی افراد هستند. اختلالات عصبی و بی خوابی به صورت مستقیم بر یکدیگر تاثیر می گذارند. وقتی کسی با مشکلات اختلالات عصبی دست و پنجه نرم می کند، عمدتا به بی خوابی دچار می شود. زمانی که فردی بی خواب شود، مشکلات عصبی بیشتری پیدا می کند! این عامل دائما بر یکدیگر تاثیر می گذارند.

ضعف سیستم ایمنی بدن

محرومیت از خواب کافی به تدریج سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند. یکی از مهمترین اثرات منفی بی خوابی، کاهش مقاومت بدن در برابر نفوذ میکروارگانیسم ها است که سلامت کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. حتی اگر یک شب به اندازه کافی نخوابید، با این مشکلات جسمی روبرو خواهید شد.

بیشتر بخوانید: آیا عوارض خواب زیاد خطرناک است؟

 عوارض بی خوابی 

افزایش خطر ابتلا به دیابت

یکی از عوارض و مضرات بی خوابی پرخوری و نیاز بیشتر به مواد قندی و شیرین است. بر اساس تحقیقات اخیر، افرادی که در طول شبانه روز خواب کافی ندارند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری دیابت قرار می گیرند. سطح قند خون این افراد به تدریج بالا می رود. ریسک ابتلا به دیابت برای مردانی که خواب کافی ندارند، بیشتر است.

توهم

یکی از مهمترین اثرات منفی بی خوابی ایجاد توهم در طول روز است. توهمات بی خوابی مرحله جدیدی از بروز مشکلات نداشتن خواب کافی در افراد است که آسیب های جدی به زندگی این بیماران وارد می کند. در این مرحله فرد، خواب های کوتاه مدت 5 تا 10 ثانیه ای را تجربه کرده و در انجام فعالیت های روزانه دچار مشکل می شود.

بیشتر بخوانید: آیا آپنه خواب خطرناک است؟

کند شدن واکنش محیطی

در صورتی که نیاز شما به خواب کافی برآورده نشود، به سختی نسبت به اتفاقات محیط پیرامون خود واکنش نشان می دهید. در این وضعیت حافظه و مغز شما ضعیف می شود و واکنش دادن به آنچه در اطراف شما می گذرد، کندتر اتفاق می افتد. این عوارض بی خوابی در ارتباطات و تعاملات روزانه شما تاثیر نامطلوبی بر جای می گذارند.

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی

اثرات منفی بی خوابی، عامل بروز بسیاری از بیماری های صعب العلاج در مردم امروز هستند. از میان آن ها می توان به بیماری های قلبی عروقی اشاره کرد که با افزایش فشار خون در افراد به وجود می آید. بر اساس تحقیقات انجام شده کسانی که به جای 8 ساعت، 4 ساعت در طول روز می خوابند، ضربان قلب بالاتری دارند. با کاهش خواب مفید در طول روز، پروتئین های مضری در بدن به وجود می آیند که از شاخص های ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی هستند.

 

پرخاشگری

اگر به صورت کامل به عارضه های نداشتن خواب کافی بپردازیم، پرخاشگری و رفتارهای تهاجمی بیشتر از سایر عوامل مورد توجه قرار می گیرند! کسانی که خواب کافی نداشته باشند، واکنش های بزرگتری نسبت به رفتارهای منفی و نامطلوب اطرافیان نشان می دهند. تحریک پذیری و به اصطلاح عامیانه، به سادگی از کوره در رفتن، از مهمترین نتایج نداشتن خواب کافی است.

چاقی

پرخوری و میل به خوردن انواع فست فود، غذاهای شیرین، خوراکی های پر چرب و… از نتایج کاهش ساعات خواب مورد نیاز بدن است. با افزایش میل به خوردن خوراکی های مضر، وزن افراد به تدریج بالا می رود و مشکلات اضافه وزن کیفیت زندگی آن ها را کاهش می دهد.

فشار خون

بر اساس مطالعات اخیر کسانی که تا نصفه شب بیدار می مانند، پرخوری بیشتری دارند و به تدریج با مشکلات فشار خون روبرو می شوند. فشار خون بالا عامل بروز بسیاری از بیماری ها است که تنها با داشتن خواب کافی می توان از آن پیشگیری کرد. اگر خواب کافی نداشته باشید، مشکلات فشار خون بالا تشدید می شوند و در نهایت به مرگ فرد منتهی خواهند شد.

عوارض بی خوابی  چگونه به شما آسیب می‌رساند؟

نتیجه‌گیری

در این نوشته، به بررسی عوارض بی خوابی پرداختیم از جمله این عوارض احتمال بروز افسردگی، کاهش بهره ذهنی، افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی – عروقی، افزایش خطر ابتلا به دیابت و…هستند. برای پیشگیری از ایجاد اثرات منفی بی خوابی، حتما باید ساعات خواب خود را کنترل کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *