کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
8 علت خواب آلودگی بعد از غذا

علت خواب آلودگی بعد از غذا چیست؟

علت خواب آلودگی بعد از غذا تجربه ای بسیار معمول است و اغلب افراد با این شرایط آشنا هستند. حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که بعد از غذا خوردن با خستگی و حس خواب آلودگی مواجه شوید اما نمی‌دانید که منشا این مسئله چیست؟ در این مقاله اطلاعات بسیار کاملی را در مورد علل خواب آلودگی و خستگی بعد از غذا خوردن در اختیار شما قرار دادیم.

علت خواب آلودگی بعد از غذا

8 علت خواب آلودگی بعد از غذا

بسیاری از افراد اظهار دارند که بعد از غذا خوردن تمامی انرژی بدن خود را از دست می‌دهند و احساس خواب آلودگی می‌کنند. اما در واقع فرآیند هضم غذا، نوعی پاسخ از سیستم عصبی پاراسمپاتیک دریافت می‌کند که از اصلی ترین علت خواب آلودگی بعد از غذا به شمار می‌رود. لازم به ذکر است که واکنش هر فرد بعد از مصرف یک وعده‌ غذایی متفاوت خواهد بود.

عادات خواب

عادات خواب مانند عدم داشتن خواب کافی یا داشتن ساعات خواب نامنظم، احساس خواب آلودگی را در طول روز برای افراد به همراه دارد که بعد از غذا خوردن نیز تشدید شده و شما برای از بین بردن این مسئله باید به بهبود عادات خود در این زمینه بپردازید.

مصرف زیاد کربوهیدرات ها

با مصرف یک وعده غذایی با کربوهیدرات بالا، حتما در ابتدا انرژی زیادی را برای بدن خود ایجاد می‌کنید اما باید بدانید که مصرف بیش از اندازه این ماده، موجب تولید سروتونین در بدن شده که این در واقع علت خواب آلودگی بعد از غذا است. بنابراین مصرف غذاهایی مانند: برنج ، ماکارونی، نان سفید، نوشیدنی های شیرین نیز بیشتر این احساس خستگی را برای شما بعد از میل کردن غذا به همراه خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: خواب‌آلودگی زیاد

علت خواب آلودگی بعد از غذا چیست؟

مصرف زیاد تریپتوفان

در مواد غذایی پروتئینی، نوعی اسید آمینه به نام تریپتوفان وجود دارد که دقیقا مشابه با مواد غذایی کربوهیدراتی عمل کرده و ترشح سروتونین در بدن را تسهیل می‌کند و موجب خواب آلودگی بعد از غذا می‌شود. تخم مرغ، ماهی، اسفناج از این دسته مواد غذایی حاوی تریپتوفان بشمار می‌روند.

سطح فعالیت بدنی

افرادی که هیچ فعالیت بدنی ندارند، در ابتدا با شروع ورزش و افزایش سطح فعالیت های بدنی دچار خستگی شدید شده و می‌خواهند که بعد از آن حتما کمی استراحت کنند و بخوابند اما به مرور زمان این مسئله کمتر شده و بعد از داشتن فعالیت های بدنی، انرژی بدن افزایش یافته و دیگر فرد خواب آلوده نخواهد بود.

مصرف زیاد غذا

یکی از علت های خواب آلودگی بعد از غذا، مصرف غذاهای بیش از اندازه یا وعده های غذایی زیاد است. سطح گلوکز یا همان قند خون با مصرف غذای بیش از اندازه، به یکباره تغییر کرده و بدن دچار بی حالی خواهد شد.

مصرف بعضی از غذاهای خواب آور

ترکیب برخی مواد غذایی سطح هورمون ملاتونین بدن را افزایش می‌دهد و خواب آرام و عمیق بعد از غذا خوردن را برای فرد به همراه دارد. برخی میوه ها مانند کیوی، گیلاس و حتی مغزیجات و لبنیات و … از این دسته مواد غذایی بشمار می‌روند. متخصص خواب برای کاهش این احساس خستگی بعد از غذا و بازگردانی عادات صحیح برای خواب شما حتما توصیه بر کم کردن مصرف اینگونه ترکیبات غذایی دارد.

بیشتر بخوانید: رفع خواب آلودگی

 برخی از بیماری‌ها

برخی از بیماری‌ها مانند سلیاک، تیروئید، دیابت، کم خونی، آلرژن ها و بسیاری بیماری های دیگر از عوامل موثر در خواب آلودگی بعد از غذا هستند. فرد مبتلا به این نوع بیماری ها علاوه بر اینکه باید حتما تحت درمان توسط متخصص مربوطه خود قرار بگیرد، باید حتما برای رفع تاثیر آن ها بر عادات خواب خود به بهترین کلینیک خواب مراجعه نماید تا به عنوان یک مشکل مزمن در وی باقی نمانند.

چرخه طبیعی گوارش

در مرحله اول چرخه طبیعی گوارش، غذا برای تامین سوخت و ساز بدن به گلوکز تبدیل می‌شود. باقی مانده مواد غذایی نیز به عنوان منبع جذب کالری توسط دستگاه گوارش جداسازی خواهند شد. با افزایش سطح گلوکز یا قند خون، انسولین در بدن ترشح شده و در اتمام این روند، سطح گلوکز به مرور کاهش یافته و فرد در همین زمان احساس خواب آلودگی بعد از مصرف غذا را تجربه خواهد کرد. 

تمامی این چرخه طبیعی گوارش در ابتدا، در چند لحظه یا چند دقیقه کوتاه انجام شده و به همین دلیل است که فرد حتی گاهی بلافاصله بعد از مصرف غذا دچار احساس خستگی و بی حالی خواهد شد. بنابراین، تاثیر چرخه گوارش بر علت خواب آلودگی بعد از مصرف غذا در واقع همان جابه جایی سطح گلوکز و ترشح هورمون‌های مرتبط با خواب در بدن است.

بیشتر بخوانید: افسردگی و اختلال خواب

عادات خواب و علت خواب آلودگی بعد از غذا

نتیجه‌گیری

علت خواب آلودگی بعد از غذا می‌تواند به عوامل مختلفی مانند نوع و حجم غذا، فرآیند هضم، غده تیروئید و سطح فعالیت های بدنی بستگی داشته باشد. هر فرد واکنش متفاوتی بعد از مصرف وعده‌های غذایی نشان می‌دهد و احساس خستگی و کرخت بودن بعد از غذا خوردن بسیار طبیعی است اما در صورتی که خواب آلودگی بعد از غذا چنان شدید باشد که فرد را با مشکلات دیگر رو به رو کند، باید حتما توسط بهترین متخصص مشکلات خواب برای شناخت دقیق علت بروز آن بررسی شود.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *