کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
دلایل سردرد پس از بیدار شدن از خواب

دلایل سردرد پس از بیدار شدن از خواب

مهم ترین دلایل پس از بیدار شدن از خواب چیست؟ در این مقاله، به بررسی این موضوع می‌پردازیم. پس از بیدار شدن بخش‌های مختلف مغز از مرحله‌ی خواب به بیداری می‌روند. هیپوتالاموس قسمتی از مغز است که هم در خواب شبانه و هم در فرآیند ایجاد درد نقش دارد. در واقع هیپوتالاموس ریتم طبیعی بدن در طی شبانه روز و چرخه‌ی خواب را تنظیم می‌نماید و حس درد را هم کنترل می‌کند. هیپوتالاموس در طول خواب بر میزان تحمل درد ما تاثیر می‌گذارد. بنابراین، ممکن است دردی را که در هنگام شب حس نکرده‌اید در ابتدای صبح و پس از بیدار شدن احساس نمائید. در اغلب موارد اختلالات خواب موجب ایجاد سردرد در صبح می‌شود که می‌تواند با دلایل متفاوتی همراه باشد.

دلایل سردرد پس از بیدار شدن از خواب

علل رایج سردرد پس از بیدار شدن از خواب

آپنه خواب، خر و پف، کم خوابی یا بی‌خوابی، اختلال ریتم شبانه روزی، دندان قروچه، زیاد خوابیدن و میگرن از دلایل سردرد بعد از بیدار شدن هستند.

آپنه خواب

افرادی که دچار آپنه خواب هستند، در طول خواب، شبانه دچار اختلال و وقفه‌های کوتاه مدت در تنفس می‌شوند. آپنه خواب میان 2 تا 9 درصد بزرگسالان شیوع دارد. سردرد صبحگاهی یکی از علائم شایع برای آپنه خواب است. بر اساس تحقیقات 29 درصد افرادی که دچار سردردهای صبحگاهی هستند، آپنه خواب نیز دارند. علت دقیق سردردهایی که به علت آپنه خواب ایجاد می‌شود، هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

خر و پف

خر و پف می‌تواند یکی از علت‌هایی باشد که منجر به بروز سردردهای صبحگاهی می شود. بر اساس مطالعات انجام شده 23.5 درصد افرادی که دچار سردردهای صبحگاهی بودند در هنگام شب خر و پف‌های مکرر داشتند.

بیشتر بخوانید: اختلال خواب REM

کم خوابی یا بی‌خوابی

اختلال خواب یکی از دلایل شایع بروز سردردهای صبحگاهی است. افرادی که دچار اختلال خواب هستند جهت خوابیدن یا خواب منظم دچار مشکل هستند، این افراد به دلیل نداشتن خواب کافی علاوه بر سردرد صبحگاهی، دچار بی‌قراری یا تنبلی جهت انجام وظایف روزانه‌ی خود نیز می‌شوند. بی‌خوابی علاوه بر اینکه بر الگوی خواب شما تاثیر می‌گذارد، می‌تواند منجر به بروز میگرن نیز شود. جهت درمان بی‌خوابی می‌توانید از دارو، روان درمانی یا هر دو به صورت همزمان استفاده نمایید.

علل رایج سردرد پس از بیدار شدن از خواب

اختلال ریتم شبانه روزی

زمانی که بدن شما منطبق با ریتم استاندارد خواب و بیداری در شبانه روز نباشد، ممکن است مبتلا به سردردهای صبجگاهی شوید.

زیاد خوابیدن

زیاد خوابیدن نیز می‌تواند موجب ایجاد سردردهای شدید پس از بیدار شدن از خواب باشد.

میگرن

میگرن یکی از مشکلاتی است که منجر به بروز سردردهای شدید می‌شود. افرادی که مبتلا به میگرن هستند ممکن است پس از بیدار شدن از خواب دردهای میگرنی را با شدت بیشتری تجربه نمایند. حملات میگرن یکی از دلایل عمده‌ای است که منجر به بروز سردرهای صبحگاهی می‌شود. میگرن سومین بیماری شایع در جهان محسوب می‌شود. اختلالات خواب می‌تواند آغاز کننده‌ی یک دوره بیماری میگرن باشد.

دندان قروچه

دندان قروچه یا فشردن دندان‌ها با فشار زیاد در هنگام خواب می‌تواند یکی از دلایلی باشد که پس از بیدار شدن از خواب احساس سردرد داشته باشید. دندان قروچه علاوه بر سردرد منجر به سائیدگی دندان، درد عضلانی و آسیب به لثه نیز می‌شود. دندان قروچه می‌تواند به دلیل داشتن فرم نامنظم دو فک، استرس، اضطراب، اختلالات خواب، مصرف الکل یا قهوه پیش از خواب باشد.  جهت درمان می‌توان از محافظ‌های دندانی استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: اختلال حرکتی دوره ای اندام

وضعیت خوابیدن

قرار گرفتن در موقعیت نامناسب یا راحت نبودن مکان خوابیدن، می‌تواند منجر به ایجاد خواب بی کیفیت و در نتیجه سردرد صبحگاهی شود. با تغییر وضعیت یا تغییر مکان خوابیدن، می‌توانید این مشکل را برطرف نمائید.

مصرف نوشیدنی پیش از خواب

مصرف الکل و قهوه  می‌تواند منجر به اختلال در خواب شبانگاهی شده و همچنین منجر به تکرر ادرار و از دست دادن مایعات گردد. کم آبی یکی از دلایل ایجاد سردرد است، همچنین الکل یکی از محرک‌های شروع کننده میگرن محسوب می‌شود. با توجه به مواردی که نام بردیم از چند ساعت پیش از خواب نوشیدن الکل و مواد حاوی کافئین را کاهش دهید.

علل رایج سردرد پس از بیدار شدن از خواب

مصرف برخی داروها و مکمل‌ها

مصرف برخی از داروهای بدون نسخه می‌تواند منجر به بروز سردردهای صبحگاهی شد. ممکن است برخی از این داروها را جهت کنترل سردرد مصرف نمائید. اما مصرف بدون تجویز پزشک در مدت طولانی می‌تواند موجب ایجاد سردردهای مزمن صبحگاهی شود. برخی از داروها و موادی که در ایجاد سردردهای صبجگاهی نقش دارند،عبارتند از:

  • مواد مخدر
  • داروهای حاوی تریپتان
  • داروهای ضدالتهابی غیراستروئيدی
  • آسپرین
  • استامینوفن
  • داروهای ضد اضطراب
  • افسردگی و اضطراب

بر اساس تحقیقات میزان بروز سردردهای صبحگاهی با اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب در ارتباط است. افرادی که دچار افسردگی هستند 2 تا 5 برابر بیشتر از افراد سالم دچار سردردهای صبحگاهی می‌شوند. مشکلات روحی می‌تواند منجر به بی‌خوابی و در نتیجه بروز سردردهایی پس از بیدار شدن از خواب شود. بنابراین، در صورتی که دچار مشکلات روحی هستید به منظور بهبود کیفیت خواب و کاهش سردردهای صبحگاهی لازم است از درمان های مناسب بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: اختلال خواب در کودکان دارای اوتیسم

نتیجه‌گیری

سردردهای مکرر صبحگاهی ممکن است نشانه ای از بی‌خوابی، آپنه خواب و سایر اختلالات خواب باشد. همچنین، خروپف شدید، پرخوابی و میگرن نیز از عوامل احتمالی سردرد صبحگاهی هستند.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *