کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
راه رفتن در خواب در کودکان

راه رفتن در خواب کودکان

راه رفتن در خواب کودکان، که به طور عمومی به عنوان “خوابگردی” شناخته می‌شود، یک حالت خواب بیولوژیکی است که در آن کودکان در حالت خواب قدم می‌زنند. این پدیده در حالت‌های مختلفی از جمله راه رفتن، دویدن، پریدن و حتی صحبت کردن هنگام خواب مشاهده می‌شود.

علل راه در رفتن در خواب در کودکان

راه رفتن در خواب کودکان چیست؟

راه رفتن در خواب یا خواب‌آلودگی، رفتاری است که در طول خواب کودک اتفاق می‌افتد. کودک از رختخواب بلند می شود و در اتاق یا خانه خود قدم می زند. راه رفتن در خواب تحت کنترل کودک نیست و آنها از انجام آن آگاه نیستند. اغلب، کودکان خردسال به سمت چراغ یا اتاق والدین خود می روند. به ندرت، کودکان خود را از خانه بیرون می‌گذارند و بیرون راه می‌روند.

راه رفتن در خواب معمولاً در اوایل شب اتفاق می‌افتد، اگرچه برخی از کودکان هر شب چند بار پیاده روی می‌کنند. راه رفتن در خواب ممکن است فقط گاهی اتفاق بیفتد – یک بار در ماه، یا ممکن است به دفعات هر شب اتفاق بیفتد.

راه رفتن در خواب کودکان چقدر رایج است؟

راه رفتن در خواب کودکان نسبتاً رایج است و حدود 1/3 در برخی از مراحل راه رفتن در خواب را انجام می دهد. شایع ترین سن برای راه رفتن در خواب بین چهار تا هشت سالگی است. اکثر کودکان بدون هیچ درمان یا مدیریت خاصی از آن رشد می کنند. والدینی که خودشان خوابگرد بودند، احتمالاً همین رفتار را در فرزندان خود مشاهده می کنند.

چه چیزی باعث راه رفتن در خواب کودکان می شود؟

اگرچه این وضعیت فوق العاده مهمی است، اما هنوز چیزهای زیادی در مورد پیچیدگی های خواب نمی دانیم. با این حال، به نظر می رسد که راه رفتن در خواب در یک پنجره بین بیداری و خواب اتفاق می افتد. پس از به خواب رفتن اولیه، کودکان از خواب عمیق به خواب سبک تبدیل می شوند و در این مرحله است که به طور کلی راه رفتن در خواب اتفاق می افتد.

هنگام راه رفتن در خواب، کودکان به اندازه کافی بیدار هستند تا از جای خود بلند شوند و حرکت کنند، اما مغز آگاه آنها هنوز کاملا بیدار و هوشیار نیست. هنگامی که کودکان بیمار هستند، به خصوص با تب، راه رفتن در خواب می تواند شایع تر باشد. در مواقع اضطراب و تغییر نیز می تواند به اوج خود برسد.

کودکانی که مشکلات تنفسی مانند آپنه خواب یا صرع دارند بیشتر در معرض خطر راه رفتن در خواب هستند. گاهی اوقات کودکان در خواب به دلیل پر بودن مثانه یا روده دچار اختلالات خواب می شوند و این ناراحتی است که باعث می شود آنها از مرحله عمیق خواب خارج شوند.

علت راه رفتن در خواب در کودکان

بیشتر بخوانید : نارکولپسی

دلایل راه رفتن در خواب کودکان

راه رفتن در خواب در کودکان ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله:

1. سن: این پدیده در کودکان کوچکتر از ۵ سال بیشتر مشاهده می‌شود و با سن بزرگتر شدن کودک کاهش می‌یابد.

2. فعالیت روزانه: فعالیت‌های روزانه فرد می‌تواند تأثیر زیادی در رخ دادن راه رفتن در خواب داشته باشد. مصرف انرژی زیاد در طول روز و مشغولیت ذهنی می‌تواند عامل ایجاد خستگی و تحریک راه رفتن در خواب شود.

3. استرس و نگرانی: شرایط استرس‌زا، ترس و نگرانی ممکن است باعث ایجاد راه رفتن در خواب کودکان شود.

4. خواب نامنظم: خواب نامنظم و عدم داشتن الگوی خواب منظم می‌تواند به پدیده راه رفتن در خواب کودکان مربوط باشد.

فرزند من هنگام راه رفتن در خواب چه می کند؟

کودکان خردسالی که هنوز در تخت خواب می‌خوابند، ممکن است بایستند و در اطراف تختخواب قدم بزنند، حتی اگر هنوز خواب باشند. کودکان بزرگتر ممکن است از رختخواب بلند شوند، لباس های خود را در بیاورند، روی زمین بیایند یا کمی با اسباب بازی های خود بازی کنند. برخی از کودکان فریاد می زنند یا فریاد می زنند، ممکن است سعی کنند مکالمه ای داشته باشند اما بیهوده صحبت می کنند.

گاهی اوقات هنگام راه رفتن در خواب، چشمان کودک باز است اما چشمان او براق به نظر می رسد. از آنجایی که کودکان در خواب هستند، تمایلی به شناخت والدین خود ندارند یا اگر شروع به صحبت کنند چندان منطقی به نظر نمی رسند. کودکان همچنین ممکن است هنگام راه رفتن در خواب ناراحت شوند و به کمی اطمینان و آرامش نیاز دارند.

بهترین راه برای مدیریت راه رفتن در خواب فرزندم چیست؟

هیچ درمان خاصی برای مدیریت راه رفتن در خواب وجود ندارد. هیچ اثر طولانی مدتی ندارد و نشانه ای برای مشکلات خواب یا رفتار در آینده نیست. همانطور که خواب بالغ می شود، با گذشت زمان، بیشتر کودکان از راه رفتن در خواب بیشتر می شوند.

گاهی اوقات می تواند کمک کند که یک دفترچه خاطرات یا سابقه راه رفتن کودک در خواب داشته باشید. اغلب، دویدن در اواخر شب و خستگی بیش از حد به این معنی است که راه رفتن در خواب احتمال بیشتری دارد. اگر فرزندتان هنگام خواب بیش از حد خسته باشد، زودتر زمان خواب او را تغییر دهید، می تواند در دفعات راه رفتن در خواب تفاوت ایجاد کند.

وقتی فرزندتان در خواب راه می رود چه باید کرد؟

  • سعی کنید آنها را بیدار نکنید. این به شما کمک می کند که آرام و آرام بمانید و به آرامی کودک خود را به تخت خود هدایت کنید.
  • به یک برنامه منظم قبل از خواب پایبند باشید که می تواند به جلوگیری از خستگی بیش از حد کودک شما کمک کند.
  • مطمئن شوید که اتاق و خانه فرزندتان امن است و هیچ چیزی نمی تواند به او آسیب برساند.
  • اگر هنگام راه رفتن در خواب از خانه خارج می شوند، پنجره ها و درها را قفل کنید. از دروازه های روی پله ها استفاده کنید.
  • اگر روی تخت دو طبقه می‌خوابند، آن‌ها را در طبقه پایین نگه دارید.
  • هر گونه بحث در مورد راه رفتن در خواب آنها را در روز بعد به حداقل برسانید. به خصوص کودکان بزرگتر می توانند نسبت به آن خودآگاه شوند و توسط خواهر و برادرهایشان مورد آزار و اذیت قرار گیرند. به یاد داشته باشید، راه رفتن در خواب در مرحله‌ای از خواب اتفاق می‌افتد که نمی‌دانند در حال انجام آن هستند.
  • اگر فرزندتان از رختخواب بلند شد و در خواب راه می رود، از یک مانیتور یا زنگ هشدار برای بیدار کردن شما استفاده کنید. مهم است که آنها بدون مراقبت در اتاق یا خانه پرسه نزنند.
  • اگر کودک شما می خوابد یا می رود، به مراقبان او بگویید که ممکن است در خواب راه برود و چه انتظاری دارد.

کلام آخر

در بسیاری از موارد، راه رفتن در خواب کودکان یک پدیده طبیعی است و نیاز به درمان ویژه‌ای ندارد. با این حال، در برخی موارد خاص، ممکن است لازم باشد به روش‌های مدیریت خواب و مشاوره از پزشک یا متخصص خواب کودک پرداخته شود. اگر شما نگرانی خاصی درباره رفتار خواب کودک خود دارید، بهتر است با پزشک خانواده یا متخصص کودکان خود مشورت کنید تا راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *