کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
دندان قروچه

دندان قروچه چیست و چطور آن را متوقف کنیم؟

دندان قروچه که به آن ساییدن دندان در خواب یا  Bruxism نیز می گویند، قروچه یا فشردن دندان ها به صورت آگاهانه یا ناخودآگاه است و اغلب در کودکان اتفاق می افتد. حدود 20 تا 30 درصد از کودکان معمولاً در خواب دندان قروچه می کنند. گاهی اوقات، کودکان در طول روز هنگامی که احساس اضطراب می کنند، دندان قروچه می کنند. خبر خوب این است که اکثر کودکان در نهایت دندان قروچه خود را متوقف می کنند. این اغلب در زمانی اتفاق می افتد که دندان های شیری خود را از دست می دهند.

دندان قروچه

علائم دندان قروچه

علائم فیزیکی معمولاً مربوط به دندان ها و فک است. دندان‌ها ممکن است فرسوده به نظر برسند یا ممکن است کنده شوند و می تواند مینای دندان را از بین ببرد. بنابراین، اگر این مشکل درمان نشود، کودکان را در معرض مشکلات دندانی آینده قرار می دهد. این می تواند شامل حساسیت به غذاها و نوشیدنی های سرد و گرم باشد. کودکانی که دندان قروچه می کنند اغلب می گویند که فک درد دارند. این ممکن است زمانی که از خواب بیدار می شوند یا در حال جویدن هستند اتفاق بیفتد. دندان قروچه می تواند منجر به سردرد، گوش درد و درد صورت شود. ساییدن بیش از حد می تواند باعث TMJ یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی شود.

برخی از افراد دندان قروچه می کنند و هیچ مشکلی ندارند. آنها حتی ممکن است متوجه نباشند که این کار را انجام می دهند، به خصوص اگر این کار را هنگام خواب انجام دهند. گاهی اوقات تنها راهی که مردم می‌دانند دندان قروچه‌شان را می‌کنند این است که اعضای خانواده هنگام خواب، صدای آنها را می‌شنوند.

برخی از علائم احتمالی دندان قروچه عبارتند از:

 • سردرد مبهم در نزدیکی شقیقه ها
 • درد در فک یا صورت
 • سفت شدن گردن یا شانه ها
 • فک خسته، سفت یا قفل شده
 • گوش درد
 • درد یا حساسیت دندان و لثه
 • مینای دندان فرسوده شده است
 • دندان های صاف، بریده شده یا شکسته
 • زخم های ناشی از جویدن در داخل گونه
 • خواب مختل شده
 • شریک بیدار شدن با صدای دندان قروچه

اگر برخی از این علائم را تجربه کردید، ممکن است دندان قروچه کنید. مهم است که تعیین کنید چه چیزی باعث دندان قروچه می شود تا بتوانید اقدامات لازم را برای اصلاح آن انجام دهید.

علل دندان قروچه

دندان قروچه یا دندان قروچه معمولاً یک پاسخ ناخودآگاه به استرس یا اضطراب است. افرادی که دندان قروچه بیدار را تجربه می کنند معمولاً در موقعیت های استرس زا یا احساسی دندان قروچه می کنند. همچنین می تواند یک مکانیسم مقابله ناخودآگاه یا یک عادت در هنگام تمرکز باشد. برخی از افراد نیز عادت دارند هنگام انجام کارهای فیزیکی مانند بلند کردن اجسام سنگین، دندان های خود را به هم فشار دهند.

علل دندان قروچه

دندان قروچه در خواب شایع تر از دندان قروچه در بیداری است. این اغلب واکنش ناخودآگاه بدن به استرس یا اضطراب است که در هنگام خواب از ذهن بیدار به ناخودآگاه منتقل شده است. سیگار کشیدن و مصرف زیاد الکل یا کافئین نیز می تواند باعث دندان قروچه در طول خواب شود. یکی دیگر از علل دندان قروچه می تواند اختلالات خواب باشد. کسانی که دچار آپنه خواب یا مشکلات خروپف هستند، بیشتر در شب دندان قروچه می کنند.

برخی از عوامل اضافی وجود دارد که می تواند به احتمال دندان قروچه در افراد کمک کند. سابقه خانوادگی دندان قروچه می تواند شما را بیشتر در معرض این کار قرار دهد. برخی از داروهای روانپزشکی نیز به عنوان یک عارضه جانبی باعث دندان قروچه در افراد می شوند. علاوه بر این، سن می تواند یک عامل باشد. دندان قروچه در میان کودکان خردسال رایج است، اما معمولاً با افزایش سن رشد می کنند. شخصیت یکی دیگر از عوامل تعیین کننده احتمالی است. آنهایی که شخصیت تهاجمی یا بیش فعالی دارند بیشتر دندان قروچه می کنند. علاوه بر اختلالات خواب، سایر اختلالات پزشکی و روانی نیز می تواند باعث دندان قروچه شود. برخی از نمونه ها عبارتند از ADHD، زوال عقل، صرع و اختلال رفلاکس معده به مری. اما این عوامل همیشه باعث قروچه شدن دندان ها نمی شوند و نباید از وجود دندان قروچه به عنوان شاخصی برای داشتن یکی از این اختلالات استفاده کرد.

بیشتر بدانید : جراحی خواب

اثرات مضر دندان قروچه

اگر قبلاً برای مدت طولانی بدون هیچ مداخله ای دندان قروچه داشته اید، ممکن است از علائم بی شماری رنج ببرید. در بیشتر موارد، سردرد و تنش را در فک در تمام طول دهان خود احساس خواهید کرد. دندان های شما نیز ممکن است به مرور زمان دردناک و لق شوند. اگر دندان ها را برای مدت طولانی به هم فشار دهید، ممکن است ترک هایی در دندان ظاهر شود. سایر علائم دندان قروچه می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اختلال در الگوهای خواب منظم
 • عضلات فک خسته
 • قفل شدن فک یا عدم توانایی باز و بسته شدن تا آخر
 • آسیب به داخل گونه شما در اثر گاز گرفتن
 • مینای دندان فرسوده شده است
 • دندان های شکسته یا شکسته
 • افزایش درد در دهان
 • سردرد در شقیقه ها
 • درد در صورت، گردن یا فک

افرادی که فقط گهگاه دندان قروچه می کنند معمولاً عوارض جدی را تجربه نمی کنند. از طرف دیگر، دندان قروچه مزمن می تواند عواقب دردناکی را به همراه داشته باشد. کسانی که به طور منظم دندان قروچه می کنند، در واقع می توانند دندان های خود را فرسوده کنند. آنها همچنین می توانند شکستگی دندان و حتی لق شدن یا از دست دادن دندان را تجربه کنند. تاج ها و سایر کارهای ترمیمی دندان نیز ممکن است آسیب ببینند. مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) می تواند در اثر فشار ثابت فک و حرکت دادن فک آسیب دیده و منجر به اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMD) شود. این می تواند بسیار دردناک باشد و باز و بسته کردن دهان را دشوار کند.

اگر هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، یا متوجه می‌شوید که در مواقع استرس دندان قروچه می‌کنید، مهم است که فوراً به دنبال مراقبت از دندان باشید. اگر دندان قروچه درمان نشود و منجر به این مشکلات شود، برای رفع آسیب دندانپزشکی لازم است. برخی از راه هایی که دندانپزشکان می توانند آسیب را برطرف کنند عبارتند از تاج، بریج و ایمپلنت. اگر دندان به شدت آسیب دیده باشد می‌توان به کانال‌های ریشه نیاز داشت. اگر دندان ها از بین رفته باشند، ممکن است نیاز به تجویز پروتزهای جزئی یا کامل باشد.

دندان قروچه چگونه تشخیص داده می شود؟

معاینه فیزیکی معمولاً می تواند به پزشک یا دندانپزشک شما بگوید که آیا شما یا فرزندتان دندان قروچه کرده اید یا خیر. پزشک متوجه ظاهر دندان ها و مینای دندان های فرسوده می شود. متخصصان پزشکی اغلب دندان قروچه را به عنوان یک تشخیص در نظر می گیرند که بیمار از هر گونه درد صورت یا دهان، از جمله درد هنگام جویدن شکایت دارد. معاینه همچنین می تواند سایر علل علائم شما مانند عفونت گوش را رد کند.

آیا می توان از دندان قروچه پیشگیری کرد یا از آن جلوگیری کرد؟

در بسیاری از کودکان، دندان قروچه واکنش طبیعی آنها به رشد و تکامل است. نمی توان از این موارد جلوگیری کرد. اما می توان از ساییدن دندان های مرتبط با استرس در کودکان و بزرگسالان جلوگیری کرد. تنظیم یک برنامه آرامبخش قبل از خواب اولین قدمی است که می توانید برای جلوگیری از دندان قروچه بردارید. به کودک خود کمک کنید شب هنگام استراحت کند:

 • تلویزیون و وسایل الکترونیکی را چند ساعت قبل از خواب محدود کنید.
 • موسیقی آرامی برای گوش دادن به آن ها فراهم کنید.
 • به آنها دوش یا حمام آب گرم بدهید.
 • به آنها اجازه دهید در حین مطالعه بخوانند یا گوش دهند.

کاهش استرس مهم است. به طور منظم با کودک خود در مورد احساسات او صحبت کنید. به آنها کمک کنید تا با استرس مقابله کنند. اگر از دندان قروچه رنج می برید، اقداماتی را برای کاهش استرس در زندگی خود انجام دهید. با یکی از دوستان، اعضای خانواده یا مشاور در مورد اینکه چه چیزی باعث استرس شما می شود صحبت کنید. در صورت امکان سعی کنید عوامل استرس زا را از بین ببرید.

درمان دندان قروچه

برخی از گزینه های درمانی برای کاهش ساییدگی و انقباض طراحی شده اند. پزشک شما ممکن است با استفاده از محافظ دهان شما یا فرزندتان در شب شروع کند. محافظ دهان به طور خاص برای تناسب با دندان های شما ساخته شده است. این مانند محافظ های دهانی است که توسط ورزشکارانی که در ورزش های تماسی شرکت می کنند استفاده می کنند. محافظ دهان انواع مختلفی دارد. آنها برای کار به روش های مختلف طراحی شده اند. برخی برای جلوگیری از آسیب به دندان شما طراحی شده اند. برخی دیگر از تماس دندان های بالا و پایین برای از بین بردن ساییدگی جلوگیری می کنند. پزشک یا دندانپزشک شما کمک خواهد کرد تا نوع محافظ دهان مناسب شما را پیدا کنید.

اگر دندان قروچه شما به دلیل نامرتبی دندان ها باشد، ممکن است پزشک مراجعه به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی را توصیه کند. گاهی اوقات استرس علت اصلی دندان قروچه شما یا فرزندتان است. در این مورد، ریشه یابی مشکلات عاطفی اغلب می تواند کمک کننده باشد. برای مثال، پزشک شما ممکن است با فرزندتان در مورد چیزهایی صحبت کند که او را نگران می کند. این می تواند شامل مدرسه، زندگی خانگی یا تجربیات جدید باشد. آنها می توانند سعی کنند برنامه ای ارائه دهند تا به کودک شما کمک کند کمتر نگران و مضطرب باشد. اگر هیچ نشانه ای از بهبود وجود ندارد، یا مشکلات عاطفی جدی تر به نظر می رسد، با پزشک خود صحبت کنید تا ارزیابی بیشتر و گزینه های درمانی را بررسی کند.

آیا می توانید به تنهایی دندان قروچه را متوقف کنید؟

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از دندان قروچه انجام دهید. می توانید از خوردن غذاهای سفت، جویدن آدامس و یخ خودداری کنید. همچنین می توانید سعی کنید استرس را در زندگی خود کاهش دهید. اگر فکر می کنید که استرس دلیل دندان قروچه است، می توانید تکنیک های آرامش بخشی مانند یوگا یا مدیتیشن را امتحان کنید. اگر این روش ها جواب نداد، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا علت اصلی دندان قروچه خود را پیدا کنید و گزینه های درمانی را ارائه دهید.

چگونه دندان قروچه را متوقف کنیم

اگر مشکوک به دندان قروچه هستید، با دندانپزشک خود در مورد آن صحبت کنید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر. اولین قدم برای متوقف کردن دندان قروچه، تعیین علت آن است. اگر به دلیل استرس دندان قروچه می کنید، انجام اقداماتی برای کاهش سطح استرس می تواند باعث توقف آن شود. یک متخصص در کلینیک خواب دارای مجوز می تواند به شما کمک کند تا راه هایی برای مدیریت استرس خود بیابید، که به نوبه خود می تواند دندان قروچه را هم در هنگام بیداری و هم در خواب برطرف کند. اگر شما یا دندانپزشکتان مشکوک هستید که اختلال خواب ممکن است باعث دندان قروچه شما شود، باید با پزشک یا متخصص خواب در مورد درمان های احتمالی صحبت کنید.

خوشبختانه، چند روش وجود دارد که می توانید از آنها برای جلوگیری از دندان قروچه کردن زیاد استفاده کنید. برخی از ایده های مورد تایید دندانپزشک ما را در زیر امتحان کنید:

1. از خوردن غذاها و نوشیدنی های تحریک کننده قبل از خواب خودداری کنید

برخی از اقدامات دیگری که می توانید برای کاهش دندان قروچه انجام دهید، کاهش میزان الکل و کافئین مصرفی و همچنین توقف استفاده از محصولات تنباکو است. از جویدن چیزی غیر از غذا از جمله آدامس خودداری کنید. جویدن مداوم چیزها باعث می شود فک شما به فک کردن عادت کند، که باعث می شود به طور ناخودآگاه در طول روز و شب به هم فک کند. اگر متوجه شدید که در طول روز فک خود را فشار می دهید، نوک زبان خود را بین دندان های جلویی خود قرار دهید تا عضلات فک شما شل شوند. انجام مداوم این کار به عضلات فک شما تمرین می دهد که به جای گره کردن، به طور غیرارادی شل شوند.

سعی کنید تا چند ساعت قبل از خواب هیچ چیز محرک مصرف نکنید. این شامل نوشیدنی هایی مانند قهوه، الکل و نوشابه و همچنین غذاهای حاوی شکلات و سایر خوراکی های پر از شکر می شود. این اقلام می توانند به شدت بر خواب شما تأثیر بگذارند، زیرا مواد تشکیل دهنده آنها بدن شما را وادار به انرژی می کند. شما می خواهید روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانند به ذهن و بدن شما کمک کنند قبل از زمان خوابیدن. خواب با کیفیت بهتر می تواند از پرت کردن، چرخاندن و ساییدن دندان هایتان در شب جلوگیری کند.

2. روی یک محافظ دهان سرمایه گذاری کنید

رایج ترین درمان برای دندان قروچه در شب، صرف نظر از علت، خوابیدن با محافظ دهان است. این قالب محافظتی بین دندان های بالا و پایین شما ایجاد می کند تا از ساییدگی آنها در برابر یکدیگر محافظت کند. دندانپزشک شما می تواند یک محافظ دهان مناسب برای شما فراهم کند تا هنگام خواب از آن استفاده کنید.

نایت گارد محافظ دهانی سفارشی است که در شب از آن استفاده می کنید. از دندان های شما در برابر ساییدگی در برابر یکدیگر محافظت می کند. محافظ های شب معمولا از مواد نرمی مانند سیلیکون یا اکریلیک ساخته می شوند. آنها با قرار دادن یک مانع بین دندان های شما کار می کنند. هنگامی که فک خود را فشار می دهید، محافظ نایت دندان به کاهش تنش و ایجاد بالشتک به ماهیچه های فک کمک می کند. این بالشتک نه تنها به جلوگیری از درد صورت و فک کمک می کند، بلکه از مینای دندان شما نیز محافظت می کند.

درمان دندان قروچه با نایت گارد

3. یک شل کننده عضلانی بگیرید

در موارد شدیدتر که دندان قروچه به برخی از علائم درد برای دهان شما تبدیل شده است، ممکن است نیاز به شل کننده عضلانی داشته باشید تا تمام این تنش ایجاد شده در فک شما کاهش یابد. می توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا یک شل کننده با تجویز پزشکی دریافت کنید. ممکن است راه‌حل‌های آرامش‌بخش عضلانی دیگری نیز وجود داشته باشد که می‌توانید با دندانپزشک و پزشک مراقبت‌های اولیه خود کار کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *