کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
روش‌های درمان خر و پف در کودکان

روش‌های درمان خر و پف در کودکان

درمان خر و پف در کودکان یکی از مسائلی است که ممکن است خانواده‌ها را در شرایط مختلف درگیر کند. اگرچه خر و پف گاهی یک پدیده طبیعی است که ممکن است برای همه ما اتفاق بیفتد؛ اما خر  و پف دائم کودکان ممکن است نشانه‌ای از یک عارضه  جدی دیگر باشد که باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد. همچنین می‌تواند نشانه تنگی نفس (آپنه خواب) باشد که مشکلات خواب را به دنبال دارد و می‌تواند عوارضی در کودکان داشته باشد. شاید برایتان باور نباشد که کودکان و حتی نوزادان نیز ممکن است خرو پف کنند و به درمان احتیاج داشته باشند. در ادامه با روش‌های درمان خر و پف در کودکان آشنا می‌شویم.

درمان خر و پف در کودکان

درمان خر و پف در کودکان

روش‌های مختلفی برای درمان خر و پف در کودکان وجود دارد که با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است. معمولا کودکان خر و پف خفیفی دارند که با گذشت زمان و استفاده از برخی روش‌های خانگی بهبود می‌یابد. با این حال زمانی که خر و پف یک عارضه مزمن و جدی در کودکان است که مشکلاتی را ایجاد می‌کند، باید تحت درمان قرار بگیرد. بدون درمان مناسب این مشکلات نه تنها عوارضی برای کودک ایجاد می‌کنند، بلکه تا نوجوانی و بزرگسالی نیز ادامه پیدا می‌کنند. در ادامه با متداول‌ترین روش‌های درمان خر و پف در کودکان آشنا می‌شویم.

درمان دارویی

درمان دارویی یکی از اولویت‌های درمان خر و پف در کودکان است که می‌تواند موثر واقع شود. برخی از کودکانی که به انواع آلرژی‌ها و التهاب بینی مبتلا هستند، با استفاده از اسپری‌های ضد التهابی درمان می‌شوند. همچنین گاهی خر و پف به خصوص بعد از سرماخوردگی ناشی از انسداد بینی و ترشحات  بینی است. در این موارد می‌توان از قطره‌های سالین برای شل کردن ترشحات بینی و خروج آنها استفاده کرد. درمان‌های دارویی به خصوص در نوزادان که هنوز امکان جراحی و مداخلات تهاجمی‌تر ندارند، گزینه بسیار مناسب‌تری است.

بیشتر بخوانید: دندان قروچه کودکان در خواب

برداشتن لوزه یا آدنوئیدکتومی

یکی از اصلی‌ترین علل خر و پف در کودکان، التهاب و بزرگ شدن لوزه‌هاست. برداشتن لوزه‌های بزرگ یا آدنوئید با جراحی می‌تواند مشکل خر و پف در کودکان را به طور کامل برطرف کند و کیفیت خواب را افزایش دهد. توجه داشته باشید که این روش تنها در افرادی کاربرد دارد که لوزه‌هایشان بزرگ شده و از حالت عادی خارج شده است. این جراحی نسبتا ساده است و عوارض خطرناک یا دوره نقاهت طولانی ندارد.

جراحی آدنوئیدکتومی با بیهوشی انجام شده و  در طی آن معمولا لوزه سوم برداشته می‌شود. سپس جای آن با دستگاه حرارت دهنده (کوتر) سوزانده می‌شود. معمولا احتیاجی به بخیه نییست و کودک در اتاق عمل به هوش می‌آید. پس از یک روز بستری کودک ترخیص شده و با رعایت یک سری مراقبت‌های ساده در منزل، بهبود پیدا می‌کند.

درمان خر و پف در کودکان و دارو

درمان فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای تنگی نفس

گاهی ممکن است علی رغم اقدامات دارویی و حتی جراحی لوزه نیز، خر و پف در کودک ادامه پیدا کند. همچنین گاهی مشکلات تنفسی مانع از خواب کامل شده و خر و پف ایجاد می‌کند. در چنین مواردی می‌توان از روشی به نام درمان فشار مثبت هوایی یا CPAP استفاده کرد. در این روش یک ماسک متصل به پمپ روی بینی و دهان کودک قرار می‌گیرد که با فشار مثبت اکسیژن مجاری تنفسی را باز نگه می‌دارد و مانع از تنگی نفس حین خواب می‌شود. در صورتی که خر و پف در کودکان ناشی از آپنه انسدادی باشد، این روش بهترین راه حل برای درمان آن است. استفاده از این روش موقت است و برخی افراد با قرار دادن ماسک یا صدای دستگاه حین خواب مشکل دارند.

بیشتر بخوانید:  خواب کودکان بیش فعال

اصلاح انحراف سپتوم با جراحی یا استفاده از گیره برای باریک کردن سپتوم

گاهی ممکن است خر و پف ناشی از انحراف سپتوم یا تیغه بینی باشد که مانع از تنفس کافی حین خواب می‌شود و صدای خس خس ایجاد می‌کند. این مشکل هم در بزرگسالان و هم در کودکان ممکن است وجود داشته باشد. در چنین مواردی می‌توان به منظور درمان خر و پف در کودکان از جراحی سپتوپلاستی برای انحراف سپتوم استفاده کرد. همچنین در موارد خفیف استفاده از یک گیره مخصوص برای باریک کردن سپتوم موثر است. به این منظور باید به یک متخصص اطفال و فوق تخصص ریه مراجعه کنید تا روش مناسب را انتخاب کنید.

درمان خانگی خر و پف کودکان در خواب

در برخی موارد که خر و پف در کودکان جدی نیست و به مداخلات طبی خاصی احتیاج ندارد، می‌توانید ابتدا از روش‌های خانگی برای درمان استفاده کنید. روش‌های زیر می‌تواند به درمان خر و پف در کودکان کمک کند.

· کاهش وزن و رژیم غذایی سالم باعث بهبود سلامت و افزایش کیفیت خواب می‌شود.

·   خوابیدن به پهلو باعث می‌شود انسدادی در راه هوایی ایجاد نشده و احتمال خر و پف کاهش یابد.

·  بالا بردن تخت با بهبود مسیرهای هوایی می‌تواند خر و پف را درمان کند.

· چسب بینی یا گشاد کننده خارجی در افرادی که تنگی مسیرهای هوایی بینی دارند، با کاهش مقاومت هوا تنفس را راحت‌تر می‌کند.

· درمان احتقان بینی با داروهای موضعی در درمان خر و پف در کودکان نقش موثری دارد.

·  استفاده از دستگاه بخور و برخی گیاهان مثل اکالیپتوس در پاکسازی و بهبود مسیر هوایی موثر است.

· نوشیدن منظم آب گرم و استفاده از کیسه آب گرم به خصوص در فصول سرد سال راه مناسبی برای درمان خر و پف است.پ

بیشتر بخوانید: خر و پف در کودکان

درمان خانگی خر و پف کودکان در خواب

نتیجه گیری

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، خر و پف در کودکان ممکن است طبیعی و بی خطر یا اینکه نشانه‌ای از بیماری خاصی باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود اگر خر و پف در کودکان برای مدت طولانی ادامه پیدا کرد، حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و علت آن را بررسی کنید. هر چقدر سریع‌تر نسبت به درمان خر و پف اقدام کنید، سریع‌تر نتیجه می‌گیرد.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *