کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است؟ پاسخ به این سوال پرتکرار در بسیاری از موارد باعث بهبود حال فرد شده و کیفیت زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اختلال خواب‌آلودگی زیاد یکی از رایج‌ترین مواردی است که زندگی فردی و اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حدود 5 درصد مردم جهان از خواب‌آلودگی زیاد رنج می‌برند. طبیعی است که خواب‌آلودگی و انرژی پایین فرد در طول روز منجر به کاهش بهره‎وری او شده و عملکرد روزانه‌اش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. خواب‌آلودگی زیاد می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد که تشخیص سریع آن در مدیریت زمان خواب و داشتن روزهای بهتر بسیار موثر خواهد بود.  

خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

خواب‌آلودگی زیاد به یک نوع اختلال اطلاق می‌شود که موجب بی‌حالی فرد در طول روز می‌شود. نداشتن خواب کافی و باکیفیت به هر دلیلی در طول روز باعث خواب‌آلودگی زیاد و انرژی پایین می‌گردد. این عامل هشداری برای نرمال نبودن کارکرد بدن و مشکلات سلامتی است که باید ریشه‌یابی و درمان شود. بهبود الگوی خواب ضمن کاهش خستگی و خواب آلودگی در طول روز، انرژی و انگیزه مضاعفی در شما ایجاد خواهد نمود. همچنین شناخت بیماری‌ها و دلایل خواب‌آلودگی در مدیریت این وضعیت و افزایش کیفیت زندگی بسیار موثر خواهد بود.

در پاسخ به این سوال که خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است باید گفت دلایل کوتاه مدت و حاد و دلایل مزمن و بلندمدت مختلفی می‌تواند وجود داشته باشد که در طول روز باعث خواب‌آلودگی فرد شود. از شایع‌ترین دلایل خواب‌آلودگی زیاد می‌توان به افسردگی، تیروئید، بیماری قلبی، فشارخون بالا، دیابت نوع 2، چاقی، بیماری پارکینسون، آسم، افسردگی، تیروئید، بیماری قلبی، فشارخون بالا، دیابت نوع 2، چاقی، بیماری پارکینسون و آسم اشاره کرد. در ادامه به بررسی علائم هر یک از بیماری‌های زیر و ارتباط آن با خواب آلودگی خواهیم پرداخت.

افسردگی

خواب‌آلودگی زیاد یکی از شایع‌ترین علائم و عوارض افسردگی است. افسردگی به شکل مستقیم از طریق تغییر الگوی خواب و بی‌خوابی در شب موجب خواب‌آلودگی در طول روز می‌شود. همچنین افسردگی به شکل غیر مستقیم کیفیت خواب و هورمون‌های فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد و همین عامل باعث می‌شود فرد در طول روز احساس نیاز به خواب داشته باشد. عدم توجه به الگوی خواب صحیح می‌تواند این بیماری را تشدید کند و کیفیت زندگی فرد و رضایت او را از زندگی کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: راه رفتن درخواب

تیروئید

بیماری‌های تیروئیدی شامل بیماری‌های هیپوتیروئیدی یا هایپرتیروئیدی یکی از دلایل خواب‌آلودگی زیاد در طول روز هستند. غده تیروئید با ترشح هورمون تیروکسین وظیفه تنظیم متابولیسم بدن و کنترل سطح انرژی و کنترل خواب را برعهده دارد. اخلال در روند ترشح این هورمون باعث کم کاری تیروئید می‌شود. این مورد باعث می‌شود فرد در طول روز احساس خستگی و خواب‌آلودگی زیادی داشته باشد و چرت بزند. بیداری شبانه و افزایش احتمال افسردگی از دیگر عوارض هیپوتیروئید یا تیروئید کم کار است.

بیماری قلبی

در برخی از موارد بیماری قلبی با خواب‌آلودگی زیاد همراه است. این عارضه شامل بیماری‌هایی نظیر نارسایی قلبی و تغییرات ضربان قلب است و تاثیرات مستقیمی در کمیت و کیفیت خواب افراد دارد. نارسایی قلبی کیفیت خواب را کاهش می‌دهد و در همین راستا فرد در طول روز احساس نیاز بیشتری برای داشتن خواب کافی خواهد داشت. اختلالات خواب و بیماری قلبی دارای یک ارتباط دوطرفه است و این بیماری‌ها به شکل علت و معلول یکدیگر عمل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: خر و پف در کودکان

علت خواب زیاد چیست؟ چرا انقدر خسته‌ایم؟!

فشارخون بالا

در ادامه پاسخ به سوال خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه نشانه چه بیماری‌هایی است، لازم است به فشارخون بالا در افراد اشاره کنیم. فشارخون بالا یکی از دلایل خواب‌آلودگی زیاد است. این بیماری شایع به دلیل افزایش اضطراب و استرس موجب به هم خوردن الگوی استاندارد خواب می‌شود و فرد در طول روز چرت می‌زند. کم خوابی نیز در با خطر افزایش فشار خون همراه است. در صورت عدم درمان به موقع، این دو عامل به طور مکرر و به دنبال هم تکرار می‌شوند و کیفیت زندگی فرد را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهند.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 یکی از بیماری‌های رایجی است که باعث می‌شود فرد خواب نامنظم و ناکافی داشته باشد. در حالت کلی کاهش مصرف میزان گلوکز در بسیاری از موارد باعث می‌شود فرد در زندگی روزمره خود به طور مداوم احساس خستگی داشته باشد. خستگی و بی‌حالی مداوم نیز منجر به افزایش مقاومت در برابر ترشح انسولین می‌شود. به بیان دیگر خواب‌آلودگی زیاد نیز می‌تواند موجب بالا رفتن قندخون ‌شود.

بیشتر بخوانید: علت خواب آلودگی بعد از غذا

چاقی

چاقی یکی از بیماری‌های موثر در خواب‌آلودگی است که از طریق ایجاد و تشدید سایر عارضه‌ها به شکل مستقیم و غیرمستقیم در میزان خواب فرد تاثیر می‌گذارد. بیماری‌هایی نظیر آپنه خواب، سندرم خواب برگشتی و اختلالات تنفسی به میزان بسیار زیادی خواب فرد را دچار اخلال می‌کند. تکرار کم خوابی با افزایش ترشح هورمون کورتیزول موجب افزایش اشتها و چاقی می‌شوند و این ارتباط به مرور زمان روند معکوس در پیش می‌گیرد.

بیماری پارکینسون

آسیب به سر یا بیماری‌های عصبی نظیر بیماری پارکینسون یکی از دلایل خواب‌آلودگی زیاد می‌باشند که ممکن است بازدهی روزانه فرد را به میزان چشمگیری کاهش دهد. بیماری پارکینسون با تاثیر در سیستم عصبی دارای عوارض متعدد نظیر تغییرات شیمیایی در مغز، اضطراب، لرزش بدن، درد در ناحیه کمر و مشکلات حرکتی است. همچنین مشکلات خواب و خواب‌آلودگی زیاد از دیگر عوارض بیماری پارکینسون است.

خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است؟

آسم

آسم یکی از بیماری‌های التهابی مزمن است که در مجاری تنفسی فرد تاثیر می‌گذارد. بیماری آسم با ایجاد مشکلات تنفسی نظیر سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس در شب باعث کاهش کیفیت خواب فرد می‌شود. همین عامل باعث می‌شود مغز فرد در طول روز عملکرد صحیحی نداشته باشد و فرد احساس خستگی و خواب‌آلودگی زیادی را تجربه کند.

نتیجه‌گیری

ممکن است همه شما حس خواب‌آلودگی زیاد و خستگی را مکررا و به طور زیادی تجربه کرده باشید. اگر میزان خواب‌آلودگی زیاد در طول روز باعث کاهش فعالیت شما شده و کیفیت زندگی شما را کاهش داده است، لازم است آن را ریشه‌یابی و درمان کنید. خواب‌آلودگی یکی از دلایل بی‌حالی و انرژی پایین افراد در زندگی روزمره است. پاسخ به این پرسش که خواب‌آلودگی زیاد نشانه چه بیماری‌هایی است، می‌تواند به شما کمک کند تا به شکل دقیق‌تری مشکل خود را ریشه‌یابی کنید. اگر شما هم در طول روز خواب‌آلودگی زیادی دارید بهتر است بعد از مطالعه این مقاله از یک پزشک باتجربه و متخصص کمک بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *