کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
خروپف

چه عواملی منجر به بروز خروپف در خواب میشود؟

خروپف در خواب بسیار رایج است و ما گاهی اوقات هنگام خواب خروپف می کنیم. با این حال، برای برخی افراد، می تواند یک اتفاق منظم یا مزمن باشد و دلایل مختلفی دارد. از نظر پزشکی این مشکل برای برخی افراد، بسیار مهم است. مکانیسم خروپف برای اکثر افراد مشابه است، اما دلیل خاص خروپف کردن افراد متفاوت است.

خروپف در خواب

بیشتر بدانید: مطالعه خواب

خروپف یا خرناس چیست؟

خروپف صدایی است که برخی افراد هنگام نفس کشیدن هنگام خواب تولید می کنند. این صدای تنفس عمیق نیست و می تواند نه تنها برای خروپف کننده بلکه برای سایر افراد در همان اتاق یا محل سکونت بسیار مخرب باشد. بسیاری از مردم خروپف های مزمن دارند، به خصوص با افزایش سن، و این مشکل می تواند باعث ایجاد چندین بیماری جدی و همچنین نتیجه مستقیم آن شود. با این حال، حتی نوجوانان و کودکان نیز ممکن است از خروپف رنج ببرند.

چرا برخی افراد خروپف می کنند؟

چه چیزی از نظر فیزیکی باعث خروپف می شود؟ ریشه آناتومیکی خروپف بسیار ساده است و صرف نظر از علت فیزیولوژیکی، این اساساً برای اکثر خروپف‌کنندگان یکسان است.

ماهیچه‌ها و سایر بافت‌های راه‌های هوایی شل می‌شوند، حالت ضعیفی پیدا می‌کنند یا بیش از حد شل می‌شوند و در نتیجه باریک می‌شوند. آنها همچنین ممکن است سقوط کنند. این باعث می شود که جریان هوا در طول تنفس مسدود شود. خروپف ممکن است زبان، کام نرم، یووولا، مجرای بینی و نازوفارنکس و گلو فوقانی و تحتانی را درگیر کند.

هنگامی که راه های هوایی بیش از حد شل می شوند، ممکن است باریک یا حتی مسدود شوند. تنفس باعث می‌شود بافت‌ها ارتعاش کنند و صدای روده‌ای یا جغجغه‌ای ایجاد کنند. برای کسانی که شدیداً تحت تأثیر خروپف قرار می گیرند، ممکن است خفه شوند و نفس نفس بزنند.

چه کسانی بیشتر تحت تاثیر خروپف هستند؟

چندین چیز باعث می شود که افراد به طور معمول خروپف کنند و خروپف بر برخی افراد بسیار بیشتر از دیگران تأثیر می گذارد. خروپف یک مسئله پزشکی است و باید توسط پزشک شما ارزیابی شود تا علت آن را بفهمد و راه حل ها را اجرا کند.

عوامل تاثیرگذار بر خروپف در خواب

برخی از عوامل رایج بر احتمال خروپف تأثیر می گذارد:

 • ژنتیک : اگر والدین شما خروپف می کردند، از نظر آماری تمایل بیشتری به خروپف دارید.
 • آناتومی: از جمله انحراف تیغه بینی، ناهنجاری های سینوسی، لوزه ها و/یا آدنوئیدهای بزرگ، بزرگ شدن زبان، بزرگ شدن یوولا و موارد دیگر.
 • چاقی : چاقی یا اضافه وزن به طور مستقیم بر احتمال خروپف شما تأثیر می‌گذارد که دلیل آن عوامل متعددی از جمله انتخاب سبک زندگی خاص، فقدان تون عضلانی و وضعیت سر و گردن و ورزش ناکافی است.
 • دور گردن : افزایش دور گردن به دلیل محتوای چربی بیشتر در گردن، فشار بیشتری بر بافت‌های راه‌های هوایی وارد می‌کند و احتمال آسیب‌دیدگی آن‌ها را افزایش می‌دهد.
 • وضعیت خواب: خوابیدن به پشت به طور چشمگیری احتمال خروپف کردن شما را افزایش می دهد، همانطور که خوابیدن با سر بسیار به جلو (مانند زمانی که در حالت نشسته به خواب می روید) را افزایش می دهد. برای جلوگیری از خروپف، صرفاً تغییر وضعیت خوابیدن از پشت می تواند کافی باشد.
 • آلرژی : التهاب، تحریک یا هر چیزی که باعث انسداد بینی شود منجر به تنفس دهانی و خروپف می شود. استفاده از آنتی هیستامین ها و ضد احتقان های بینی ممکن است کمک کننده باشد.
 • آپنه انسدادی خواب (OSA) : یک وضعیت پزشکی جدی، OSA باید به درستی توسط پزشک تشخیص داده و درمان شود. هر شب بارها باعث اختلال در خواب می شود و حتی می توانید به طور کلی تنفس را متوقف کنید. خروپف به سادگی از علائم این اختلال است. رایج ترین درمان OSA شامل استفاده از دستگاه CPAP در هنگام خواب است. اگر شما یا شریک خوابتان معتقدید که ممکن است از آپنه خواب رنج ببرید، باید در اسرع وقت برای ملاقات با پزشک خود وقت بگیرید.
 • انتخاب سبک زندگی : عدم ورزش، بهداشت نامناسب خواب، انتخاب نامناسب رژیم غذایی، خوردن زیاد در شب، مصرف الکل، کم آبی بدن، سیگار کشیدن، مصرف غیرقانونی مواد مخدر، مصرف آرام بخش، چرت زدن در طول روز و سایر عواملی که می توانند باعث ایجاد یا بدتر شدن وضعیت شما شوند.

انواع خروپف در خواب

انواع متفاوتی از خروپف وجود دارد:

 • خروپف بینی : هنگام تنفس از طریق بینی، این به دلیل تنگ شدن مجرای بینی اتفاق می افتد. ممکن است در نتیجه آلرژی، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی، سینوزیت، انحراف تیغه بینی یا التهاب مجاری بینی در اثر قرار گرفتن در معرض دود (از جمله سیگار کشیدن) باشد. خروپف بینی شبیه خرخر یا سوت بلند است. می تواند منجر به سردرد و بوی بد دهان (بوی بد دهان) شود.
 • خروپف دهان : اغلب زمانی اتفاق می افتد که افراد مجرای بینی را مسدود کرده و با تنفس از طریق دهان جبران می کنند. ممکن است به دلیل بزرگ شدن لوزه ها یا کام نرم بافت ضعیف باشد. این فقط زمانی اتفاق می افتد که با دهان باز می خوابید.
 • خروپف زبان : زمانی اتفاق می‌افتد که زبان به دلیل شل شدن بیش از حد یا افتادن به مجاری تنفسی هنگام خوابیدن به پشت می‌لرزد. زبان نیز ممکن است بزرگ شود. خروپف زبان در افرادی که مشروبات الکلی مصرف می کنند، از داروهای آرام بخش استفاده می کنند یا دور گردن بزرگ تری دارند، شایع تر است. این تنها در هنگام خوابیدن به پشت رخ می دهد و با صداهای خروپف ناسازگار و بلند مشخص می شود.
 • خروپف گلو : این نوع بلندترین و جدی ترین نوع خروپف است. ممکن است نشان دهنده آپنه انسدادی خواب باشد و به همین دلیل نیاز به ارزیابی پزشکی دارد. این نوع خروپف در هر وضعیت خوابی اتفاق می افتد و به دلیل شل شدن بیش از حد بافت های نرم و ماهیچه های گلو ایجاد می شود. آنها فرو می ریزند و راه هوایی را مسدود می کنند. بدون درمان، این نوع خروپف می تواند باعث فشار خون بالا شود و منجر به بیماری هایی از جمله دیابت نوع 2، سکته مغزی، حمله قلبی، چاقی، اختلالات خلقی و حتی برخی سرطان ها شود.
مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *