کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
حملات پانیک شبانه + علائم، دلایل و درمان

حملات پانیک شبانه + علائم، دلایل و درمان

حملات پانیک شبانه یکی از اختلالات عصبی هستند که افراد زیادی آن ها را تجربه می‌کنند. در دنیای امروز، اختلالات  و بیماری‌های عصبی روز به روز در حال افزایش هستند و افراد بیشتری را درگیر می‌کنند. معمولا اکثر افراد چند اختلال را با هم تجربه می‌کنند که می‌تواند بر دیگری اثر گذاشته و شدت آن ها را افزایش دهد. حملات پانیک شبانه از آن دسته اختلالاتی هستند که فرد را بیش از حد تحت تاثیر قرار می‌دهند، زیرا اغلب در هنگام خواب رخ می‌دهند. اگر فکر می‌کنید که دچار این اختلال شده اید و درباره آن سوالات زیادی هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

حملات پانیک شبانه

حملات پانیک شبانه

حملات پانیک شبانه رخدادهای ناگهانی و غیرمنتظره ای هستند که با ترس شدید و اضطراب بروز پیدا می‌کنند. کسانی که در طول روز حملات پانیک را تجربه می‌کنند، اغلب در اثر محرک‌هایی مانند استرس رخ می‌دهند، اما حملات پانیک شبانه اغلب بدون محرک بوده  و فرد را از خواب بیدار می‌کنند. این حملات پانیک همان علائمی را ایجاد می‌کنند که در طول روز در اثر حملات روزانه ایجاد می‌شوند.

این حملات معمولا زمان رخ دادن احساس ترس زیادی در فرد ایجاد می‌کنند، زیرا به خوبی شناخته شده نیستند و اغلب پزشکان به آن اشاره ای نمی‌کنند. اگر چه این موضوع در بین افراد مطرح نمی‌شود، اما نسبتا امری رایج هستند، به ویژه در کسانی که با اختلال تروما یا اضطراب دست و پنجه نرم می‌کنند. چون این حملات به طور ناگهانی رخ می‌دهند، اغلب افراد از این که نمی‌دانند حملات بعدی آن‌ها چه زمانی  رخ خواهد داد احساس ترس و استرس دارند.

حدود نیمی از افرادی که در بیداری حملات پانیک را تجربه می‌کنند، حداقل یک بار در خواب نیز برای آن‌ها اتفاق می‌افتد. افرادی که هم در بیداری و هم در خواب دچار حملات پانیک می‌شوند، معمولا حملات شدیدتری را تجربه می‌کنند و سلامت روان آن‌ها بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: سندرم انفجار سر

علائم حملات پانیک شبانه

تجربه کردن حملات پانیک در شب می‌تواند بسیار طاقت فرسا باشد و شما را بسیار تحت تاثیر قرار می دهد. اگر می‌خواهید بدانید که به این اختلال مبتلا هستید یا نه، علائم آن را در ادامه بخوانید:

علائم جسمانی

علائم جسمانی حملات پانیک شبانه بیشتر از دیگر علائم واضح هستند. آن‌ها شامل تعریق، سرگیجه، حالت تهوع، اسهال، درد شکم، تنگی نفس و لرزش بدن هستند.

علائم روانی

این علائم متفاوت‌تر از علائم جسمانی هستند و در همه افراد رخ نمی‌دهند. بسته به شدت حملات ممکن است ترس از مرگ ناگهانی و فروپاشی را تجربه کنید. فروپاشی می‌تواند بسیار شدید  بوده و در مواقعی فرد را بسیار وحشت زده کند.

علائم هیجانی

از آن جایی که این حملات از قبل هیچ گونه علامتی ندارند، وقوع ناگهانی آن‌ها می‌تواند یکی از علائم هیجانی باشد. داشتن اضطراب و ترس شدید هم می‌تواند افراد را بیش از حد تحت تاثیر قرار دهد.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح خوابیدن

دلایل حملات پانیک شبانه

دلایل حملات پانیک شبانه

 دلایل حملات پانیک شبانه  به طور کامل مشخص نیست و چون به طور تصادفی رخ می‌دهند می‌توانند علل مختلفی برای وقوع داشته باشند. با این حال، برخی از نظریه‌ها وجود دارند که تا حدودی می‌توانند علت ایجاد این حملات را مشخص کنند. علائم وجود حملات پانیک معمولا مشخص کننده دلیل وقوع آن‌ها هستند. مشکلات تنفسی یکی از علائم حملات پانیک هستند که در افراد مختلفی رخ می‌دهند. کسانی که حملات پانیک شبانه را تجربه می‌کنند بیشتر در معرض مشکلات تنفسی هستند. به طور کلی، مشکلات تنفسی می‌توانند زمینه ابتلای فرد به این حملات باشند.

بخشی از مغز وجود دارد که سطح دی اکسید کربن در خون را کنترل می‌کند. هنگامی که تغییراتی در بدن به وجود می‌آید، این ناحیه سیگنالی برای افزایش سرعت تنفس ارسال می‌کند. حساسیت بیش از حد به سطح دی اکسید کربن ممکن است زمینه ساز ایجاد حملات پانیک باشد. از  آن جایی که استرس و اضطراب بیش از حد می‌توانند در ایجاد حملات پانیک روزانه موثر باشند، پس سطح بالای آنان می‌تواند حملات پانیک شبانه را به وجود بیاورد. در نتیجه، برای جلوگیری از تجربه کردن آن‌ها سعی کنید از موقعیت‌های استرس زا دوری کنید.

بیشتر بخوانید: شاخص آپنه هیپوینه (AHI)

درمان حملات پانیک شبانه

درمان حملات پانیک شبانه از همان تکنیک‌هایی استفاده می‌شوند که برای سایر حملات به کار برده می‌شوند. بسته به نوع حملات پزشک می‌تواند روشی را برای درمان این مشکل مشخص کند. همان طور که می‌دانید مانند اختلالات دیگر روش‌های درمانی مختلفی وجود دارند که به شرح زیر هستند:

دارو درمانی

داروی مخصوص اختلال اضطراب می‌تواند به تنهایی یا در کنار داروهای دیگر در درمان حملات پانیک شبانه موثر باشد. بهتر است طبق نسخه پزشک داروها را مصرف کنید و به مصرف خودسرانه روی نیاورید. داروهای ضد افسردگی، آرام بخش‌ها مانند بنزودیازپین‌ها و داروهای ضد تشنج می‌توانند در درمان این مشکل مفید و موثر واقع شوند.

روان درمانی یا تراپی

در این روش درمانی معمولا از درمان شناختی رفتاری یا همان CBT استفاده می‌شود. این روش بیمار را تشویق می‌کند تا تاثیر احساسات و افکار خود بر اضطراب و ترس را تشخیص دهد.

علائم حملات پانیک شبانه

نتیجه‌گیری

اختلالات روانی و رفتاری جنبه بزرگی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند و اگر شدید باشند معمولا در زندگی روزمره آنان نیز اختلال ایجاد خواهند کرد. حملات پانیک شبانه هم یکی از مشکلاتی است که افراد زیادی را درگیر کرده است و اگر شما نیز در این دسته قرار می‌گیرید، بهتر است هر چه سریع‌تر برای درمان خود اقدام کنید. برای تعیین وقت مشاوره می‌توانید با متخصص تماس بگیرید.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *