کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
جایگزین قرص خواب آور

معرفی بهترین جایگزین قرص خواب آور

برخی داروها و مواد طبیعی هستند که می توانند جایگزین قرص خواب آور باشند. این مواد طبیعی باعث آرامش و بهبود کیفیت خواب می شوند. این جایگزین ها برای افرادی که دنبال یک رویکرد غیر دارویی هستند بسیار مفید واقع شده است.

جایگزین قرص خواب آور

بهترین جایگزین قرص خواب آور

بسیاری از افراد ترجیح می دهند از جایگزین های طبیعی قرص خواب آور استفاده کنند. برخی مواد و ترکیبات طبیعی وجود دارند که به عنوان بهترین جایگزین های قرص های خواب آور شناخته می شوند.  در این بخش، تعدادی از بهترین جایگزین‌های قرص خواب‌آور را معرفی می‌کنیم.

1. ترکیب عسل و شیر

ترکیب شیر و عسل به عنوان جایگزین قرص خواب آور شناخته می‌شود و تاثیر به سزایی در خواب افراد دارد. شیر حاوی اسید آمینه ای است که پیش ساز ملاتونین است. ملاتونین در چرخه خواب و بیداری نقش زیادی دارد. از طرف دیگر عسل حاوی قند گلوکز است که منجر به افزایش سطح انسولین خون می شود. این اتفاق باعث جذب بیشتر تریپتوفان (اسید آمینه ای که در عسل وجود دارد) می شود و اینگونه به بهبود عملکرد خواب افراد کمک می‌کند.

البته که باید توجه داشته باشید که قطعا سرعت تاثیر ترکیب شیر و عسل به اندازه‌ی قرص خواب آور نیست اما می تواند راهی طبیعی برای بهبود عملکرد خواب شود.

بیشتر بخوانید: آپنه خواب انسدادی در کودکان

2. چای ترکیبی گل گاوزبان و سنبل الطیب

گل گاوزبان و سنبل الطیب هر دو به دلیل خواص بالقوه خواب آور خود شناخته شده اند. برخی آن را  بهترین نوشیدنی خواب آور تلقی می‌کنند. ریشه سنبل الطیب حاوی ترکیبات شیمیایی متعددی است که بر مغز و بدن انسان تاثیر می گذارد، که البته این ترکیبات به طور دقیق مشخص نشده اند و فقط تاثیرات آن بر بدن ما مشخص شده است. گل گاو زبان نیز گیاهی است که باعث ایجاد آرامش و کاهش اضطراب در افراد می‌شود. بنابراین ترکیب این دو ماده می‌تواند به افزایش آرامش و بهبود خواب کمک کند.

3. عرق بیدمشک خنک 

عرق بیدمشک حاوی موادی است که اگر قبل از خواب استفاده شود باعث آرامش و خواب راحت می‌شود. بیدمشک بر تقویت قلب نیز اثر دارد که این مورد نیز روی خواب خوب تاثیر گذار است.

 4. چای به لیمو و عسل

چای به لیمو و عسل اغلب به عنوان یک جایگزین طبیعی برای قرص های خواب آور استفاده می شود. اگر چه ممکن است که این ترکیب به اندازه‌ی قرص های خواب آور قوی نباشد اما تاثیرات خوبی روی خواب افراد می گذارد. این دمنوش می‌تواند به آرامش بدن و ذهن کمک کند. همچنین این نوشیدنی به علت دارا بودن عطر به لیمو، باعث القای آرامش و کاهش استرس میشود که این مورد نیز باعث خواب بهتر می‌شود.

بهترین جایگزین قرص خواب آور

بیشتر بخوانید: افسردگی و اختلال خواب

5. چای رازیانه

از آنجایی که رازیانه می تواند عضلات شما، از جمله ماهیچه های گوارشی شما را شل کند، ممکن است بعد از نوشیدن چای رازیانه احساس آمادگی بیشتری برای خواب کنید.

6. چای بابونه

چای بابونه یک جایگزین قرص خواب آور حساب می‌شود. برخی این نوشیدنی را بهترین نوشیدنی خواب آور تلقی می کنند. بسیاری از مردم با استفاده از چای بابونه به بهبود خواب دست یافتند. تحقیقات نشان می دهد که بابونه حاوی فلاونوئید آپیژنین است که به گیرنده های GABA در مغز متصل می شود. این گیرنده ها باعث خواب آلودگی می شوند و ممکن است به مبارزه با علائم مرتبط با بی خوابی و سایر اختلالات رایج خواب کمک کنند.

7. دمنوش گل ساعتی

یکی از دمنوش های خواب آور و به طور کلی کمک کننده در روند خواب دمنوش گل ساعتی است.  دمنوش گل ساعتی به عنوان یک خواب آور و آرامش بخش در طب سنتی معرفی شده است. اعتقاد بر این است که دمنوش گل ساعتی با کاهش اضطراب و استرس می شود و به روند خواب بهبودی می بخشد. همچنین تصور این است که دمنوش گل ساعتی دارای خواص ضد التهابی نیز است که به خواب بهتر کمک می‌کند. همچنین همانند چای به لیمو، به علت رایحه خوبی که این دمنوش دارد، می تواند جزئی از تسکین دهندگان و آرامش بخشان به حساب بیاید.

8. موز

موز سرشار از منیزیم و پتاسیم است که علاوه بر کمک به خواب راحت، می تواند با گرفتگی عضلات موثر باشد. موز سرشار از تریپتوفان هستند که این آمینو اسید پیش ساز سروتونین است. بنابراین به طور کلی به بهبود عملکرد خواب کمک می کنند.

9. بادام

بادام م‌یتواند به بدن کمک کند تا بدن ماده ای ضد استرس و آرامش بخش تولید کند. بادام همچنین منبع خوبی از ملاتونین است و به ساعت داخلی بدن شما کمک می کند تا به درستی کار کند تا بدن شما بداند زمان خواب چه زمانی است.

این موارد بهترین جایگزین های قرص خواب آور هستند. با این حال اگر مشکلات مداوم مربوط به خواب را تجربه می کنید، مهم است که با یک متخصص در این زمینه برای شناسایی علل زمینه ای و تعیین مناسب ترین برنامه درمانی مشورت کنید.

معرفی بهترین جایگزین قرص خواب آور

نتیجه‌گیری

استفاده از جایگزین های قرص خواب آور علاوه بر بهبود روند خواب، باعث می‌شود تا افراد دچار عوارض بالقوه قرص های خواب آور نشوند.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *