کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
تعریق شبانه

علت تعریق شبانه زیاد در خواب چیست؟

تعریق شبانه چیزی بیش از یک مزاحمت است. همچنین می تواند یک وضعیت پزشکی را نشان دهند. عدم تعادل هورمونی، سرطان یا عفونت می تواند باعث تعریق شبانه شود. علائمی مشابه تعریق شبانه، مانند گرگرفتگی یا گرگرفتگی نیز می تواند نشان دهنده یک نگرانی سلامتی باشد. اگر تعریق شبانه را تجربه می کنید، باید این موضوع را با پزشک متخصص خود در میان بگذارید. طیف گسترده ای از علل و راه حل ها وجود دارد که باید بررسی شوند، که برخی از آنها ممکن است نیاز به درمان فوری داشته باشند.

تعریق شبانه در خواب

عرق شبانه چیست؟

احساس تعریق یا گرمای بیش از حد در شب را می توان به روش های مختلفی توصیف کرد. ممکن است علائم واضح تعریق شبانه یا چندین بیماری مختلف از جمله گرگرفتگی و گرگرفتگی را تجربه کنید. تعریق شبانه به تعریق زیاد گفته می شود که رختخواب و ملحفه شما مرطوب است و نیاز به تعویض دارد. گرگرفتگی، احساس گرمی ناگهانی، شدید و شدیدی است که ممکن است از قفسه سینه یا بازوها شروع شده و به سمت صورت شما حرکت کند. آنها می توانند در هر زمانی از روز رخ دهند، نه فقط در شب. گرگرفتگی افزایش ناگهانی دمای بدن است که می تواند ظاهری گلگون یا قرمز در پوست ایجاد کند. توصیف علائم دقیق برای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است به تشخیص زودتر تشخیص کمک کند.

دلایل تعریق شبانه در خواب

تعریق در خواب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و به عوامل مختلفی، شامل عوامل فیزیولوژیکی و روانشناختی، برمی‌گردد. مشکل تعریق شبانه زیاد در خواب یک عارضه قابل توجه است که می‌تواند بر روی کیفیت و آرامش خواب و احساس عمومی شما تأثیر بگذارد. برخی از علل تعریق شبانه، مانند یائسگی، شایع هستند.  این مقاله به برخی از دلایل احتمالی تعریق در خواب می پردازد.

همچنین یاد خواهید گرفت که چه زمانی در مورد تعریق شبانه و نحوه کنار آمدن با آنها به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. یکی از علل رایج تعریق شبانه زیاد در خواب، عوامل فیزیولوژیکی مانند تغییرات هورمونی در بدن است. هنگامی که در طول فرآیند خواب، سیستم عصبی خودکار بدن فعال می‌شود، میزان تعریق نیز افزایش می‌یابد. تغییرات هورمونی، به ویژه در دوران پیشروی سن، ممکن است باعث افزایش تعریق شبانه شود.

عوامل روانشناختی نیز می‌توانند نقشی در تعریق شبانه زیاد در خواب ایفا کنند. استرس، اضطراب، و اختلالات خواب می‌توانند باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی خودکار و در نتیجه تعریق بیشتری شود. علاوه بر این، برخی عوامل خارجی نیز می‌توانند دلیل تعریق شبانه زیاد در خواب باشند. دمای محیط، استفاده از پتو، مصرف الکل یا مواد مخدر قبل از خواب، مصرف داروهای خاص و حتی برخی بیماری‌ها مانند عفونت‌ها و هایپوگلیسمی می‌توانند عوامل موثر بر تعریق شبانه باشند. تشخیص دقیق علت تعریق شبانه زیاد در خواب بهتر است توسط پزشک صورت گیرد. با بررسی و ارزیابی تاریخچه پزشکی شما و انجام مطالعات تکمیلی مانند آزمایشات خون و آزمایش‌های تصویربرداری، پزشک شما می‌تواند به تشخیص نهایی برسد و درمان مناسب را تجویز کند.

اگر در خواب عرق می کنید، لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست. برخی از رایج ترین دلایلی که در خواب عرق می کنید عبارتند از:

 • محیط خواب
 • اضطراب و کابوس شبانه
 • هورمون ها
 • بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
 • مصرف الکل

محیط خواب

یکی از شایع ترین علل تعریق شبانه خوابیدن در محیط گرم یا گرم است. اگر اتاق خوابتان گرم است، لباس خواب سنگین می پوشید یا زیر پتوهای زیادی می خوابید، عرق کردن در خواب طبیعی است. بدن شما هنگام خواب تغییرات دمایی طبیعی را تجربه می کند. اکثر مردم حدود ساعت 4 صبح دمای بدن خود را کاهش می دهند. در طول مراحل خاصی از خواب، دمای بدن شما ممکن است بالا برود که می تواند منجر به تعریق شود.

محیط خواب شما می تواند باعث تعریق شبانه شود. این امر به ویژه برای کودکان خردسال که اغلب لباس خواب یا پتو خود را انتخاب نمی کنند، رایج است. لباس خواب بیش از حد سنگین، پتوهای بیش از حد روی تخت، یا تنظیم ترموستات در دمای بالا می تواند باعث تعریق و احساس کلی گرم شدن بیش از حد شود. اگر اتاق‌های خانه به همان میزان گرم یا سرد نمی‌شوند، ممکن است کودک شما در فضای گرم‌تری از آنچه شما مد نظر داشتید بخوابد. خوابیدن بدون تهویه مطبوع یا جایی که نمی‌توانید دما را تنظیم کنید می‌تواند منجر به یک اتاق بیش از حد گرم در شب شود.

اضطراب و کابوس

اگر کابوس شبانه می بینید یا اضطراب عمومی دارید، ممکن است در هنگام خواب دچار حملات پانیک شوید. این همچنین می تواند باعث تعریق شود. اگر اغلب خواب های بد می بینید، به خصوص اگر دچار اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) هستید، با ارائه دهنده خود صحبت کنید. درمان ممکن است به توقف تعریق شبانه و هر گونه علائم دیگری که دارید کمک کند.

مانند بزرگسالان، وحشت های شبانه نیز می تواند باعث شود بچه ها در خواب عرق کنند. کودکانی که وحشت شبانه دارند نیز ممکن است:

 • تنفس سریع و ضربان قلب
 • جیغ بزن

اگر کودکان، به ویژه کودکان نوپا، در هنگام خواب مشکلات تنفسی داشته باشند، می تواند باعث عرق کردن و بی قراری آنها شود. حتی ممکن است با صورت قرمز و خیس عرق از خواب بیدار شوند.

هورمون ها

قبل از یائسگی و قبل از پایان قاعدگی است. افرادی که در دوران یائسگی هستند ممکن است در شب دچار گرگرفتگی شوند که ممکن است آنها را از خواب بیدار کند. افرادی که در دوران یائسگی قرار می گیرند ممکن است خواب بی کیفیتی داشته باشند. آنها ممکن است دچار بی خوابی شوند که ناشی از تعریق شبانه و گرگرفتگی در هنگام تلاش برای خوابیدن است. تغییر سطح استروژن و پروژسترون در طول یائسگی و پیش از یائسگی با تنظیم دمای طبیعی بدن تداخل دارد. در حالی که یائسگی معمولاً بیشتر از تعریق باعث گرگرفتگی می شود، یکی از شایع ترین علل تعریق در شب است.

تعریق شبانه در افراد مسن می‌تواند با آپنه انسدادی خواب نیز مرتبط باشد، وضعیتی که در آن چندین بار در هنگام خواب تنفس متوقف می‌شود. خطر ابتلا به آپنه خواب در طول یائسگی به دلیل از دست دادن هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش می یابد.

ریفلاکس معده

کمتر رایج است، اما در صورت ابتلا به بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)، تعریق شبانه نیز ممکن است رخ دهد. هنگامی که شما مبتلا به (GERD) هستید، اسید معده به مری شما باز می گردد. تعریق در خواب می تواند با GERD مرتبط باشد اگر علائم دیگری از این بیماری مانند:

 • سوزش سردل
 • درد قفسه سینه
 • استفراغ

اگر تعریق شبانه شما ناشی از GERD باشد، درمان این عارضه می تواند به تسکین آن کمک کند.

مصرف الکل

استفاده از مواد، الکل، ماری جوانا و مواد غیرقانونی می توانند باعث تعریق شوند که ممکن است در شب اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، برخی از افراد پس از نوشیدن الکل متوجه می شوند که در خواب عرق می کنند. الکل ماهیچه ها را شل می کند. اگر ماهیچه های راه هوایی فوقانی تحت تأثیر آن قرار گیرند، افراد می توانند مشکلات تنفسی با اختلالات خواب مانند آپنه یا خروپف داشته باشند که می تواند با تعریق شبانه نیز مرتبط باشد. افرادی که دارای اختلالات مصرف الکل یا سایر مواد هستند، اغلب عرق شبانه را تجربه می کنند، به خصوص اگر در دوران ترک هستند.

علل جدی تر تعریق شبانه در هنگام خواب

گاهی اوقات، تعریق در خواب نشانه بیماری جدی تری است که نیاز به درمان دارد، مانند:

آپنه خواب

داشتن آپنه خواب به این معنی است که تنفس شما در طول خواب متوقف می شود. این مکث ها می توانند شما را بیدار کنند یا وارد مرحله سبک تری از خواب شوند. آپنه خواب شما را برای نفس کشیدن دچار مشکل می کند، که باعث می شود بدن شما به خود فشار بیاورد و حتی ممکن است باعث تعریق شما شود.

سایر علائم آپنه خواب عبارتند از:

 • احساس خواب آلودگی شدید در طول روز
 • مشکل در تمرکز
 • بیدار شدن با دهان خشک، گلودرد یا سردرد
 • خروپف بلند
 • بیدار شدن با نفس نفس زدن
 • شریک گزارش می دهد که موقع خواب شما بطور دوره ای تنفس را متوقف می کنید، سپس خرخر می کنید و نفس نفس می زنید

تعریق شبانه در افراد مسن نیز می تواند با آپنه انسدادی خواب مرتبط باشد. خطر ابتلا به آپنه خواب در طول یائسگی به دلیل از دست دادن هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش می یابد. آپنه خواب همچنین می تواند احتمال به خواب رفتن یا بی توجهی شما را در حین رانندگی یا کار افزایش دهد. همچنین خطر حمله قلبی و سکته را افزایش می دهد. درمان آپنه خواب معمولاً یک دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) است که می تواند به کنترل علائم شما از جمله تعریق شبانه کمک کند.

عفونت ها

هر گونه عفونتی که باعث تب بالا شود، خواه باکتری، ویروسی یا انگلی باشد، می تواند باعث ایجاد احساس گرما و تعریق در روز یا شب شود. بیماری های تهدید کننده زندگی، مانند بیماری سل ،بروسلوز، HIV،عفونت های باکتریایی واستئومیلیت یا اندوکاردیت، می توانند باعث تعریق شبانه، تعریق شدید، بی قراری، استفراغ و ضعف کلی شوند. اگر در خواب عرق می کنید و سایر علائم عفونت مانند:

 • تب
 • لرز
 • بدن درد
 • ضعف عمومی
 • خستگی
 • گلو درد یا سرفه
 • کمبود اشتها
 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش وزن ناخواسته

اگر تعریق شبانه به عنوان علامت عفونت دارید، درمان آن باید تعریق شبانه شما را برطرف کند.

اختلالات خود ایمنی

هنگامی که شما یک بیماری خودایمنی دارید، سیستم ایمنی بدن شما بخشی از بدن شما را با یک پاتوژن خطرناک اشتباه می گیرد. برخی از شرایط خودایمنی می توانند باعث تعریق بیش از حد شوند، از جمله تعریق شبانه. اگر موارد زیر را دارید ممکن است در خواب عرق کنید:

 • بیماری گریوز
 • سارکوئیدوز
 • آرتریت روماتوئید
 • تب یکی دیگر از علائم شایع بیماری خودایمنی است که می تواند باعث عرق کردن شما شود.

بیماری‌های خودایمنی مجموعه‌ای از علائم خاص خود را دارند، اما علائمی وجود دارد که در بسیاری از افراد مبتلا به آنها رایج است، مانند:

 • التهاب همراه با قرمزی و گرما
 • دردهای عضلانی
 • درد مفاصل

دوره های تشدید علائم و دوره های خفیف یا حتی بدون علائم (شعله ور شدن و بهبودی)

برخی سرطان ها

برخی از انواع سرطان، به ویژه لنفوم هوچکین، می تواند باعث تعریق شبانه شود. گفته می شود، عرق کردن در خواب تنها نشانه سرطان نیست. افراد معمولا علائم دیگری نیز دارند، از جمله:

 • تورم مداوم و بدون درد در غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
 • تب بی دلیل که از بین نمی رود
 • کاهش وزن ناخواسته
 • خارش سرتاسر آن ممکن است شدید باشد
 • خستگی
 • تنگی نفس، سرفه یا ناراحتی در قفسه سینه
 • درد در غدد لنفاوی پس از نوشیدن الکل

اگر تعریق شبانه و این علائم دیگر داشتید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.

سایر شرایط پزشکی تعریق در هنگام خواب

تعریق مکرر در شب بدون دلیل محیطی چیزی است که نباید نادیده بگیرید. به طور معمول، اگر یک وضعیت پزشکی باعث تعریق شبانه شود، علائم شما با چند درجه کاهش دما یا خوابیدن با پتوهای سبک تر بهبود نمی یابد. شایع ترین شرایط پزشکی که می تواند باعث تعریق شبانه شود عبارتند از:

داروها: برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه (OTC) می توانند عرق شبانه را به عنوان یک عارضه جانبی داشته باشند، از جمله داروهای ضد افسردگی، مسکن های OTC، مسدودکننده های بتا، داروهای کولینرژیک، انسولین، درمان جایگزینی هورمون، تریپتان ها و ویاگرا (سیلدنافیل) ، شیمی درمانی، جایگزینی تیروئید، و تایلنول (استامینوفن).

مکمل های غذایی: مصرف برخی از مکمل های غذایی مانند کلسیم و نیاسین می تواند باعث تعریق شود که ممکن است در شب هنگام خواب اتفاق بیفتد.

دیابت: اگر دیابت دارید، سطح قند خون شما می‌تواند باعث شود که بیشتر یا کمتر از حد معمول عرق کنید. برخی افراد زمانی که سطح قند خونشان خیلی پایین است (هیپوگلیسمی) بیشتر عرق می کنند (و حتی در خواب).

پرکاری تیروئید: اگر به این بیماری مبتلا هستید، بدن شما هورمون تیروئید بیش از حد تولید می کند. تعریق شبانه می تواند یکی از علائم پرکاری تیروئید باشد و همچنین می تواند باعث افزایش اشتها، لرزش، بی قراری، بزرگ شدن واضح غده تیروئید (گواتر)، اضطراب و حرکات مکرر روده شود.

اختلالات عصبی: برخی از بیماری‌هایی که بر سیستم عصبی شما تأثیر می‌گذارند، می‌توانند باعث تعریق شبانه شوند، مانند دیس رفلکسی اتونوم یا سیرنگومیلیا.

افزایش وزن و چاقی: افزایش وزن می تواند باعث ایجاد احساس گرما و تعریق در شما شود. این حالت بیشتر در طول فعالیت بدنی دیده می شود و می تواند در شب قابل توجه باشد.

اختلالات خواب: شرایطی که خواب را مختل می‌کنند، مانند سندرم پای بی‌قرار، کابوس‌های شبانه، و آپنه خواب، می‌توانند باعث تعریق شبانه شوند که اغلب به دلیل چرخش و چرخش است.

بیشتر بخوانید : اختلالات ریتم شبانه روزی خواب

هیپرهیدروزیس ایدیوپاتیک: گاهی اوقات، افراد بدون دلیل پزشکی شناخته شده بیش از حد عرق می کنند. به عنوان مثال، هایپرهیدروزیس ایدیوپاتیک باعث تعریق بیش از حد، به ویژه در هنگام اضطراب می شود.

اختلالات اتونوم: اختلال در سیستم عصبی خودمختار ناشی از شرایطی مانند نوروپاتی اتونوم، بیماری ستون فقرات، بیماری هیپوفیز، ضربه به سر، یا سکته می تواند باعث تب، لرز، برافروختگی و تعریق شود.

بیماری غده آدرنال (فئوکروموسیتوم): توموری که باعث عملکرد بیش از حد سیستم عصبی خودمختار، فئوکروموسیتوم می شود، می تواند باعث تعریق و برافروختگی شود و همچنین می تواند باعث ضربان قلب سریع و فشار خون بالا و اضطراب شود.

بارداری: اگرچه یک بیماری پزشکی نیست، اما بارداری می تواند علائم ناخوشایندی از جمله ناراحتی هنگام تلاش برای خوابیدن، احساس گرمای بیش از حد، و تعریق در طول روز یا شب ایجاد کند.

ترک مواد مخدر یا الکل: الکل و مواد مخدر ممکن است باعث تعریق شوند و ترک می تواند باعث اختلال شدید دما شود که به صورت تب یا تعریق متناوب ظاهر می شود.

درمان برخی از مسائل فوق نیز ممکن است باعث تعریق شبانه شود. به عنوان مثال، هورمون درمانی – برای درمان یائسگی یا سایر مشکلات مانند مشکلات باروری یا سرطان – معمولاً علائم شدیدتری نسبت به یائسگی ایجاد می کند زیرا سطح هورمون ها با این داروها تغییر می کند.

چگونه با تعریق در هنگام خواب مقابله کنیم

مقابله با تعریق شبانه

اگر در خواب عرق می کنید، باید دلیل آن را پیدا کنید. هنگامی که متوجه شدید مشکل چیست، می توانید برای درمان آن تلاش کنید. در این بین، چند کار وجود دارد که می توانید برای مقابله با تعریق شبانه انجام دهید، مانند:

 • اتاق خواب خود را خنک تر نگه دارید
 • استفاده از لباس خواب و ملافه ضد رطوبت
 • لباس خواب سبکتر بپوشید یا بدون لباس خواب
 • از مصرف الکل یا نوشیدنی های گرم قبل از خواب خودداری کنید
 • نوشیدن آب سرد
 • ورزش نکردن درست قبل از خواب
 • بهترین لباس خواب برای تعریق شبانه

چه زمانی باید به یک پزشک متخصص مراجعه کرد

عرق کردن در خواب هر چند وقت یکبار احتمالاً جای نگرانی نیست. با این حال، شرایطی وجود دارد که تعریق شبانه ایجاب می کند که با ارائه دهنده تماس بگیرید، از جمله زمانی که تعریق شبانه عبارتند از:

 • با تشخیص قبلی توضیح داده نشده است
 • عارضه دارویی نیست
 • مفرط
 • مکرر و مداوم
 • تداخل با خواب
 • زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار می دهد
 • نزدیک شدن به سن یائسگی
 • علائم عفونت (تب، لرزش، لرز، درد)
 • دیابت شناخته شده یا مشکوک
 • بیماری خودایمنی شناخته شده یا مشکوک
 • تورم غدد لنفاوی
 • ترک مواد مخدر یا الکل

پزشک شما می تواند در مورد علائم شما با شما صحبت کند و مراحل بعدی را توصیه کند. برای مثال، ممکن است از شما بخواهند که آزمایش‌های خاصی را انجام دهید که به آنچه در مغز و بدن شما اتفاق می‌افتد در هنگام خواب نگاه می‌کند، یا ممکن است آزمایش خون برای بررسی عفونت یا نشانگر بیماری‌ها انجام دهند.

کلام آخر

تعریق شبانه می تواند مختل کننده و خسته کننده باشد و نشان دهنده یک وضعیت پزشکی باشد. عوامل محیطی مانند پتوهای سنگین و اتاق های گرم می توانند باعث تعریق در شب شوند. علاوه بر این، عدم تعادل هورمونی و برخی سرطان ها می توانند باعث تعریق شبانه شوند. اگرچه ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما مراجعه به پزشک برای تعریق شبانه ضروری است، به خصوص اگر تب، لرزش، لرز یا درد دارید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *