کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
تاثیر یائسگی بر خواب

آیا یائسگی بر خواب تاثیر میگذارد؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده است که ارتباط بین یائسگی و خواب چیست؟ چگونه با هم اتفاق می‌افتند و باعث می‌شوند زمانی که قرار است احساس شادابی کنید، احساس خستگی کنید؟ طبق گفته بنیاد خواب، مشکلات خواب یائسگی فراگیر هستند و 35 تا 60 درصد زنان یائسه و 39 تا 47 درصد زنان یائسه را تحت تاثیر قرار می دهند.

آیا یائسگی بر خواب تاثیر میگذارد

تاثیر یائسگی بر خواب در زنان

اگر در دوران یائسگی هستید، گرگرفتگی را می شناسید. احساس گرما همیشگی که از گردن و سینه شما می‌آیند و روی صورت شما پخش می‌شوند. گرگرفتگی معمولاً همراه با تعریق شبانه است، زیرا حالت دوم واکنش طبیعی بدن شما برای خنک کردن گرمای ناشی از گرگرفتگی است. گرگرفتگی ناشی از سطوح پایین استروژن است. افت قابل توجه این هورمون زنانه همچنین علت بسیاری از مسائل مرتبط با خواب در دوران یائسگی است.

بنابراین استروژن بسیار گسترده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. جدا از تنظیم سیستم تولید مثل، در فرآیندهای مختلف بدن دخالت دارد. به طور خاص، هورمون زنانه در تنظیم گرمای بدن نقش دارد. هنگامی که استروژن کاهش می یابد، بدن زن توانایی خود را در تشخیص دما از دست می دهد و باعث می شود که سلول های تولید کننده گرما را نامنظم کنند.

در نتیجه، سلول‌های بدن شما گرمای بیشتری از آنچه که باید تولید می‌کنند و دمای شما را افزایش می‌دهند. البته اگر به فکر درآوردن لباس خواب و کاهش دمای اتاق باشید، خواب چالش برانگیزتر است. و اگر روز بعد به دلیل تعریق شبانه خیس از خواب بیدار شوید، تعجب آور نخواهد بود.

آیا یائسگی باعث تاخیر در خواب می شود؟

تأخیر خواب زمانی است که طول می کشد تا به خواب بروید. به طور متوسط، یک زن سالم بین 10 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد تا از حالت بیداری کامل به خواب برود. اگرچه افراد به زمان متفاوتی برای ضربه زدن به کیسه نیاز دارند، زنان یائسه به شدت به زمان بیشتری نیاز دارند. و این تاخیر طولانی مدت خواب مضر است.

استروژن هورمون ضروری است که بر سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی در تحریک خواب تأثیر می گذارد. استروژن بیشتر به معنای سطوح بالاتر سروتونین و تعداد قابل توجهی از گیرنده های آن در مغز است. استروژن همچنین بر ملاتونین، هورمونی که چرخه خواب و بیداری را کنترل می کند، تأثیر می گذارد، زیرا سروتونین پیش ساز شیمیایی ملاتونین است.

با توجه به این دلایل، زنان یائسه تمایل دارند تا به خواب بروند. تصور کنید ساعت 10 شب به رختخواب می روید اما فقط بعد از نیمه شب می توانید چشمان خود را ببندید. چشمان شما به طور دیوانه وار زیر پلک هایتان حرکت می کنند (این پدیده خواب REM یا Rapid Eye Movement نامیده می شود) و ترس از یک شب بی خوابی دیگر روی اعصاب شما تأثیر می گذارد.

آیا یائسگی باعث بیداری می شود؟

بیداری نیمه شب (همچنین به عنوان بیداری شبانه شناخته می شود) در میان زنان یائسه بسیار رایج است. بنابراین شما در نیمه های شب در حوالی ساعت 3 صبح بدون هیچ دلیل مشخصی از خواب بیدار می شوید. همچنین، این ضربه‌ای به خواب شما اتفاق می‌افتد و تقریباً هر ساعت تا صبح زود تکرار می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که بیدار شدن در دوران یائسگی در درجه اول به دلیل گرگرفتگی است. به طور خاص، تا 78٪ از گرگرفتگی ها همزمان با قسمت های بیداری رخ می دهد، در حالی که 66٪ در 5 دقیقه قبل یا بعد از آن رخ می دهد. این مطالعه همچنین افزایش 5 برابری احتمال بیدار شدن از خواب را در چند دقیقه درست قبل و بعد از گرگرفتگی کشف کرد.

آیا یائسگی زمان خواب را کوتاه می کند؟

طبق گزارش اخیر دولت، زنان در میانسالی به اندازه کافی نمی خوابند. علائم بی خوابی در زنان توسط 61 درصد از زنان یائسه گزارش شده است و بسیاری از آنها اذعان دارند که کمتر از 6 ساعت در شب می خوابند. بنابراین، مقایسه 7 تا 9 ساعت خواب ایده آل با کیفیت بالا در تئوری با واقعیت بسیاری از زنان ناراحت کننده است.

گرگرفتگی ترکیبی، افزایش تأخیر خواب و بیداری های مکرر از علل همزیستی کوتاه شدن زمان خواب هستند. چرخه خواب و بیداری شما نیز تغییر می کند و کمتر منظم می شود. زودتر خسته می شوید و صبح زودتر از خواب بیدار می شوید. این تغییرات به همین دلیل است که زنان یائسه بیشتر احتمال دارد بی خوابی را تجربه کنند (تا 60٪).

آیا یائسگی باعث آپنه خواب می شود؟

اگر فکر می کنید یائسگی به اندازه کافی برای خواب شما مشکل ایجاد کرده است، متأسفانه بیشتر از اینها وجود دارد. یائسگی و کاهش سطح استروژن با افزایش وقایع آپنه خواب مرتبط است. این اختلال مرتبط با خواب باعث می شود که تنفس شما به طور مکرر متوقف و شروع شود و در نتیجه پس از بیدار شدن از خواب خروپف شدید، سردرد و خستگی در شما ایجاد می شود.

اگرچه اغلب تصور می‌شود که آپنه خواب یک بیماری مردانه است، اما در زنان در دوران یائسگی شایع است (از هر 10 زن 1 نفر و 4 مرد). علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که در حالی که 22 درصد از زنان جوانتر دچار آپنه خواب هستند، این رقم در زنان 55 ساله 48 درصد نگران کننده است. جای تعجب نیست که چرا همسرتان مدام به شما می گوید که زیاد خروپف می کنید.

دانشمندان ادعا می کنند که افزایش وزن بدن و بروز چاقی در زنان یائسه دلیل آن است. هنگامی که بدن شما، به خصوص ناحیه اطراف گردن، چربی بیش از حد تولید می کند، مسیری که گلو و ریه های شما را به هم متصل می کند مسدود می شود، که منجر به تنفس موقت اما ناخودآگاه هوا در هنگام خواب می شود.

هورمون درمانی برای خواب در زنان

حتی اگر باروری دیگر دغدغه شما در سن شما نباشد، خواب همچنان در هر مرحله از زندگی حیاتی است. بنابراین اجازه ندهید یائسگی مقصر خاموش بیقراری مداوم شما باشد. درمان جایگزینی هورمون (HRT، همچنین به عنوان هورمون درمانی یائسگی شناخته می شود) یک درمان ایمن و کارآمد است که هدف آن عادی سازی سطح هورمون ها در بدن زنان است. از آنجایی که استروژن پایین علت اصلی اختلالات خواب است، طبق گزارش ها، هورمون درمانی می تواند کیفیت خواب کلی را در میان زنان یائسه بهبود بخشد.

طبق یک مطالعه، استروژن ترانس درمال با کاهش دفعات بیدار شدن، کیفیت خواب را بهبود می بخشد. همچنین علائم وازوموتور مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه را کاهش می دهد. علاوه بر این، استروژن همچنین ممکن است برای تأخیر خواب، توزیع مراحل خواب، کارایی خواب و کل زمان خواب مفید باشد.

کلام آخر

بنابراین، اگر با یائسگی و خواب مشکل دارید، تنظیم کردن بدن از درون و دادن هورمون های بهتر به آن از طریق هورمون درمانی، راه درستی است که دوباره آن را یک شب نامید. تا آن زمان، یائسگی و بی خوابی دیگر دزد خواب شما نخواهد بود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *