کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
بیداری کاذب و رویای شفاف در خواب REM

بیداری کاذب و رویای شفاف در خواب REM

آیا تا به حال شده که بخواهید از رویا بیدار شوید، اما نمی توانید؟ یا اینکه مدام خواب می بینید که از خواب بیدار می شوید؟ این یک رویداد خواب رایج است که به عنوان بیداری کاذب شناخته می شود و زمانی اتفاق می‌افتد که فکر می‌کنید بیدار هستید، اما در واقعیت، هنوز خواب هستید.

بیداری کاذب

در حالی که بیداری های کاذب اغلب بدون دلیل رخ می دهد، شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد آنها شود، از جمله اختلالات خواب که خواب REM را مختل می کند. این مقاله به علم بیداری های کاذب، از جمله انواع، علل و علائم این حالت خواب رایج می پردازد.

بیداری کاذب چیست؟

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2011 در مجله بین المللی تحقیقات رویا، بیداری های کاذب ممکن است با یک حالت ذهنی به نام پیش آگاهی مرتبط باشد. طبق این نظریه، در طول خواب REM، مغز شما با ایجاد یک مدل واقعیت مجازی از محیط روزمره شما برای هوشیاری بیداری آماده می شود. این اولین مرحله هوشیاری در نظر گرفته می شود.

انواع خواب بیداری های کاذب

دانشمندان علوم خواب بیداری های کاذب را به دو نوع تقسیم می کنند:

 • بیداری کاذب نوع 1 یک حالت رویایی است که در آن اتفاق خاصی نمی افتد. فرد ممکن است رویای انجام کارهای عادی مانند بلند شدن، دوش گرفتن و لباس پوشیدن را در خواب ببیند. در برخی مواقع، خواب بیننده ممکن است متوجه شود که چیزی درست نیست و از خواب بیدار شود.
 • بیداری کاذب نوع 2 یک حالت کابوس است که شامل تصاویر یا احساسات پرتنش، مضطرب یا ترسناک است. رویا بیننده ممکن است با ترس از خواب بیدار شود یا خیر.

هر دو نوع 1 و 2 شامل رویاهای واضحی هستند که در آنها احساسات، تصاویر و وقایع آنقدر شدید و شبیه زندگی هستند که احساس می کنید واقعی هستند و صبح روز بعد آنها را به خاطر می آورید.

علائم بیداری های کاذب

به زبان ساده، بیداری کاذب این است که فکر کنید در حالی که خواب می بینید بیدار هستید. آنها بسیار رایج هستند و تقریباً هر فردی در مقطعی از زندگی خود به آنها مبتلا خواهد شد. با این گفته، علائم می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. ویژگی های یک بیداری کاذب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • رویای شفاف: زمانی که یک رویا بیننده متوجه می شود که در حال دیدن خواب است
 • رؤیای پیش شفاف: هنگامی که یک رویا بین شروع به تعجب می کند که آیا خواب می بیند (حتی اگر کاملاً شفاف نباشد)
 • رویاپردازی جهت دار: زمانی که شخصی در یک رویای شفاف کنترل آنچه را که در رویا اتفاق می افتد به دست می گیرد
 • حلقه زدن: زمانی که شخص در خواب بارها و بارها بیدار می شود.
 • غیرواقع گرایی: وقتی چیزهایی در رویا معنی ندارند (مانند فضاهایی با نسبت های غیرممکن) یا رویا بیننده نمی تواند کارهایی را انجام دهد (مانند صحبت کردن یا جیغ زدن)
 • تفکیک: تجربه ای خارج از بدن که در آن خواب بیننده رویا را به عنوان یک ناظر بیرونی درک می کند.
 • فلج خواب: ناتوانی موقت در حرکت یا صحبت بعد از بیدار شدن

در حالی که فلج خواب می تواند در افراد عادی رخ دهد، اما با شرایط خاصی مانند استرس، نوشیدن بیش از حد الکل، محرومیت از خواب، و نارکولپسی مرتبط است. رویاهای واضح بیشتر در طول خواب REM، مرحله خواب عمیق که شامل حرکات سریع چشم است، رخ می دهد. برخی از کارشناسان بر این باورند که بیداری های کاذب زمانی رخ می دهد که خواب REM قطع شود. این نوعی از تکه تکه شدن خواب است که به خواب تقسیم شده نیز معروف است. تصور می‌شود که وقتی خواب REM مختل می‌شود، حتی اگر در حالت خواب باقی بماند، ممکن است تا حدی هوشیار باشد.

بیشتر بدانید: تأثیر و عوارض الکل بر بیخوابی

علل تکه تکه شدن خواب عبارتند از:

 • بی خوابی: یک اختلال خواب رایج که باعث می شود به خواب رفتن یا به خواب ماندن سخت شود
 • آپنه خواب: اختلالی که در آن مکث های مکرر و یا طولانی در تنفس در طول خواب وجود دارد.
 • حرکات دوره ای اندام در خواب (PLMS): تکان دادن مکرر، گرفتگی یا تکان دادن پاها در طول خواب
 • نارکولپسی: اختلالی که در آن فرد به طور ناگهانی در زمان های نامناسب به خواب می رود.
 • محیط: از جمله وقفه های خواب ناشی از سر و صدا یا نورهای روشن

همه این شرایط می توانند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارند و به نوبه خود باعث ایجاد وقفه های ظریف در خواب REM شوند.

مقابله با خواب بیداری های کاذب

 • از آنجایی که بیداری های کاذب با هیچ بیماری، روحی یا جسمی مرتبط نیست، معمولاً جای نگرانی نیست. خواب خوب شبانه احتمالا بهترین راه برای جلوگیری از بیداری های کاذب است. این به این دلیل است که آنها زمانی اتفاق می‌افتند که خواب شما مختل می‌شود. اگر مشکلات مکرر با افتادن و به خواب رفتن دارید، با پزشک متخصص خود صحبت کنید.
 • با این حال، اگر همچنان رویاهای بسیار ناراحت کننده داشته باشید، می توانند منجر به اضطراب، افسردگی، خواب هراسی (ترس از به خواب رفتن) و محرومیت از خواب شوند.
 • اگر این اتفاق افتاد، از پزشک خود بخواهید که به دکتر خوب برای اختلال خواب شما را ارجاع دهد. متخصص ممکن است درمانی به نام درمان تمرین رویا را توصیه کند که در آن شما پایان‌های غیر ترسناک را برای کابوس‌های تکراری ایجاد کرده و تمرین می‌کنید. برخی از مطالعات نشان داده اند که این عمل در افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) بسیار مفید است
 • داروی فشار خون Minipress (پرازوسین) نیز گاهی اوقات برای کاهش کابوس در افراد مبتلا به PTSD استفاده می شود.

چگونه خودم را مجبور کنم از رویا بیدار شوم؟

تعدادی تکنیک وجود دارد که می توانید برای کمک به بیدار شدن از رویا استفاده کنید. اگرچه شواهد علمی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد، برخی از کارشناسان خواب تاکتیک های زیر را توصیه می کنند:

 • به سادگی به خود بگویید که می خواهید بیدار شوید.
 • بر حرکت دادن یک قسمت خاص بدن مانند انگشت یا پا تمرکز کنید.
 • سعی کنید سریع پلک بزنید.
 • توجه خود را روی یک شی در رویا متمرکز کنید.
 • سعی کنید یک عمل پیچیده مانند دویدن، پریدن یا رقصیدن را انجام دهید.

کلام آخر

بیداری کاذب یک رویداد خواب معمولی است که در آن فکر می کنید بیدار شده اید، حتی اگر هنوز در حال خوابیدن هستید. علائم ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از رویاها ممکن است واقعی، پیش پا افتاده و ساده باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است عجیب، ترسناک و تکراری باشند. اگرچه بیداری های کاذب اغلب بدون دلیل رخ می دهد، برخی از کارشناسان معتقدند که این بیداری ها نتیجه وقفه های ظریف در خواب REM هستند.

اگر رویاهای مختل کننده یا آزاردهنده ای می بینید، با پزشک متخصص خود یا یک متخصص خواب دارای مجوز هیئت مدیره در مورد درمان هایی که ممکن است کمک کننده باشد، صحبت کنید. این معمولاً با تشخیص علت زمینه ای با استفاده از مطالعه خواب یا تکنیک های دیگر شروع می شود. اگر اختلال خواب باعث خستگی مزمن، اضطراب، افسردگی، از دست دادن حافظه یا تمرکز یا تغییر در وضعیت روانی شما می شود، مراجعه به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مهم است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *