کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
افسردگی و اختلال خواب

افسردگی و اختلال خواب

افسردگی و اختلال خواب دو مشکل پیچیده و مرتبط با یکدیگر هستند اغلب افرادی که با مشکل افسردگی رو به رو هستند، اغلب از مشکلات خواب شبانه رنج می‌برند. به طور کلی افرادی که دارای نشانه های افسردگی هستند، دچار کابوس های شبانه بوده یا نمی‌توانند خواب عمیق و آرام را تجربه کنند. در مقابل افرادی هم که به اختلال خواب دچار هستند نیز به مرور زمان علائم افسردگی و نا آرامی را در خود مشاهده خواهند کرد.

افسردگی و اختلال خواب

چه رابطه‌ ای میان افسردگی و اختلال خواب وجود دارد؟

به طور کلی برای اینکه بتوانید هر یک از این مشکلات را بهبود بخشید، ابتدا باید این مسئله را درک کنید که افسردگی و اختلال خواب با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند. خواب نامناسب و ناکافی به مرور زمان احساسات و تنظیم هورمون های بدن را بر هم ریخته و به مرور زمان موجب ایجاد افسردگی در افراد خواهد شد. همچنین اگر شخص به بیماری افسردگی دچار باشد، در طی زمان به طور مداوم خواب های کوتاه و سبک داشته و به همین دلیل بدن از نظر انرژی کم آورده و با اختلالات خواب مواجه خواهد شد. این دو مشکل به مرور زمان بر کل زندگی فرد تاثیر منفی خواهند گذاشت و به همین دلیل در صورت شناخت این مسائل باید برای درمان هرچه سریع تر اقدامات لازم را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: خواب راحت

اثرات افسردگی بر خواب

 افرادی که به افسردگی دچار هستند با بیداری‌ های شبانه، یا کابوس در خواب و عدم داشتن خواب عمیق رو به رو می‌شوند که همه این بی خوابی ها می‌توانند تأثیرات منفی بر سلامت جسم و روح فرد داشته باشند.

گاهی افسردگی در برخی افراد متقابلا موجب پرخوابی می‌شود و فرد دائما خواب آلود بوده و به طور غیر عادی در طول شبانه روز نیاز شدید به خواب خواهد داشت.

تاثیرات خواب بر افسردگی

خواب نامناسب و کیفیت پایین می‌تواند به عوارض افسردگی منجر شود. افرادی که به خوبی نمی‌خوابند، در افکار منفی و احساسات ناامیدی گرفتار می‌شوند. کمبود خواب می‌تواند به افزایش استرس و اضطراب منجر شود. استرس زیاد افراد را به معضلات روحی نزدیکتر می‌کند. خواب ناکافی در افراد باعث افزایش هورمون‌های استرس می‌شود که در نهایت می‌تواند افسردگی را تشدید ‌کند.

بیشتر بخوانید: علت سنگینی و خستگی چشم

درمان افسردگی و اختلال خواب

درمان افسردگی و اختلال خواب به عنوان دو مسئله مرتبط، نیاز به رویکردهای متنوع دارند. مشاوره با روانشناس یا متخصص روانپزشکی می‌تواند در درک علت‌ها و احساسات ناخوشایند مرتبط با افسردگی کمک کند اما برای مشکلات خواب باید به کلینیک خواب مراجعه کنید. برخی اشخاص تصور دارند که اگر یکی از این مشکلات را برطرف و درمان کنند، دیگری نیز به طور خود به خود بهبود می‌یابد اما در واقع اینطور نیست.

اگر به افسردگی دچار هستید و در پس آن، با مشکلات خواب مواجه شده اید، ابتدا به دنبال درمان افسردگی خود باشید. در مقابل اگر به اختلال خواب مواجه هستید و در روند آن با علائم افسردگی و تضعیف روحیه مواجه شدید، می‌توانید به کلینیک خواب آرامان مراجعه کنید تا اقدامات درمانی برای شما به بهترین شکل آغاز شود.

برخی از روش های درمانی عبارتند از:

دارو های ضد افسردگی مانند فلوکستین یا سیتالوپرام و … را که پزشک تجویز می‌کند نیز به موقع مصرف کنید.

برای شناخت احساسات و تشخیص دلیل ابتلا به افسردگی حتما از درمانگر مربوطه کمک بگیرید.

خود را در ساعات مناسب برای خوابیدن محروم نکنید و ساعت بدن خود را بر هم نزنید. این کار به طور مداوم مشکلات اختلال خواب را برای شما رقم خواهد زد.

سعی کنید که هر روز حدود 20 دقیقه ورزش ملایم داشته باشید و روتین انرژی بدن خود را کمی بسوزانید.

در ساعات خواب و استراحت به هیچ عنوان از ابزار الکترونیکی در رختخواب استفاده نکنید تا مغز بتواند هورمون آرامش و استراحت را برای خوابیدن ترشح کند.

در کنار تمامی این موارد باید برای اختلالات خواب به کلینیک خواب مراجعه کنید تا این مشکل برای شما تبدیل به یک مسئله مزمن نشود و با بیماری هایی چون اضطراب مزمن و افسردگی و … مواجه نشوید.

بیشتر بخوانید: تست خواب

درمان افسردگی و اختلال خواب

نتیجه گیری

افسردگی و اختلال خواب بر یکدیگر تاثیر می‌گذارند و گاهی افسردگی کیفیت خواب را کاهش می‌دهد و در مواردی اختلال خواب مسبب افسردگی است.  کمبود خواب می‌تواند به افزایش استرس و بی‌قراری افراد منجر شود و افسردگی را تشدید کند. هر چند که افسردگی و اختلال خواب بر هم تاثیر متقابل دارند، اما هر کدام مسئله مستقلی هستند و نیاز به تشخیص و درمان مناسب دارند. بهتر است برای درمان اختلال خواب مرتبط با افسردگی، به کلینیک خواب مراجعه کنید تا هرچه زودتر بهبود را برای خود رقم بزنید و از عوارض جانبی ناشی از آن دور بمانید.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *