کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
اختلال خواب در کودک دارای اوتیسم

اختلال خواب و بد خوابی در کودک دارای اوتیسم

اگر کودک اوتیستیک شما در به خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل دارد، شما تنها نیستید. در واقع، مطالعات نشان می دهد که اختلال خواب و بد خوابی درکودک دارای اوتیسم رایج است و بیش از نیمی از افراد مبتلا به اوتیسم، بزرگسالان و همچنین کودکان، مشکلات خواب قابل توجهی دارند.

این مشکلات خواب می تواند جدی باشد و هم برای افراد اوتیستیک و هم برای مراقبان آنها چالش هایی ایجاد کند. خوشبختانه، ابزارهایی برای کمک به مشکلات خواب در افراد اوتیستیک وجود دارد، اگرچه استفاده از آنها همیشه موفقیت آمیز نیست و ممکن است بخواهید با متخصصان خواب مشورت کنید.

این مقاله ارتباط بین اوتیسم و اختلالات خواب را توضیح می‌دهد و نکاتی را ارائه می‌کند که چگونه می‌توانید به یک فرد اوتیستیک برای بهبود عادات خواب و کیفیت خواب کمک کنید.

اختلال خواب و بد خوابی در کودک دارای اوتیسم

ارتباط بین کودکان دارای اوتیسم و مشکلات خواب

مطالعه ای که در مرکز خواب و نوروبیولوژی نشان داد که مشکلات خواب برای کودکان اوتیستیک منجر به مشکلات رفتاری و یادگیری شدیدتر در طول روز می شود. کودکانی که ساعات کمتری می‌خوابیدند، مشکلات اجتماعی شدیدتری داشتند که عمدتاً در روابط با همسالان مشکل داشتند. همچنین این موضوع حتی زمانی که محققان سن و هوش را در نظر گرفتند نیز صادق بود. خواب کمتر با موارد بیشتری از رفتارهای چالش برانگیز مرتبط بود و همچنین:

 • اختلال کمبود توجه
 • افسردگی
 • اختلال وسواس فکری عملی

و طبق مطالعه دیگری در سال 2016، اختلال خواب با اختلالات رفتاری در بین کودکان اوتیستیک مرتبط است. 3 نکته قابل توجه، بیداری های شبانه به طور مداوم قوی ترین ارتباط را با مشکلات رفتاری در روز، حتی پس از کنترل اثرات سن و جنس، داشتند.

مشکلات خواب با بزرگ شدن کودکان اوتیستیک ناپدید نمی شوند، اگرچه ممکن است بهبود پیدا کنند. در واقع، بزرگسالان اوتیستیک ممکن است با مشکلاتی مانند بی خوابی و راه رفتن در خواب بیشتر از بزرگسالان اوتیسمی مشکل داشته باشند. حتی زمانی که آنها در طول شب می خوابند، مطالعات نشان می دهد که خواب بزرگسالان اوتیستیک نسبت به همسالان نوروتیپیک آنها طراوت کمتری دارد.

داده های تحقیقاتی نشان می دهد که اختلال در میزان و کیفیت خواب با الگوهای رفتاری چالش برانگیزتر و مشکلات یادگیری در کودکان اوتیستیک مرتبط است.

علل مشکلات خواب در کودکان دارای اوتیسم

مانند بسیاری از ویژگی های کودکان دارای اوتیسم ، علل بی خوابی به خوبی شناخته نشده است. چند نظریه ممکن عبارتند از:

 • ژنتیک: علل ژنتیکی اوتیسم ممکن است بر توانایی افراد اوتیستیک در به خواب رفتن، خواب ماندن و سرحال بیدار ماندن تأثیر بگذارد.
 • مسائل حسی: اکثر افراد اوتیستیک نسبت به ورودی های حسی بیش از حد واکنش نشان می دهند. شاید خواب آنها سخت‌تر باشد، زیرا نمی‌توانند به راحتی جلوی صداها و احساساتی که استراحتشان را مختل می‌کند را بگیرند.
 • کمبود ملاتونین: برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد اوتیستیک در شب نسبت به افراد نوروتیپیک ملاتونین کمتری تولید می کنند (هورمون مربوط به خواب).
 • بیماری جسمی یا روانی: علاوه بر چالش‌های مرتبط با خواب، بسیاری از افراد اوتیستیک بیماری‌های جسمی و روانی دیگری نیز دارند که ممکن است بر خواب تأثیر بگذارد. آپنه خواب، رفلاکس اسید معده، اختلالات تشنج، اختلال وسواس فکری-اجباری، ADHD و اضطراب همگی می توانند خواب را سخت تر کنند. برای افراد اوتیستیک نیز ممکن است “رها کردن” نگرانی ها و علایق روزانه سخت تر باشد.
علل مشکلات خواب در کودکان دارای اوتیسم

نکاتی برای بهبود خواب کودک اوتیستیک

بسیاری از بهترین نکات برای بهبود خواب یک کودک اوتیستیک مشابه نکاتی است که برای کودکان عصبی استفاده می شود، به استثنای چند مورد. به گفته محققان در اینجا برخی از موثرترین تکنیک ها آورده شده است:

 • اتاق خواب را تا حد امکان خنک، تاریک و ساکت نگه دارید تا از چالش های حسی جلوگیری کنید. در صورت امکان از پرده های خاموشی استفاده کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا صدای بیرون را به حداقل برسانید
 • یک روال منظم قبل از خواب ایجاد کنید که حداقل یک ساعت زودتر از زمان شروع شود. تمام وسایل الکترونیکی را خاموش کنید، و یک روال تکراری و واضح ارائه دهید که شامل پوشیدن لباس خواب، مسواک زدن، مطالعه با هم یا هر چیزی که برای کودک شما (و شما) آرامش بخش ترین است. برخی از کودکان به خوبی به حمام گرم و میان وعده قبل از خواب واکنش نشان می دهند. . بسیاری از کودکان اوتیستیک به حیوانات عروسکی یا اسباب‌بازی‌های دیگر وابسته هستند و می‌توان آن‌ها را در روال زندگی خود گنجاند. در صورت امکان حتی در تعطیلات و تعطیلات آخر هفته به روال خود ادامه دهید.
 • یک انتقال قابل پیش بینی از بیداری به ساعات خواب ایجاد کنید و پنج دقیقه قبل از شروع زمان خواب، هشدارها را بدهید. فرآیند خاموش کردن تلویزیون و رفتن به حمام (به عنوان مثال) را تمرین کنید. اگر به نظر می رسد که برای کودک شما بهتر عمل می کند، می توانید از تایمرهای دیداری یا هشدارهای شنیداری استفاده کنید.
 • با فرزندتان کار کنید تا به او کمک کنید بدون حضور شما در اتاق بخوابد. اگر این یک مشکل مداوم است، ممکن است مجبور شوید این روند را بسیار آهسته انجام دهید، از نشستن در طرف دیگر اتاق شروع کنید و به آرامی دورتر شوید تا زمانی که واقعاً بیرون از در باشید.

علاوه بر این تکنیک های اساسی، کودکان اوتیستیک ممکن است از توجه ویژه به مسائل حسی و فیزیکی نیز بهره مند شوند. مثلا:

 • ممکن است بخواهید واکنش کودک خود را قبل از خواب به غذاهای خاص و ورزش ثبت کنید. آیا بعد از یک شام زود هنگام یا هنگام خوردن غذاهای خاص مشکل بیشتری برای به خواب رفتن دارند؟ آیا ورزش به آن‌ها کمک می‌کند تا قبل از خواب آرام شوند یا آنها را تقویت کند؟ روال خود را بر اساس یافته های خود تنظیم کنید.
 • محصولات خاصی را برای افرادی که مشکلات حسی دارند در نظر بگیرید. مثال‌ها عبارتند از یک دستگاه نویز سفید، که صدایی ثابت و مسدودکننده صدا شبیه صدای پنکه تولید می‌کند، یا یک پتوی سنگین که ممکن است به کودک شما کمک کند تا خود را آرام کند.
 • دوزهای پایین مکمل های ملاتونین حدود 30 دقیقه قبل از خواب برای برخی از افراد اوتیستیک مفید است.

اگر هیچ یک از این تکنیک‌های ساده و آزموده‌شده به خوبی جواب ندهد (که نسبتاً محتمل است اگر کودک اوتیستیک شما مشکلات خواب جدی داشته باشد)؟ در این صورت، می‌توانید جستجوی کمک خود را با چندین رویکرد به سطح بعدی ببرید:

 • مطالعه خواب، که باید توسط پزشک دستور داده شود، ممکن است به مشخص کردن مسائل مربوط به چرخه خواب کودک شما کمک کند. از طرف دیگر، آنها ممکن است اختلالات خواب زمینه ای مانند آپنه خواب، سندرم پاهای بی قرار، یا اختلال حرکت دوره ای اندام را کشف کنند.
 • بازدید از یک برنامه خواب در کلینیک خواب محل شما ممکن است ارزشمند باشد. متخصصان در زمینه مسائل خواب کودکان ممکن است ابزارها و ایده هایی در دست داشته باشند که می تواند به شما در درک بهتر نحوه کمک به خواب کودک کمک کند.

کلام آخر

معمولاً کودکان دارای اوتیسم مشکلات خواب را نیز تجربه می کنند. دلایل همیشه مشخص نیست، اما اختلالات خواب در کودکان اوتیستیک با الگوهای یادگیری و مشکلات رفتاری مرتبط است.

اقداماتی وجود دارد که می توانید برای بهبود بهداشت خواب انجام دهید، هم با تغییر محیط خواب و هم اطمینان از اینکه کودک از روال قبل از خواب پیروی می کند. اگر خواب کودکتان بهبود نیافت، ممکن است بخواهید با متخصصان خواب مشورت کنید. مهم است که بتوانید یک خواب خوب شبانه نیز داشته باشید. اگر با کمبود خواب مداوم کنار می آیید، ممکن است نیاز داشته باشید راه هایی برای کمک گرفتن شبانه از شریک زندگی یا دوست خود بیابید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *