کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
اختلال حرکتی دوره ای اندام

اختلال حرکتی دوره ای اندام (PLMD) چیست؟

حرکات دوره ای اندام در خواب (PLMS) و اختلال حرکت دوره ای اندام (PLMD) شرایطی هستند که باعث حرکات غیرارادی مکرر در طول خواب می شوند. گاهی اوقات PLMS می تواند بخشی از سایر اختلالات خواب باشد، مانند نارکولپسی یا سندرم پاهای بی قرار (RLS). به ندرت، PLMD می تواند بدون اختلال خواب دیگری رخ دهد.

حرکات بیش از حد اندام در طول خواب می تواند باعث خواب آلودگی در طول روز شود. تشخیص می تواند شامل یک تاریخچه پزشکی دقیق و همچنین آزمایش های تشخیصی با مطالعات خواب باشد. این مقاله PLMS و PLMD را شامل علائم، علل و درمان شرح می‌دهد.

اختلال حرکتی دوره ای اندام (PLMD)

انواع حرکات دوره ای اندام

  • PLMS حرکاتی را توصیف می‌کند که در طول خواب حرکت غیرسریع چشم (NREM یا non-REM) رخ می‌دهند. این مرحله خواب بدون رویا است.
  • هنگامی که حرکات دوره ای اندام یک مشکل عود کننده در طول خواب باشد، این وضعیت به عنوان PLMD تعریف می شود.

علائم حرکت دوره ای اندام

علائم اصلی PLMD خستگی و خواب آلودگی در طول روز است. برخی از افراد ممکن است سردرد صبحگاهی را نیز تجربه کنند. این علائم به این دلیل رخ می‌دهند که حرکات اندام در طول خواب می‌تواند مانع از آرامش و کارآمدی خواب شما به اندازه معمول شود.

مراحل خواب NREM مراحلی از خواب هستند که خواب نمی بینید. پرت کردن و چرخاندن در طول خواب NREM طبیعی است. حرکاتی که به‌عنوان حرکات دوره‌ای اندام در خواب تعریف می‌شوند، شامل تکان‌خوردن، انقباض اندام‌ها، و گرفتگی عضلانی است که با چرخش و چرخش معمولی مراحل خواب NREM متفاوت است.

اکثر افرادی که PLMS و PLMD دارند از حرکات آگاه نیستند و از این حرکات اذیت نمی شوند زیرا در هنگام خواب رخ می دهند. اگر شریکی در رختخواب دارید، ممکن است هنگام خواب متوجه حرکات اندام شما شود، به خصوص اگر شریک تخت خواب شما سبک خواب باشد.

معمول است که PLMS بخشی از یک اختلال خواب دیگر باشد. هنگامی که فردی به عنوان بخشی از اختلال خواب دیگر، حرکات دوره ای اندام در طول خواب دارد، علائم اختلال خواب زمینه ای می تواند بیشتر از حرکات دوره ای اندام که در طول خواب اتفاق می افتد قابل توجه باشد.

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

RLS: احساس بی قراری و میل به حرکت دادن پاها هنگام تلاش برای خوابیدن

نارکولپسی نوع 1 یا نوع 2: به خواب رفتن در طول روز، گاهی اوقات به طور ناگهانی

نارکولپسی نوع 1: کاتاپلکسی (از دست دادن ناگهانی تون عضلانی در طول روز)

آپنه انسدادی خواب: خروپف و خستگی در طول روز

علل حرکت دوره ای اندام

هر کسی می تواند گاهی اوقات حرکات دوره ای اندام را در طول خواب تجربه کند، حتی بدون هیچ گونه اختلال خواب زمینه ای. برخی از افراد ممکن است به دلیل محرومیت کوتاه مدت از خواب، داروها یا یک شب بی خوابی، حرکات دست و پا در هنگام خواب داشته باشند.

این حرکات همچنین می توانند به عنوان بخشی از برخی اختلالات خواب تکرار شوند. معمولا، حرکات یک عارضه مزمن با یک عامل خطر یا اختلال خواب دیگری است.

شرایط مرتبط با حرکات دوره ای اندام در طول خواب عبارتند از:

داروهایی که می توانند خطر حرکات اندام را در طول خواب افزایش دهند عبارتند از داروهای ضد روان پریشی، داروهای ضد تشنج، یا مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) و مهارکننده های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI).

تشخیص حرکت دوره ای اندام

PLMS بر اساس سابقه پزشکی و آزمایش تشخیص داده می شود. متوجه نمی‌شوید که در طول خواب حرکات اندام را تجربه می‌کنید، اما اگر شریکی دارید که با شما در تخت مشترک است، ممکن است متوجه شود. اغلب، زمانی که فردی علائم خستگی مفرط در طول روز را داشته باشد، اختلالات خواب در نظر گرفته می شود.

در طول ارزیابی برای اختلال خواب احتمالی، ممکن است پرسشنامه هایی مانند شاخص کیفیت خواب پیتسبورگ (PSQI) به شما داده شود که شامل سوالاتی در مورد کیفیت خواب و زمان صرف شده در خواب است. پلی سومنوگرام (مطالعه خواب) شامل ارزیابی حرکات در طول خواب است و می‌تواند تکان‌ها و تکان‌هایی را که در طول خواب NREM رخ می‌دهد، تشخیص دهد.

تشخیص های افتراقی حرکات دوره ای اندام

یکی از ویژگی های کلیدی حرکات دوره ای اندام خواب این است که این حرکات در طول خواب NREM رخ می دهد که می تواند به تمایز این وضعیت از مسائل مشابه خواب کمک کند.

سایر اختلالات حرکتی مرتبط با خواب که ممکن است در ارزیابی حرکات دوره ای اندام خواب در نظر گرفته شوند:

حرکات RLS به طور کلی حرکات بزرگتر یک اندام کامل است، در حالی که PLMS شامل تکان های کوچک عضلانی است. یک مطالعه خواب می تواند برای تعیین اینکه آیا این حرکات در طول خواب یا هنگام تلاش برای به خواب رفتن رخ می دهد استفاده شود.

اختلال رفتار خواب با حرکات سریع چشم (REM): اگر به این بیماری نادر مبتلا هستید، در طول خواب REM، که مرحله رویاپردازی خواب است، حرکات و صداهایی تولید می کنید. شما از رفتارها آگاه نخواهید شد و شریک تخت نمی تواند تفاوت بین این وضعیت و حرکات دوره ای اندام را تشخیص دهد. یک مطالعه خواب می تواند به تیم مراقبت های بهداشتی شما کمک کند تا بین مشکل خواب REM یا خواب NREM تمایز قائل شوند، بنابراین این آزمایش تشخیص شما را راهنمایی می کند.

RLS و PLMS: حرکات دوره ای اندام در طول خواب بخشی از RLS است، اما بسیاری از افرادی که حرکات دوره ای اندام در طول خواب دارند، RLS ندارند.

روش های درمان حرکات دوره ای اندام

چندین روش درمانی برای PLMS وجود دارد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است ترکیبی از روش ها را توصیه کند. درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مدیریت اختلال خواب یا وضعیت پزشکی زمینه ای
  • بهبود بهداشت خواب، که شامل حفظ برنامه خواب منظم، اجتناب از الکل و کافئین قبل از خواب، و اجتناب از استفاده از دستگاه در چند ساعت پس از خواب است.
  • داروهای تجویزی، که ممکن است شامل داروهای دوپامینرژیک و آرام بخش باشد

حرکات مضر نیستند، اما خستگی ناشی از روز می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. حرکات دوره ای اندام خواب می تواند با درمان بهبود یابد.

کلام آخر

PLMS می تواند به عنوان بخشی از PLMD یا به دلیل سایر اختلالات خواب یا شرایط پزشکی رخ دهد. این حرکات شامل تکان دادن، گرفتگی عضلانی یا انقباض در مراحل غیر رویایی خواب است و ممکن است باعث خستگی در طول روز شود. اگر در طول روز دچار خواب آلودگی هستید، باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

دلایل زیادی برای خستگی وجود دارد. تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی می تواند به کاهش علل کمک کند. گاهی اوقات ارزیابی اختلالات خواب می تواند شامل یک مطالعه خواب شبانه باشد که اغلب می تواند حرکات را در طول خواب شناسایی کند و ممکن است به تشخیص حرکات دوره ای اندام کمک کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *