کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
اختلالات ریتم سیرکادین خواب

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب یا اختلالات ریتم سیرکادین خواب (SRSD)، نوعی اختلال خواب است که شامل ناهنجاری در زمان خواب است. بدن شما دارای یک ساعت اصلی است که در مرکز کنترل مغز شما تنظیم شده است. چرخه خواب و بیداری شما را اجرا می کند. این ساعت شبانه روزی در درجه اول با نور و تاریکی تنظیم می شود که از طریق چشم ها به مغز می رسد، همراه با برنامه غذایی و ورزش. اگر دچار اختلال ریتم شبانه روزی خواب هستید، ممکن است لازم باشد برنامه خواب خود را تغییر دهید.

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب

اختلال خواب ریتم شبانه روزی چیست؟

ریتم شبانه روزی که گاهی اوقات به آن ساعت بدن نیز گفته می شود، الگوی طبیعی خواب در بدن است که شامل احساس خواب آلودگی و بیداری در طول روز می شود. به طور طبیعی بر دمای بدن، اشتها، ترشح هورمون و هوشیاری فرد تأثیر می گذارد که بر زمان خواب تأثیر می گذارد. ساعت هایی که برای تنظیم چرخه طبیعی خواب و بیداری استفاده می شوند به عنوان ریتم شبانه روزی شناخته می شوند. اختلال در این چرخه به عنوان اختلال ریتم شبانه روزی خواب نامیده می شود. اختلال در ریتم شبانه روزی می تواند به مشکلات سلامتی مانند خواب آلودگی در طول روز، افسردگی و خستگی کمک کند.

چرا ریتم های شبانه روزی مهم هستند؟

داشتن یک ساعت درونی به شکل‌های حیات اجازه می‌دهد تا فرآیندهای فیزیولوژیکی را تنظیم کنند تا فعالیت‌ها را در زمانی از روز که می‌توانند به بهترین شکل ممکن از محیط استفاده کنند، بهینه کنند و در زمان‌های دیگر یک دوره سکون برای تجدید قوا داشته باشند.

ریتم های شبانه روزی تغییرات داخلی در فیزیولوژی ما با طول چرخه تقریبی 24 ساعت در انسان هستند. اصلی‌ترین ضربان‌ساز ریتم شبانه‌روزی، هسته سوپراکیاسماتیک است که در هیپوتالاموس قرار دارد. این پیس میکر نشانه های محیطی را برای همگام سازی با چرخه 24 ساعته نور تا تاریکی دریافت می کند و این اطلاعات زمان بندی را از طریق مسیرهای غدد درون ریز و خودمختار به ساعت های محیطی در اندام ها، بافت ها و سلول های ما منتقل می کند. با توجه به قرار گرفتن در معرض نور در شب و برنامه‌های خواب مختل، همگام‌زدایی این ریتم‌ها اکنون در جامعه ما فراگیر شده است.

نوسانگرهای شبانه روزی کاملاً خودکار نیستند. آنها به سیگنال‌ها یا نشانه‌های داخلی و محیطی (به عنوان مثال، زیت‌گبرها یا «زمان‌دهنده‌ها»)، مانند نور، فعالیت، خواب، غذا و سطوح هورمون حساس هستند.

علائم اختلال خواب ریتم شبانه روزی چیست؟

علائم اختلال خواب ریتم شبانه روزی می تواند طیف گسترده ای از جنبه های زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. علائم مختلفی در ارتباط با هر نوع اختلال وجود دارد. علائم زیر در بین افراد مبتلا به اختلالات خواب ریتم شبانه روزی رایج است:

 • ناتوانی در خواب
 • مشکلات خواب
 • احساس شادابی بعد از خواب
علائم اختلال خواب ریتم شبانه روزی

انواع اختلالات ریتم شبانه روزی خواب (CRSD)

بیمار مبتلا به اختلال خواب ریتم شبانه روزی به دلیل تعهدات کاری، تحصیلی یا سبک زندگی قادر به خوابیدن نیست و در زمان هایی مطابق با ریتم شبانه روزی خود بیدار می شود. در بیشتر موارد، اگر بتوانند طبق نشانه های ساعت بدن خود بخوابند، می توانند در طول روز به اندازه کافی بخوابند. با این حال، تعهدات روزانه آنها با ریتم شبانه روزی آنها هماهنگ نیست، که باعث افزایش مشکل در به خواب رفتن زمانی که آنها وقت دارند بخوابند.

انواع اختلالات ریتم شبانه روزی خواب

انواع مختلفی از اختلال خواب ریتم شبانه روزی وجود دارد. الگوهای خواب اغلب بر اساس زمانی که فرد معمولاً می خوابد طبقه بندی می شود:

اختلال فاز خواب پیشرفته (ASP)

اختلال فاز خواب پیشرفته به زمانی اطلاق می‌شود که ساعت بدن یک فرد دو یا چند ساعت زودتر از آنچه طبیعی تلقی می‌شود باشد، باعث می‌شود او در اوایل عصر احساس خواب آلودگی کند و صبح یا شب زودتر از خواب بیدار شود.

به نظر می رسد این نوع اختلال خواب ریتم شبانه روزی نسبت به فاز تاخیری کمتر شایع است، اگرچه ممکن است به این دلیل باشد که اکثر افراد مبتلا به این اختلال اگر بتوانند فعالیت های خود را به گونه ای تنظیم کنند که زودتر بخوابند، علائم منفی را تجربه نمی کنند.

سندرم فاز تاخیری خواب (DSPS)

اختلال فاز خواب تاخیری به زمانی اطلاق می‌شود که ساعت بدن یک فرد دو یا چند ساعت دیرتر از آنچه طبیعی در نظر گرفته می‌شود، در نتیجه احساس خواب‌آلودگی و بیداری با توجه به محیط بیرونی به تاخیر می‌افتد.

شیوع DSPS بین 7 تا 16 درصد در بین نوجوانان تخمین زده می شود. فرد مبتلا به این عارضه معمولا دیرتر از اکثر افراد می‌خوابد و یا دیرتر از خواب بیدار می‌شود یا صبح‌ها برای بیدار شدن مشکل دارد. اکثر جوانان و نوجوانان از این عارضه رنج می برند. افراد مبتلا به DSPS اغلب به عنوان “جغد شب” توصیف می شوند.

این به طور معمول به این معنی است که افراد مبتلا بعد از ساعت 1 بامداد شب به خواب می روند و به طور طبیعی تا اواخر صبح یا بعد از ظهر بیدار نمی شوند. با این حال، اکثر افراد مبتلا به این اختلال در صبح تعهدات کاری یا تحصیلی دارند که طول مدت خواب را کوتاه می کند، که ممکن است منجر به کم خوابی و خواب آلودگی در طول روز شود.

نور درمانی و ملاتونین ممکن است برای کمک به پیشبرد فاز خواب تا دو ساعت مفید باشد. با این حال، این گزینه ها ممکن است برای همه افراد امکان پذیر نباشد تا مرحله خواب خود را به برنامه عادی برسانند.

بخوانید: سندرم پای بی قرار

اختلال خواب و بیداری غیر 24 ساعته (غیر 24 ساعته)

اختلال خواب آزاد دویدن که به عنوان اختلال خواب غیر 24 نیز شناخته می شود، زمانی رخ می دهد که فرد دچار خواب آلودگی می شود و هر روز متوالی دیرتر به خواب می رود، زیرا ریتم شبانه روزی آنها بیشتر از 24 ساعت است.

اکثر افراد مبتلا به این اختلال تشخیص نمی دهند که نور سیگنال ریتم شبانه روزی را نشان می دهد زیرا مغز آنها نمی تواند آنها را تشخیص دهد. الگوی خواب آنها نامنظم و در نوسان است. زمان خواب این کودکان تا زمانی که در نهایت به خواب روزانه تبدیل شوند، تغییر می کند. برخی از عوامل مانند زوال عقل، نابینایی و ناتوانی ذهنی در ایجاد این وضعیت نقش دارند.

اختلال خواب و بیداری غیر 24 ساعته

این منجر به اختلال در چرخه خواب می شود که با تغییرات طبیعی نور هماهنگ نیست، به طوری که برای برخی از دوره ها، افراد مبتلا در شب به طور طبیعی می خوابند، در حالی که در برخی دیگر فقط می توانند در طول روز به خواب بروند. این اختلال می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، زیرا افراد مبتلا را از انجام فعالیت های عادی روزانه مانند کار، مطالعه، روابط و سایر تعهدات باز می دارد. به همین دلیل با انزوا، فقر و افسردگی مرتبط است.

اختلال خواب و بیداری نامنظم (ISWD)

اختلال خواب و بیداری نامنظم شامل دفعات خواب مکرر نسبت به حالت عادی است، معمولاً حداقل سه دوره در هر دوره 24 ساعته که در ساعات مختلف هر روز رخ می دهد. این نوع اختلال خواب در افراد مسن که از زوال عقل رنج می‌برند شایع‌تر است، اما معمولاً در کودکان مبتلا به اختلالات رشدی نیز قابل شناسایی است.

فردی که از این عارضه رنج می برد نمی تواند برای مدت طولانی بخوابد. به جای آن ممکن است یک چرت کوتاه در طول روز گرفته شود. چندین دوره خواب در طول روز در زمان های مختلف رخ می دهد که به عنوان دوره های خواب شناخته می شود. علائم شامل بی خوابی و خواب آلودگی بیش از حد است. زوال عقل و سایر اختلالات عصبی می توانند به این وضعیت کمک کنند.

اختلال جت لگ

اختلال خواب جت لگ زمانی اتفاق می‌افتد که یک فرد به سرعت در چندین منطقه زمانی سفر می‌کند بدون اینکه اجازه دهد ساعت بدنش با محیط خارجی و نشانه‌های نوری سازگار شود. این امر مستلزم تغییر در چرخه خواب و بیداری و ریتم شبانه روزی است که می تواند زمان بر باشد و در عین حال باعث علائم خواب آلودگی شود. با این حال، بدن معمولاً ظرف چند روز پس از سفر با منطقه زمانی جدید سازگار می شود.

اختلال خواب شیفت کاری

اختلال خواب شیفت کاری یک اختلال ریتم شبانه روزی بیرونی است، به این معنی که ناشی از شرایط خارجی است. افرادی که در طول شب و روز در نوبت کاری کار می کنند، به دلیل تغییر الگوی خواب، بیشتر از تغییرات ساعت بدن رنج می برند، اگرچه برخی از افراد نسبت به دیگران مستعدتر هستند.

کار در شب یا در اوایل صبح ممکن است باعث اختلالات خواب شبانه شود. این عارضه باعث می‌شود افراد مبتلا نتوانند به اندازه کافی در شب بخوابند تا خواب از دست رفته را در طول روز جبران کنند.

علل اختلال خواب ریتم شبانه روزی

علل اختلال خواب ریتم شبانه روزی

ریتم شبانه روزی نامنظم حداقل توسط یکی از این عوامل ایجاد می شود. خواب تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد، از جمله:

 • سبک
 • سطوح فعالیت بدنی
 • فعالیت های اجتماعی
 • سطح ملاتونین، هورمون خواب

ملاتونین توسط غده صنوبری در مغز ترشح می شود. اختلال خواب ریتم شبانه روزی بیشتر بر بیماران مبتلا به اختلالات مغزی تأثیر می گذارد.

بخوانید: پرخوابی

چه کسانی در معرض خطر اختلال ریتم شبانه روزی خواب هستند؟

فردی که از اختلال خواب ریتم شبانه روزی رنج می برد، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به برخی بیماری ها باشد. در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه یا نارسایی احتقانی قلب شایع تر است. شرایط پزشکی همچنین ممکن است خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • سندرم های درد مزمن
 • زوال عقل
 • پرکاری تیروئید
 • ناتوانی ذهنی

هنگام مصرف برخی داروها خواب ممکن است دشوار شود. برخی از این موارد عبارتند از:

 • آمفتامین ها
 • داروهای بتا آدرنرژیک درمان کننده آسم
 • کلونیدین
 • مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI)
 • استروئیدها
 • تئوفیلین

اختلالات خواب ریتم شبانه روزی در بین افرادی که اغلب به خارج از کشور سفر می کنند شایع تر است. کارگران شیفت عصر نیز با همین خطرات روبرو هستند.

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب چگونه تشخیص داده می شود؟

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب را می توان توسط متخصصان کلینیک خواب تشخیص داد. معمولاً توسط متخصص به شما توصیه می شود که یک دفترچه خاطرات خواب داشته باشید. در این ژورنال شما تا دو هفته زمان خواب و زمان بیدار شدن خود را یادداشت می کنید. اکتیوگرافی خواب ممکن است برای کسانی که در حفظ دفترچه خواب مشکل دارند مناسب باشد. مانیتور مچی برای اندازه گیری مدت زمانی که افراد بیدار و خواب می گذرانند استفاده می شود.

مطالعه خواب ممکن است توسط متخصصان طب خواب نیز توصیه شود. در این مدت، هنگام خواب تحت نظر خواهید بود. مطالعات خواب ممکن است شامل مانیتور قلب، مانیتور تنفس یا هر دو باشد. متخصصان طب خواب از این اطلاعات برای رد اختلالات خواب ناشی از مشکلات قلبی ویا تنفسی استفاده می کنند.

درمان اختلالات خواب ریتم شبانه‌روزی

درمان اختلالات خواب ریتم شبانه‌روزی

درمان اختلالات خواب ریتم شبانه‌روزی معمولاً شامل تکنیک‌هایی برای تنظیم ساعت داخلی بدن و چرخه‌های خواب و بیداری است تا به حالت عادی نزدیک‌تر شوند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مراقبت در منزل

خواب راحت‌تر کردن اتاق خواب ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات ریتم شبانه روزی مفید باشد. موارد زیر شامل می شود:

 • درگیر شدن در فعالیت های آرام قبل از خواب، مانند مطالعه
 • از نورهای روشن در شب خودداری کنید
 • داشتن یک اتاق آرام و راحت برای خواب
 • به جای استفاده از محرک ها قبل از خواب، از مصرف کافئین، نیکوتین و فعالیت بدنی شدید خودداری کنید. علاوه بر این، توصیه می شود از نوشیدن الکل خودداری کنید که خواب را مختل می کند.

مبتلایان به DSP احتمال بیشتری دارد که با نور درمانی به الگوهای خواب عادی برگردند. این درمان ها شامل روشن کردن چراغ های روشن به مدت دو ساعت پس از بیدار شدن در صبح است.

بخوانید: آپنه خواب

درمان با نور روشن

این گزینه درمانی را می توان برای پیشبرد یا به تاخیر انداختن چرخه خواب استفاده کرد.

تاریک درمانی

تاریک درمانی را می توان برای جلوگیری از محرک های نور در طول شب استفاده کرد.

دارو درمانی

 عوامل دارویی مانند ملاتونین یا مودافینیل را می توان برای کمک به خواب استفاده کرد. اختلالات ریتم شبانه روزی خواب را می توان با توجه به ملاتونین و نور، دو عامل اصلی موثر بر خواب، کاهش داد. افرادی که از بی خوابی رنج می برند می توانند با ایجاد ترکیبی از تغییرات برای بهبود خواب بهتر تسکین پیدا کنند.

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب اغلب توسط تاریخچه، ثبت خواب و یک ساعت مچی الکترونیکی ویژه که چرخه های خواب یا بیداری به نام اکتی گرافی را تشخیص می دهد، تشخیص داده می شود. درمان اختلالات شبانه روزی چالش برانگیز است، اما اغلب شامل داروها و قرار گرفتن در معرض زمان مناسب در معرض نور روشن است.

داروها:

هورمون ملاتونین، که چرخه خواب و بیداری را تنظیم می کند، می تواند توسط افرادی که مشکل خواب دارند، بدون نسخه خریداری کنند. تصور می شود که این درمان می تواند به جت لگ نیز کمک کند. هنگامی که بیمار دچار بی خوابی حاد است، پزشک ممکن است یک داروی بنزودیازپین از گروه داروهای بنزودیازپین را نیز تجویز کند. هنگامی که این داروها قطع شوند، بی خوابی می تواند عود کند. همچنین مشخص است که بنزودیازپین ها اعتیادآور هستند. در اینجا چند نمونه هستند:

 • استازولام
 • فلورازپام
 • کوازپام (دورال)
 • تمازپام (Restoril)
 • تریازولام (Halcion)

اختلالات ریتم شبانه روزی خواب نیز با خواب آورهای غیر بنزودیازپین درمان می شود. این داروها برخلاف بنزودیازپین ها هیچ خاصیت اعتیادآوری ندارند. بیماران همچنین با قطع مصرف داروها اثر بازگشتی ندارند. در اینجا چند نمونه هستند:

 • اسزوپیکلون (Lunesta)
 • زالپلون (سونات)
 • زولپیدم (Ambien، Ambien CR، Edluar)

چشم انداز اختلال خواب ریتم شبانه روزی چیست؟

اختلالات خواب ناشی از ریتم شبانه روزی همیشه مشکل ساز نیست. بسیاری از افرادی که اختلالات خواب ریتم شبانه روزی را تجربه می کنند، بدون توجه به مشکل در حفظ برنامه خواب سنتی، می توانند به اندازه کافی بخوابند. عوارض زیر برای کسانی که به اندازه کافی نمی خوابند ممکن است رخ دهد:

 • افسردگی
 • برنامه اجتماعی مختل شده
 • بیخوابی
 • مشکلات تمرکز در محل کار
اختلال خواب ریتم شبانه روزی

افرادی که اختلال خواب ریتم شبانه روزی را تجربه می کنند ممکن است بتوانند با ایجاد تغییراتی در روال خواب خود و قرار گرفتن در معرض نور، برنامه خواب عادی تری را از سر بگیرند. برخی دیگر ممکن است برای کاهش علائم خود به دارو یا تغییر در برنامه کاری نیاز داشته باشند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *