کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
اختلالات خواب در بارداری

اختلالات خواب در دوران بارداری و درمان آن

برای بسیاری از زنان، ممکن است اختلالات خواب را در دوران بارداری خود تجربه کرده باشند. ناراحتی جسمی، تغییر هورمون ها و هیجان و اضطراب در مورد تازه مادر شدن منجر به انبوهی از مشکلات خواب می شود. در واقع، اعتقاد بر این است که حداقل 50 درصد از زنان بارداراز بی خوابی رنج می برند.

اختلالات خواب در دوران بارداری

بیشتر بدانید: خواب پریشی یا پارسومنیا

خواب بخش مهمی از مراقبت های دوران بارداری است. اگر در دوران بارداری برای خواب راحت تلاش می کنید، تنها نیستید. ما مشکلات رایج خواب زنان باردار را مورد بحث قرار خواهیم داد، نگاهی به بهترین موقعیت های خواب بارداری بیندازیم، و توصیه هایی در مورد چگونگی بهترین خواب ممکن در دوران بارداری به اشتراک خواهیم گذاشت.

چرا خواب در دوران بارداری تغییر می کند؟

عوامل متعددی منجر به بی خوابی در دوران بارداری می شود. شروع در سه ماهه اول، نوسان سطح هورمون باعث ناراحتی عمومی شود و مشکلات دیگر که می تواند به خواب رفتن و به خواب ماندن سخت شود. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • حساسیت سینه
 • افزایش ضربان قلب
 • تنگی نفس
 • دمای بدن بالاتر
 • تکرر ادرار در شب
 • گرفتگی عضلات پا

با گذشت زمان، مادران باردار نیز ممکن است کمردرد را تجربه کنند و در یافتن یک موقعیت راحت برای قرار دادن برآمدگی در حال رشد کودک دچار مشکل شوند، به خصوص زمانی که کودک در شب شروع به لگد زدن می کند. اضطراب در مورد زایمان آینده، تازه مادر بودن، شعبده بازی در کار و مسئولیت های خانه، یا سایر نگرانی ها ممکن است ذهن شما را در شب به سرعت درآورد. در سه ماهه سوم، بسیاری از زنان باردار رویاهای واضح و آزاردهنده ای را تجربه می کنند که می تواند کیفیت خواب را بیشتر کاهش دهد.

در حالی که اغلب زنان باردار حداقل تعدادی از علائم بالا را تجربه می کنند، گاهی اوقات ممکن است به اختلال خواب مرتبط باشند. اختلالات خواب می تواند با مشکلات بعدی مادر یا نوزاد مرتبط باشد، بنابراین مهم است که اگر علائمی را تجربه کردید با پزشک خود صحبت کنید.

اختلالات خواب و مشکلات رایج در دوران بارداری

شایع ترین اختلالات خواب که در دوران بارداری رخ می دهد، آپنه خواب، سندرم پاهای بی قرار و اختلال ریفلاکس معده به مری است.

آپنه انسدادی خواب: افزایش وزن و احتقان بینی باعث می شود بسیاری از زنان شروع به خروپف کنند. در دوران بارداری، که ممکن است یک عامل خطر برای فشار خون بالا باشد. برخی از زنان ممکن است به آپنه انسدادی خواب (OSA) مبتلا شوند، یک وضعیت خواب که با خروپف، نفس نفس زدن و وقفه های مکرر در تنفس مشخص می شود که کیفیت خواب را مختل می کند. OSA ممکن است جریان اکسیژن به جنین را مختل کند و خطر ابتلا به پره اکلامپسی، دیابت بارداری و سزارین را افزایش می دهد. تصور می شود که از هر 5 زن 1 نفر را در دوران بارداری تحت تاثیر قرار دهد.

سندرم پاهای بی قرار: افراد مبتلا به سندرم پای بی قرار (RLS) با احساساتی مواجه می شوند که بهتر است به عنوان خزیدن، غلغلک دادن یا خارش توصیف شود که باعث میل غیرقابل مهار برای حرکت دادن پاها می شود. این وضعیت می تواند به خواب رفتن را دشوار کند، زیرا علائم زمانی که فرد در حال استراحت است شدیدتر می شود. تصور می شود RLS تا یک سوم زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

اختلال رفلاکس معده به مری در سه ماهه سوم بارداری خود: در غیر این صورت به عنوان سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید شناخته می شود، اختلال رفلاکس معده به مری (GERD) باعث ایجاد احساس سوزش ناراحت کننده در مری، به ویژه در هنگام دراز کشیدن می شود. این یک علت شایع بی خوابی در زنان باردار در تمام سه ماهه است تصور می شود که یک چهارم زنان باردار در سه ماهه اول و نیمی از آنها در سه ماهه سوم بارداری را تحت تاثیر قرار می دهد. GERD طولانی مدت ممکن است به مری آسیب برساند.

چرا خواب در دوران بارداری بسیار مهم است؟

خواب با کیفیت در دوران بارداری هم برای مادر و هم برای نوزاد مهم است. برای مادر، آن شب های بی خوابی منجر به خستگی و خواب آلودگی در طول روز می شود. خواب همچنین نقش مهمی در حافظه، یادگیری، اشتها، خلق و خو و تصمیم‌گیری بازی می‌کند. همه اینها در هنگام آماده‌سازی برای استقبال از یک نوزاد تازه متولد شده در خانه مهم هستند.

زنان بارداری که در اوایل بارداری بیش از حد می خوابند یا به اندازه کافی نمی خوابند، مستعد ابتلا به فشار خون بالا هستند در سه ماهه سوم کمبود خواب شدید در اوایل بارداری نیز ممکن است خطر ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهد، وضعیتی که می تواند منجر به زایمان زودرس و عوارض طولانی مدت برای قلب، کلیه و سایر اندام های مادر شود.

اگرچه تحقیقات بیشتری برای کنترل سایر متغیرها مورد نیاز است، به نظر می رسد خواب ضعیف یک عامل خطر برای زایمان زودرس باشد ، وزن کم هنگام تولد، زایمان دردناک، زایمان سزارین و افسردگی. شواهد نوظهور همچنین نشان می دهد که کیفیت پایین خواب در دوران بارداری ممکن است مشکلات خواب و گریه نوزادان را پس از تولد پیش بینی کند.

درمان مشکلات خواب در دوران بارداری

راه های مختلفی برای کاهش اختلالات خواب در دوران بارداری وجود دارد. استراتژی های لازم شامل تنظیم بهبود وضعیت خواب و عادات بهداشتی خواب است. کلید خواب بهتر در دوران بارداری در ارتباط با بهداشت خواب خوب و مدیریت اختلالات خواب مرتبط با بارداری است.

درمان‌های خاصی برای درمان اختلالات خواب مؤثر هستند، مانند دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) برای OSA، آنتی اسیدها برای GERD، یا مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی برای RLS و سایر بیماری‌ها. اگرچه تئوری های زیادی وجود دارد، اما دلیل گرفتگی عضلات پا و RLS در دوران بارداری نامشخص است. درمان‌های پیشنهادی شامل مکمل‌های ویتامین، گرما درمانی و ماساژ است، اما در مورد اینکه بهترین درمان چیست اتفاق نظر وجود ندارد.

از آنجایی که برخی از مواد ممکن است برای جنین در حال رشد خطر ایجاد کند، زنان باردار باید همیشه قبل از مصرف هر گونه دارو یا داروهای گیاهی برای کمک به خواب با پزشک خود مشورت کنند.

بهترین حالت خواب برای بارداری

خوابیدن به پهلوی چپ با پاهای کمی جمع شده بهترین حالت خوابیدن در بارداری محسوب می شود. این وضعیت به جریان خونی که به قلب، کلیه ها و رحم میرود را تسهیل می کند و اکسیژن و مواد مغذی را به جنین بهتر می رساند. اگرچه به اندازه سمت چپ بهینه نیست، اما خوابیدن به پهلوی راست در دوران بارداری نیز قابل قبول است.

ممکن است استفاده از چند بالش اضافی برای خواب راحت به پهلو مفید باشد، به خصوص اگر به این وضعیت خوابیدن عادت ندارید. سعی کنید یک بالش گوه ای برای حمایت از شکم خود قرار دهید، یا یک بالش نازک بین زانوها اضافه کنید تا به کاهش فشار روی کمر کمک کنید. برخی از زنان در آغوش گرفتن بالش بدن یا قرار دادن بالش زیر کمر مفید می دانند.

ورید اجوف یکی از وریدهای اصلی بدن است، بنابراین می تواند در جریان خون اختلال ایجاد کند و باعث سرگیجه شود. در حالی که خوابیدن به پشت برای مدت کوتاهی مناسب است، بهتر است در صورت امکان از آن اجتناب کنید. اکثر زنان باردار متوجه می شوند که وقتی برآمدگی نوزاد به اندازه معینی می رسد، خوابیدن روی شکم عملی نیست.

بهترین حالت خواب برای بارداری

بیشتر بخوانید: فلج خواب

بهداشت خواب برای زنان باردار

رعایت بهداشت خواب در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. علاوه بر وسایل کمکی خواب بارداری عادات زیر ممکن است به کاهش بی خوابی و بهبود کیفیت کلی خواب کمک کند:

 • اتاق خوابی خنک، تاریک و آرام داشته باشید و تخت را به خواب و رابطه جنسی محدود کنید
 • به یک ساعت خواب ثابت پایبند باشید، برای چرت زدن زودتر در روز برنامه ریزی کنید تا در خواب شبانه اختلال ایجاد نکند.
 • هنگام آماده شدن برای خواب، میتوانید کتاب بخوانید، حمام کنید یا به فعالیت آرامش‌بخش دیگری بپردازید.
 • از کافئین، غذاهای تند، و وعده های غذایی سنگین خیلی نزدیک به زمان خواب خودداری کنید تا خطر GERD کاهش یابد.
 • حداقل یک ساعت قبل از خواب صفحه نمایش گوشی خود را خاموش کنید.
 • در روز ورزش منظم داشته باشید.
 • در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید، اما مصرف مایعات را قبل از خواب کاهش دهید تا استراحت شبانه در دستشویی کاهش یابد
 • اگر نمی توانید بخوابید، از رختخواب بلند شوید و کار دیگری انجام دهید تا زمانی که احساس خواب آلودگی کنید
 • اگر استرس دارید از شریک زندگی، دوستان، پزشک یا کلاس های زایمان کمک بگیرید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *