کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
آیا عوارض خواب زیاد خطرناک است؟

آیا عوارض خواب زیاد خطرناک است؟

عوارض خواب زیاد چیست؟ خواب زیاد یا پرخوابی می‌تواند عوارض و اثرات منفی بر سلامت جسمی و روانی فرد داشته باشد. زیاد خوابیدن با بسیاری از مشکلات سلامتی مانند چاقی، دیابت نوع 2، مرگ زودرس، سردرد، بیماری قلبی، افسردگی و… در ارتباط است. اگر جزو کسانی هستید که دچار پرخوابی هستید، بهتر است این نوشته را بخوانید و با عوارض خطرناک آن آشنا شوید.

عوارض زیاد خوابیدن

عوارض زیاد خوابیدن

چاقی، بیماری قلبی، افسردگی، سر درد و… از جمله عوارض و عواقب زیاد خوابیدن هستند.

چاقی

چاقی یکی از عوارض خواب زیاد است. وقتی افراد بیش از حد می‌خوابند، عوامل متعددی می‌توانند در افزایش وزن و ایجاد چاقی نقش داشته باشند. در متن زیر توضیح مفصلی را بیان می‌کنیم:

1. کاهش فعالیت بدنی: خواب بیش از حد می‌تواند منجر به کاهش فعالیت بدنی شود. وقتی افراد زمان زیادی را صرف خواب می‌کنند، طبیعتا زمان کمتری را صرف انجام فعالیت‌های بدنی یا ورزش می‌کنند. این کاهش فعالیت بدنی می‌تواند منجر افزایش وزن و چاقی شود.

2. عدم تعادل هورمونی: خواب زیاد می‌تواند تعادل هورمونی بدن را مختل کند. (از جمله هورمون‌هایی که اشتها و متابولیسم را تنظیم می‌کنند.) لپتین، هورمونی که مسئول سرکوب اشتها است، می‌تواند تحت تاثیر طولانی مدت خواب قرار بگیرد. هنگامی که سطح لپتین بهم می‌ریزد، افراد دچار گرسنگی بیشتر می‌شوند که همین موضوع منجر به پرخوری و افزایش وزن می‌شود.

3. اختلال در ریتم شبانه‌روزی: پرخوابی ریتم شبانه روزی بدن را مختل می‌کند. الگوهای خواب نامنظم می تواند بر متابولیسم بدن و تنظیم هورمون تاثیر بگذارد و در افزایش وزن و چاقی نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: پرخوابی

مرگ زودرس

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که میزان مرگ و میر در بین افرادی که بیش از ۹ ساعت در طول شب می‌خوابند، نسبت به افرادی که بین ۷ تا ۸ ساعت خواب دارند، بیشتر است. علت دقیق و قطعی این رابطه هنوز به طور کامل مشخص نشده است و نیاز به تحقیقات بیشتر در این زمینه وجود دارد.

یکی از فرضیات مطرح شده این است که ممکن است افسردگی باعث خواب طولانی‌تر شود. افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، احتمالا نیاز بیشتری به خواب داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر آپنه خواب

 دیابت نوع 2

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که پرخوابی می‌تواند با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و مقاومت به انسولین (هورمونی که نقش مهمی در کنترل قند خون دارد) مرتبط باشد. خواب بیش از حد یا پرخوابی با اختلال در متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین مرتبط است که از عوامل کلیدی در ایجاد دیابت نوع 2 هستند.

چندین مطالعه افزایش شیوع دیابت نوع 2 را در افرادی که به طور مداوم و برای مدت طولانی‌تری می‌خوابند مشاهده کرده‌اند. اعتقاد بر این است که خواب زیاد می‌تواند بر توانایی بدن برای تنظیم سطح قند خون و استفاده موثر از انسولین تاثیر منفی بگذارد و منجر به مقاومت به انسولین و افزایش خطر ابتلا به دیابت شود.

توجه به این نکته مهم است که اگر چه ارتباطی بین خواب زیاد و دیابت نوع 2 وجود دارد، اما به معنای علت تام آن نیست. عوامل دیگری مانند انتخاب سبک زندگی، چاقی و استعداد ژنتیکی نیز نقش مهمی در ایجاد دیابت دارند.

عوارض خواب زیاد

 بیماری قلبی

خواب آلودگی بیش از حد با برخی بیماری‌های قلبی از جمله بیماری عروق کرونر و نارسایی قلبی مرتبط است.تحقیقات نشان داده است که خواب بیش از حد می‌تواند با افزایش عوامل خطر مانند چاقی، فشار خون بالا و دیابت در ارتباط باشد.

چاقی: طولانی شدن مدت خواب با افزایش خطر چاقی مرتبط است. افرادی که بیش از حد می خوابند سبک زندگی کم تحرک، فعالیت بدنی کم و اختلال در فرایندهای متابولیک دارند که همه اینها می‌تواند منجر به افزایش وزن و چاقی گردد. چاقی به نوبه خود یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری قلبی است.

فشار خون بالا: مطالعات نشان داده‌اند که خواب کوتاه و طولانی مدت با افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا مرتبط است. کمبود خواب یا خواب زیاد می‌تواند تنظیم طبیعی فشار خون را مختل و منجر به فشار خون بالا شود که یک عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی است.

دیابت: اختلال در الگوهای خواب از جمله خواب ناکافی و بیش از حد، می تواند بر متابولیسم گلوکز و حساسیت به انسولین تاثیر منفی بگذارد و منجر به ایجاد دیابت شود. دیابت یک عامل خطر مهم برای بیماری قلبی است.

بیشتر بخوانید: آپنه خواب در سالمندان

سردرد

سردرد یکی دیگر از مشکلات سلامتی مرتبط با پرخوابی است. در حالی که مکانیسم دقیق آن به طور کامل شناخته نشده است؛ پرخوابی با افزایش بروز سردرد از جمله سردردهای تنشی و میگرن مرتبط است. اختلال در الگوهای خواب مانند پرخوابی، می‌تواند باعث تغییراتی در سطوح انتقال دهنده‌های عصبی و منجر به سردرد شود

افسردگی

مشخص شده است که افسردگی هم با مدت زمان کوتاه خواب و هم با مدت خواب بیش از حد مرتبط است. در حالی که اختلالات خواب از علائم رایج افسردگی هستند، پرخوابی نیز می تواند یکی از نمودهای این اختلال باشد. پرخوابی می‌تواند علائم افسردگی را بدتر کند، روال روزانه را مختل کند و بر سلامت روانی کلی تاثیر منفی بگذارد.

پرخوابی چه عوارضی دارد؟

نتیجه گیری

عوارض خواب زیاد چیست؟ خواب زیاد عوارضی همچون افسردگی، سر درد، بیماری قلبی و… دارد. باید توجه داشت که هر فرد ممکن است با وضعیت‌های متفاوتی مواجه شود و تاثیر پرخوابی بر سلامت در هر فردی متفاوت باشد. اگر با پرخوابی مزمن روبه‌رو هستید و این مشکل بر روی کیفیت زندگی و عملکرد روزانه شما تاثیر گذاشته است، بهتر است با پزشک متخصص خواب مشورت کنید تا علت آن را تشخیص داده و درمان مناسب را تعیین کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *