کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
عوارض الکل بر بی‌خوابی

تأثیر و عوارض الکل بر بی‌خوابی

تأثیر الکل بر بی‌خوابی رابطه مستقیمی باهم دارند که نمی‌توان آنها را انکار کرد. با توجه به آمارهای به دست آمده مشخص شده است که اعتیاد به الکل و بروز بی‌خوابی عارضه‌هایی هستند که به صورت هم زمان اتفاق می‌افتند، زیرا بسیاری از افرادی که مشکل خواب دارند برای بهبود در روند خواب خود به سراغ استفاده از الکل می‌روند. امروزه بسیاری از افراد بر این باور هستند که با نوشیدن الکل می‌توانند راحت‌تر به خواب بروند، اما بهتر است بدانید این امر کاملاً اشتباه بوده و مصرف الکل تنها باعث بروز اختلال در روند خواب می‌شود. در ادامه قصد داریم شما را با تأثیر الکل بر بی‌خوابی بیشتر آشنا کنیم.

تأثیر و عوارض الکل بر بی‌خوابی

آیا مصرف الکل باعث بی‌خوابی می‌شود؟

یکی از سؤالاتی که امروزه بسیاری از افرادی که الکل مصرف می‌کنند آن را در ذهن دارند در خصوص این است که مصرف الکل باعث بروز بی‌خوابی می‌شود؟ پاسخ ساده است بله! الکل به صورت مستقیم می‌تواند بر روی بی‌خوابی تأثیر بگذارد و در این روند باعث ایجاد اختلالات خواب میشود. الکل یک ماده‌ای است که به صورت مستقیم بر روی سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد، این ماده می‌تواند تأثیرات متنوعی را در روند خواب بیمار ایجاد کند. در ابتدا فرد ممکن است این احساس را داشته باشد که با مصرف الکل احساس خواب آلودگی دارد و می‌تواند به داشتن خواب آرام کمک کند؛ این در حالی است که با مرور زمان تأثیرات منفی الکل خود را نشان می‌دهند و خواب آرام را از فرد می‌گیرد.

تأثیر الکل بر بی‌خوابی به این صورت است که می‌تواند فازهای متنوع خواب را با مشکل رو به رو کند، یکی از اصلی‌ترین تأثیراتی که این ماده می‌تواند بگذارد کاهش زمان خواب در فاز REM و یا همان خواب عمیق می‌باشد. علاوه بر این موضوع الکل می‌تواند به صورت مستقیم بر روی بافت‌های مغزی تأثیر بگذارد، این تأثیرات منفی بر روی کارکرد شبکه‌های عصبی تأثیر وارد کرده و فرایند خواب را با مشکل رو به رو می‌کند. تأثیر الکل بر بی‌خوابی به این صورت است که فرد در هنگام خواب با مشکلاتی اعم از بیداری مکرر در شب، بی خوابی، کاهش کیفیت خواب رو به رو شوند. به صورت کلی می‌توان گفت تأثیر الکل بر بی‌خوابی به شکل زیر خود را نشان می‌دهند:

  • جلوگیری از داشتن یک خواب عمیق و کامل
  • طولانی‌تر شدن مدت زمان خواب
  • افزایش زمان بیماری فرد در طول شب

در صورتی که شما قصد دارید در شب خواب باکیفیت و آرامی داشته باشید بهتر است نوشیدن الکل خود را قطع کنید تا با بروز اختلال در خواب مواجه نشوید.

مصرف بیش از حد الکل و بی‌خوابی

افرادی که مصرف الکل آن‌ها به صورت افراطی و بیش از حد باشد، تأثیر الکل بر بی‌خوابی را بیشتر تجربه خواهند کرد. با توجه به آمارها و تحقیقات انجام شده مشاهده شده است که افرادی که 2 روز در هفته نوشیدنی الکل بیش از حدی را مصرف می‌کنند، 84 درصد بیشتر احتمال دارد که با این تأثیرات منفی رو به رو شوند. علاوه بر این موضوع استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی باعث بروز وابستگی و اعتیاد به این ماده می‌شود؛ در این صورت فرد برای درمان نیازمند به بستری شدن در مرکزهایی است که ترک الکل در آن صورت می‌گیرد.

آیا الکل تأثیری متفاوت بر مردان و زنان می‌گذارد؟

با توجه به آمارهای به دست آمده مشخص شده است که بانوان با مصرف الکل زودتر علائم مسمومیت را مشاهده می‌کنند. این امر 2 دلیل اصلی دارد، دلیل اول این است که بانوان وزن بسیار پایین‌تری نسبت به آقایان دارند و افرادی که وزن پایین‌تری دارند با مصرف الکل زودتر مسموم می‌شوند. دلیل دوم نیز ساده است، بانوان حجم آب بسیار کمتری در بدن خود نسبت به آقایان دارند. الکل با استفاده از آب در بدن به گردش در خواهد آمد، در نتیجه با مصرف بیش از حد الکل غلظت الکل خون در بدن بالاتر می‌رود. این امر باعث می‌شود که تأثیر الکل بر بی‌خوابی بر روی بانوان زودتر از آقایان خود را نشان دهد.

بیشتر بخوانید: بی خوابی در زنان

درمان هم زمان بی‌خوابی و ترک الکل

در صورتی که شما قصد داشته باشید اختلال بی خوابی خود را با موفقیت درمان کنید، باید بی خوابی و سو مصرف الکل را به صورت هم زمان با یکدیگر درمان کنید. به این نکته توجه داشته باشید ممکن است فردی که در حال ترک مصرف الکل است، به دلیل علائم ترک مرتبط با خواب دچار تأخیر در درمان خود شود. به این نکته توجه داشته باشید افزایش بی خوابی برای فردی که در دوران نقاهت و بهبودی ترک از الکل به سر میرد می‌تواند مضر باشد و آسیب‌های جدی ای را وارد کند. در این حالت تنها راه درمان بازگشت به سوی مصرف الکل خواهد بود. بهتر است در صورتی که قصد دارید تأثیر الکل بر بی‌خوابی را به صورت کامل از بین ببرید به سراغ درمان مناسب برای ترک الکل و بی خوابی به صورت هم زمان بروید. بی خوابی یکی از مشکلاتی است که به راحتی می‌توان آن را درمان کند. در صورتی که درمان مناسب را برای آن انتخاب کنید می‌توانید با موفقیت این اختلال را برای همیشه برطرف کنید.

کلام آخر

تأثیر الکل بر بی‌خوابی یک رابطه پیچیده‌ای است که نمی‌توان آن را انکار کرد. بی خوابی در حقیقت یک نوع اختلالی است که باعث می‌شود فرد به خوبی در شبانه روز نتواند به خواب برود. به زبان ساده‌تر این افراد توانایی تجربه خواب عمیق را ندارند. بهتر است قبل از آن که بیشتر در دام این اختلال بی افتید به سراغ انتخاب یک درمان مناسب برای ترک الکل و رفع بی خوابی بروید.

سؤالات متداول

مقدار کم الکل بر روی خواب تأثیر منفی وارد می‌کند؟

نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی باعث بروز تأثیرات منفی بیشتری بر روی بدن می‌شوند و بیشتر افراد را با بی خوابی مواجه می‌کنند. بدون شک می‌دانیم که تأثیر الکل از فردی به فرد دیگر متفاوت است، حتی مقدار کم مصرف آن نیز می‌تواند باعث کاهش کیفیت خواب شود.

چه زمانی بهتر است قبل از خواب نوشیدن الکل را متوقف کنیم تا با بروز تأثیر الکل بر بی‌خوابی رو به رو نشویم؟

برای آن که شما بتوانید خطر بروز به این عارضه را کاهش دهید، بهتر است نوشیدن الکل را حداقل 4 ساعت قبل از خواب متوقف کنید تا خواب راحت‌تری داشته باشید.

نوشیدن مشروبات الکلی به خواب کمک می‌کند؟

الکل دارای خاصیت آرام بخشی است که می‌تواند به شروع خواب کمک شایانی کند و باعث شود فرد سریع‌تر به خواب رود. این در حالی است که اگر نوشیدن الکل ادامه داشته باشد تأثیرات منفی خود را نشان می‌دهد و فرد با اختلال بی‌خوابی مواجه می‌شود.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *