کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
REM اختلاب خواب

اختلال خواب REM، علل و درمان آن

اگر شما یا یکی از عزیزانتان تا به حال رویاهای خود را در حالی که در خواب هستید اجرا کرده اید، ممکن است وضعیتی به نام اختلال خواب REM باشد. علائم، علل و درمان این بیماری چیست؟ با نحوه تشخیص و درمان این اختلال برای جلوگیری از آسیب های این مشکل آشنا شوید.

اختلال رفتاری خواب REM

تعریف اختلال خواب REM

در طول شب، ما به طور طبیعی در مراحل خواب ، از جمله خواب  حرکت سریع چشم (REM) پیشرفت می کنیم. REM معمولاً با فعالیت شدید مغز و رویاپردازی مشخص می شود و ناتوانی در استفاده از ماهیچه هایمان، به استثنای عضلات چشم و دیافراگم (که به ما اجازه تنفس می دهد). خواب REM به صورت دوره ای در طول شب اتفاق می افتد، اولین دوره حدود 90 دقیقه پس از شروع خواب  رخ می دهد و حدود 10 دقیقه طول می کشد. این دوره ها با پیشرفت خواب  طولانی تر می شوند

اگر سایر ماهیچه های ما به درستی فلج نشده باشند، ممکن است بتوانیم در حالی که خواب  هستیم، فعالیت های پیچیده ای انجام دهیم و رویاهای خود را به تصویر بکشیم. به این اختلال رفتاری خواب REM می گویند. این اختلال ممکن است منجر به آسیب تصادفی، از جمله آسیب به شرکای تخت شود

علائم اختلال خواب REM

اکثر افراد مبتلا به این اختلال خواب های ناخوشایند و واضحی را توصیف می کنند که شامل متجاوزان یا مهاجمان (افراد یا حیوانات) می شود. خواب مرتبط با اجرای رویا وجود دارد که اغلب خشونت آمیز است. رفتارهای رایج عبارتند از:

  • صحبت کردن یا جیغ زدن
  • مشت زدن
  • لگد زدن
  • پریدن یا افتادن از رختخواب
  • در حال دویدن

این رفتارها اغلب منجر به آسیب به فرد یا شریک رختخواب  او می شود. صدمات ممکن است جزئی (مانند کبودی، خراش یا بریدگی) یا شدید (مانند شکستگی استخوان یا خونریزی در مغز) باشد. افرادی که مبتلا هستند ممکن است از اختلال در خواب یا خواب  آلودگی بیش از حد در طول روز شکایت داشته باشند.

اختلال خواب  REM حدود چهار یا پنج نفر از هر 1000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در حدود 90 درصد موارد، در مردان 50 یا 60 ساله رخ می دهد.

تشخیص اختلال رفتاری خواب  REM

در بیشتر موارد، یک سابقه گزارش شده از رفتارهای رویاپردازی با یک مطالعه خواب به نام پلی سومنوگرام (PSG) برای ایجاد تشخیص کافی است. PSG اغلب وجود غیرطبیعی تون عضلانی (پیشنهاد فعالیت) را در طول خواب  REM نشان می‌دهد، که امکان اجرای نامناسب رویاها را فراهم می‌کند. همچنین مهم است که عدم وجود فعالیت الکتریکی شبه تشنج را در EEG ثبت کنید زیرا تشنج گاهی اوقات می تواند باعث حرکات غیر طبیعی در طول خواب  شود.

اگر اختلال عصبی مرتبط وجود نداشته باشد، مطالعات تصویربرداری معمولاً در اختلال رفتار خوابREM طبیعی است. با این حال، این وضعیت معمولاً در زمینه سایر اختلالات رخ می دهد.

شرایط مرتبط با اختلال خواب REM

اختلال خواب REM اغلب با سایر اختلالات عصبی مرتبط است و بسیاری از بیماران به اختلال دیگری مانند بیماری پارکینسون، زوال عقل با بدن لوی و آتروفی سیستم متعدد مبتلا خواهند شد.

حتی زمانی که یک اختلال عصبی مرتبط در ارائه وجود نداشته باشد، یک مطالعه نشان داد که تا 90.9٪ از بیماران مبتلا به اختلال رفتاری خواب REM سال ها یا دهه ها بعد به یک بیماری نورودژنراتیو مبتلا می شوند. پیشنهاد شده است که اختلال خواب REM ممکن است یک شاخص مفید ممکن برای پیشگیری زودهنگام از اختلالات خواب باشد. همه علائم این شرایط مرتبط را ایجاد نمی کنند.

یک نوع حاد کمتر شایع از اختلال رفتاری خواب REM وجود دارد که ممکن است ناشی از ضایعات ساختاری مغز مانند سکته مغزی، تومور یا در دمیلیناسیون باشد که ممکن است در مولتیپل اسکلروزیس رخ دهد. تظاهرات دیگر نیز ممکن است در نتیجه برخی داروها (از جمله داروهای ضد افسردگی و سایر داروهایی که بر مغز تأثیر می‌گذارند)، مسمومیت با مواد مخدر، یا ترک الکل یا داروهای آرام بخش رخ دهد.

سایر اختلالاتی که در تشخیص افتراقی باید در نظر گرفت

چند اختلال دیگر وجود دارد که ممکن است علائمی مشابه اختلال خوابREM داشته باشند و اینها باید در نظر گرفته شوند. اینها گاهی شبه RBD نامیده می شوند. به طور کلی، این اختلالات ممکن است باعث حرکات غیر طبیعی در شب یا خواب  آلودگی بیش از حد در روز شوند و عبارتند از:

این علل دیگر رفتارهای رویاپردازی با ایجاد سایر اختلالات عصبی که در بالا توضیح داده شد، مرتبط نیستند. در عوض درمان به سمت علت زمینه ای هدف گذاری می شود.

درمان اختلال خواب REM

اختلال رفتار خواب REM

به طور کلی، درمان اختلال خواب REM بر ایمن نگه داشتن فرد مبتلا و دیگران متمرکز است. این امر شامل تبدیل اتاق خواب به مکانی امن با برداشتن میزهای خواب و اشیاء تیز است. در برخی موارد، بالشتک اضافی در اطراف تخت ممکن است مفید باشد. برخی از افراد باید در یا پنجره ها را قفل کنند تا از شرارت در امان بمانند. هنگامی که حرکات به طور موثر با دارو سرکوب شدند، ممکن است اقدامات احتیاطی کمتری لازم باشد.

داروی کلونازپام یک درمان بسیار موثر برای اکثر بیماران است. با این حال، ممکن است باعث سردرگمی شبانه در افراد مسن یا خواب  آلودگی در روز شود، بنابراین ممکن است برای برخی آن را غیرقابل تحمل کند. به عنوان یک جایگزین، دوزهای بالاتر ملاتونین در چند کارآزمایی کوچک موثر نشان داده شده است

اگر نگران این هستید که ممکن است علائم اختلال رفتاری خواب REM داشته باشید، با پزشک خود صحبت کنید و تشخیص و درمان لازم را برای ایمن ماندن در طول خواب  دریافت کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *