کلینیک خواب آرامان
Search
Close this search box.
علت عرق كردن سر و گردن در خواب

علت عرق كردن سر و گردن در خواب چیست؟

علت عرق كردن سر و گردن در خواب چیست؟ گاهی برخی از افراد هنگامی که می‌خوابند، سر و گردن آن‌ها در خواب بدون علت خاصی عرق می‌کند. به‌طوری‌که، میزان تعریق در آن‌ها به حدی زیاد است که از حالت نرمال خارج است و دلیل ظاهری خاصی ندارد. دلیل آن، گرمای بیش از حد یا استفاده از پتوهای ضخیم و موارد این چنینی نیست. در این شرایط، مراجعه به پزشک امری الزامی است. در ادامه علت عرق کردن سر و گردن در خواب را بررسی می‌کنیم. 

علت عرق كردن سر و گردن در خواب

علت عرق كردن سر و گردن در خواب

علت عرق کردن سر و گردن در خواب می تواند شامل اختلالات داخلی بدن مانند قند خون پایین، استرس شدید، مصرف داروهای خاص یا موارد دیگری باشد. برای بررسی دقیق‌تر این موارد، باید جزییات بیشتری در مورد آن‌ها بدانیم.

ابتلا به اختلال هایپرهیدروزیس

هایپرهیدروزیس اختلالی است که ریشه روانی جسمانی دارد. این بیماری به یکی از بیماری‌های شایع در دنیا تبدیل شده است. اختلال هایپرهیدروزیس به صورتی است که حتی در شرایطی چون حضور در هوای سرد که بدن عرق نمی‌کند، فرد دچار تعریق شدید می‌شود. این اختلال دو نوع دارد. یک نوع بیشتر در بین کودکان شایع است. نوع دیگر در بین بزرگسالان شایع است و بیشتر به صورت تعریق بیش از حد در خواب در نقاطی چون سر و گردن و .. است.

علل ایجاد هایپرهیدروزیس ممکن است حاد و خطرناک باشد. به همین دلیل، در صورت مشاهده علائم آن حتما به پزشک مراجعه کنید. علائم این بیماری شامل تعریق سر و گردن در خواب، کاهش وزن بدون علت و درد در قفسه سینه است. پزشک متخصص با تجویز داروهای ضد تعریق، بوتاکس، یونتوفورز و در مرحله آخر تجویز جراحی سعی در درمان هایپرهیدروزیس و اختلال عرق کردن هنگام خواب می‌کند.

بیشتر بخوانید: درمان خواب سنگین

قند خون پایین یا هیپوگلیسمی

در هیپوگلیسمی، قند خون از حالت عادی پایین‌تر است. در کنار هیپوگلیسمی یا قند خون پایین، افرادی که دیابت دارند نیز دچار تعریق در خواب می‌شوند که به تعریق دیابتی معروف است. قند خون ماده محرک و انرژی زا در بدن است که سبب تحرک و جنب و جوش می‌شود. قند خون پایین باعث می‌شود تعادل هورمونی به هم بریزد. در نتیجه، بدن نتواند دمای متعادل را در خود حفظ کند. علت عرق کردن سر و گردن در خواب به دلیل قند خون پایین، نشان می‌دهد که میزان قند خون شما باید کنترل شود. اگر هم به دیابت دچار هستید، باید میزان آن توسط پزشک معالج بررسی شود. برای درمان سریع هیپوگلیسمی استفاده از نوشینی‌های شیرین یا غذاهای پر قند توصیه می‌شود تا میزان قند خون شما فورا افزایش پیدا کند. برای درمان ریشه‌ای این بیماری باید تحت معاینه بلند مدت پزشک باشید.

بیشتر بخوانید: نحوه صحیح خوابیدن

علت عرق كردن سر و گردن در خواب چیست؟

استرس شدید و اضطراب

اضطراب و استرس معمولا در هر فرد به نحو خاصی بروز پیدا می‌کند. در برخی به صورت عرق کردن کف دست است. در برخی دیگر به شکل تنگی نفس یا گرفتگی عضلات است. در برخی از افراد نیز استرس به شکل تعریق شبانه در ناحیه سر و گردن اتفاق می‌افتد. علت عرق کردن سر و گردن در خواب به دلیل ابتلا به اضطراب مزمن و حملات عصبی ناگهانی یا پانیک است. آزاد شدن هورمون استرس باعث ایجاد بیماری ‌های قلبی و بسیاری بیماری‌های دیگر می‌شود. در واقع، استرس پایه بسیاری از بیماری‌ها به حساب می‌آید. بنابراین، برای کنترل استرس حاد حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا با تجویز روش‌های درمانی مختلف به شما در مدیریت آن کمک کند.

 اعتیاد به مصرف مواد مخدر و الکل

اعتیاد به مواد مخدر و مصرف الکل در عین حال که از نظر روانی می‌تواند آسیب جدی به شرایط زندگی فرد وارد کند، می‌تواند عامل عرق کردن در خواب نیز شود. درست مثل مصرف برخی از داروها که سیستم بدن را به هم می‌ریزند و با بدن سازگار نیستند. الکل و مواد مخدر سیستم عصبی را مختل می‌کنند و واکنش آن در بدن به صورت تعریق در سر و گردن در خواب بروز پیدا می‌کند. مصرف الکل دمای بدن را افزایش می‌دهد و هنگام خواب ممکن است عرق کنید.

بیشتر بخوانید: علت تعریق شبانه در مردان

مصرف برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای استروئیدی و مسکن ها

برخی از داروها مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای استروئیدی و مسکن‌ها روی مغز تاثیر می‌گذارند. این داروها غدد عرق را فعال می‌کنند و دمای بدن را افزایش می‌دهند. به همین دلیل باعث تعریق شبانه می‌شوند. اگر مصرف این داروها باعث تعریق شبانه شود، حتما باید با پزشک خود مشاوره کنید تا در صورت امکان داروی شما را تغییر دهد. از علت عرق کردن سر و گردن در خواب می‌توان به مصرف داروهای زیر نیز اشاره کرد.

  • داروهای مربوط به هورمون درمانی
  • داروهای هیپوگلیسمی
  • داروی فشار خون
  • داروهای ضد افسردگی
  • انواع مسکن‌ها
علت عرق كردن سر و گردن در خواب

نتیجه‌گیری

هر بیماری که بدون علت اتفاق بیفتد باید پیگیری شود. عرق کردن در خواب اگر به دلیل تغییرات سیستم عصبی یا گرم بودن بیش از حد اتاق باشد مشکلی ندارد. اما، هنگامی که دلیل خارجی برای این اتفاق وجود ندارد، در واقع به عنوان یک هشدار در نظر گرفته می‌شود. علت عرق کردن سر و گردن در خواب نیز دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که با مراجعه به دکتر آرامان می‌توانید آن را درمان کنید. این دلایل می‌تواند شامل پایین بودن قند خون شدید، اختلال هایپرهیدروزیس، اعتیاد یا مصرف دارو و دلایل دیگر باشد که قابل درمان است.

سوالات متداول

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *